MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > ÇOCUKLAR İÇİN ANTALYA
Nis 24

ÇOCUKLAR İÇİN ANTALYA

Özlem Yetiş

Fotoğraf winterswan

Bu hafta 23 Nisan haftası olduğu için ben de biraz çocuklu yaşamdan behsetmek istedim. Antalya özellikle çocuklar için bir cennet. Kızım Ece burada sürekli bir aktivite içinde, hatta bazı günler üst üste bir kaç aktiviteye birden bile katıldığımız oluyor.

Bu hafta ayrıca Ece ile bir röportaj yaptım ve onun neler düşündüğünü sordum. Ne olmak istediğinden başlayıp İngilizce ve İspanyolca sayı saymaya uzanan video çekimimiz aşağıda yer alıyor.

Antalya’da çocuklar için neler olduğunu merak ediyorsanız, işte bizim yaptıklarımız:

ANTALYA’DA ÇOCUKLAR NELER YAPAR?

Bir yazımda daha belirtmiştim sanırım, Ece’nin buradaki gelişimini ve mutluluğunu görünce hep kendime “neden daha önce gelmedik ki?” diye soruyorum. Buraya taşınmamız büyük şehirden sadece bizim kurtulmamız ve rahatlamamızı sağlamadı, belki bizden de çok Ece’ye yaradı.

Mesela:

  • Her gün 10 dakikalık bir yürüyüş ile okula gidiyoruz ve dönüyoruz. Hava genelde ılık olduğu için Ece için de yürümek sorun olmuyor. Hatta akşamları okul sonrası eve kadar koşuyor ve o bitmek bilmeyen çocuk enerjisini böyle atıyor :) Sokaklar çok geniş olduğundan ve bizim tarafta neredeyse hiç trafik olmadığından, sokakta istediği gibi koşturabiliyor. (İstanbul’da Şişli’de oturduğumuz dönemi düşünürsek, bunun bizim için ne kadar güzel bir şey olduğunu anlayabilirsiniz.)
  • Okulda bir bahçeleri var, baharda bu bahçeye çiçekler ve domates, biber gibi sebzeler ekiyorlar. Aynı şekilde bizim balkonda da çiçek yetiştiriyoruz. Böylece sürekli toprakla iç içe olma fırsatını buluyor.
  • Bahar ve yaz aylarında sürekli sokakta oynuyor. Burada bizim çocukluğumuzun “mahalle” havası hala var. Sokakta kızlı erkekli bir arkadaş grubu var, hepsi de Ece’yle oynuyorlar. Ece de çok mutlu oluyor tabii ki. Okuldan sonra hop sokağa fırlıyor :)
  • Yaz kış sürekli sahile gitme şansımız var. Kışın hemen hemen tüm haftasonlarını sahilde ve sahildeki parkta geçiriyoruz. Sahile her gidişimizde Ece mutlaka kendine bir arkadaş buluyor ve saatlerce kova kürekle oynuyorlar. Benim de bu arada kitabımı okuma ve dinlenme fırsatım oluyor.
  • Yazın ise sırf haftasonları değil, haftaiçi okul sonrası da sahile gidiyoruz ve denize giriyoruz. Genelde akşam 8 – 9’a kadar sahilde kalınabiliyor.
  • Sahilde oynamanın yanında sürekli denize girebiliyor olmak, bir çocuk için çok güzel bence. Çocukluğunu denizle iç içe ve denizde yüzerek geçirmesi beni çok mutlu ediyor. Boyunun uzaması ve genel olarak gelişimi çok iyi gidiyor.

Bu genel olarak niteleyebileceğim yaşamın dışında, Antalya’daki her yerin kolayca ulaşılabilir olması nedeniyle bir çok çocuk aktivitesine de katılabiliyoruz.

Standart olarak her Cumartesi sabah 11 ile 13 arası elişi atölyesine gidiyoruz mesela. Buraya Türk ve yabancı çocuklar geliyor, hep birlikte resim, boyama ve evdeki atık malzemelerin değerlendirilmesi çalışmaları yapıyorlar.

Atölye dışında şehrin çeşitli yerlerinde ve üniversitede çocuklara yönelik faaliyetler oluyor, aynı gün içinde birden fazla yere gidebiliyoruz. Böylece Ece de akşama kadar çok güzel şeyler yapmış oluyor. Arada parka bile gidiyoruz.

Antalya’da neredeyse her restoranın kendi içinde çocuk parkı var. Hepsi de çok güvenli yerler. Bazı haftasonları aileler olarak buluşup yemek yiyiyoruz. Çocuklar da parkta oynadığından bizler güzel güzel sohbet ediyoruz. Yemek saatinde ise oyunların yorguluğundan ve temiz havadan dolayı bizimkilerin iştahı oldukça açık oluyor.

Benim sevdiğim bir şey de Ece’nin şimdiden yabancı arkadaşlarının olması. Bu sadece yurtdışına gitmeyi planladığımız için değil, onun farklı kültüleri tanıması, farklılıklara alışması ve hoşgörülü olmasını sağlıyor bence. Bir de okulda öğrendiği basit ingilizceyi bile arkadaşlarıyla konuşup pekiştirmeye başlıyor. Videoda adı geçen arkadaşı ile sürekli görüşüyorlar, aynı dili konuşmasalar da çok iyi anlaşıyorlar.

Bu haftasonu sahilde uçurtma günü yaptık. Antalya Expats grubunun bir etkiliğiydi. Burada yaşayan expat topluluğu çocuklarıyle birlikte katıldılar ve çok güzel bir gün geçirdik. Çocuklarla uçurtmaları uçurduk, sonra onlar kumda oynarken biz de derin sohbetlere daldık. Bu arada da güneşlenmeyi ihmal etmedik. Bizimkilerin yanaklar yine kızardı güneşten :)

ECE İLE RÖPORTAJ

Şimdi de gelelim Ece ile yaptığım soru-cevap videosuna. Her şeyi bir de kendi ağzından dinleyin :) Röportajı Akdeniz Üniversitesi’nin sosyal tesislerindeki yeşil alanda yaptık. Etrafta bir park ve çocuklar olduğu için bizimki arada biraz sabırsızlandı ama genelde çok başarılı bir konuşma oldu bence.

(Yazıyı e-mail ile alanlar videoyu görmek için şuraya tıklayın >>> )

Siz çocuklarınızın hayallerini merak ediyor musunuz? Onlara sorduğunuzda hangi yanıtları alıyorsunuz?Yorumlar