MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Yeni Hayatınızda Güvenlik ve İstikrarı Sağlamak
Eki 7

Yeni Hayatınızda Güvenlik ve İstikrarı Sağlamak

Özlem Yetiş


Fotoğraf Anastasia Abramova

Ofis hayatına elveda deyip, dünyayı dolaşmaya başlamak isteyenleri durduran en büyük şeyin; hayatlarını güvenli ve istikrarlı bir şekilde devam ettirip ettiremeyecekleri korkusu olduğunu biliyorum. Bende de zaman zaman aynı korku oluşuyor. Her zaman pozitif olmak imkansız. Bazen öyle olaylar oluyor ki, moralimin bozulmasını, kendime ve yaptığım işe olan güvenimin sarsılmasını engelleyemiyorum.

Güvenimi kaybeder gibi olduğum zamanlarda daha önce yazdığım yazıları okumak beni rahatlatıyor. Hedefimi ve hayallerimi tekrar hatırlıyorum ve moralim yerine geliyor. Sürekli okuduğum diğer kaynaklara göz atmak da faydalı oluyor tabii ki.

Bugün, korkularımızı biraz daha azaltmak amacıyla güvenlik ve istikrarı sağlamak için yapılabilecek şeyleri yazmak istiyorum. Hepimizin kafasında bir yerlerde duran bu konu hakkında bir şeyler okumak belki sizi de rahatlatır.

Yazarlarımızdan Sarah Winfrey, bu konuyu çok güzel toparlamış. Güvende olma durumu herkes için değişik anlamlar ifade etse de, işimiz ve hayatımız için yapabileceklerimiz şunlar:

Konuk yazarımız Sarah Winfrey ile ilgili bilgi yazının sonundadır.

İŞİNİZDE GÜVEN VE İSTİKRAR SAĞLAMAK

SAĞLAM BİR MÜŞTERİ LİSTESİ OLUŞTURUN

Kendi maceranıza başlamadan önce sürekli bir geliri güvence altına almak, verilebilecek en mantıklı tavsiyedir. Belli bir takım müşterilerden elde ettiğiniz sabit bir aylık gelir, size ne kadar harcayabileceğiniz konusunda da fikir verir. Ayrıca ne zaman bütçenizi aştığınızı ve ne zaman para biriktirebilecek durumda olacağınızı da gösterir. Sabit bir gelir elde etmek, en kötü durumda ne yapacağınızı soran iç sesinize vereceğiniz güvendir.

Özlem’in notu: Daha önceki İş Modelleri yazımda bu konuya değinmiştim. Aylık ücretle sözleşmeli çalışmak her koşulda en avantajlı durumdur. Yazıyı okumak için: Sana En Uygun İş Modeli Hangisi?

Ayrıca işinizi kurmak ve geliştirmek için şu yazı dizisini de okuyabilirsiniz: İş Fikrini Bulmak, Temel Bir İş Planı Yapmak, İşini Sağlam Temellere Oturtmak

İLETİŞİMİN SÜREKLİLİĞİNİ GARANTİLEYİN

İşinizde belki sadece bir telefona, belki de 7/24 ulaşılabilir olmak için telefon/internet/faks gibi tüm iletişim kanallarına ihtiyacınız olacak. Hangisi olursa olsun, yola çıkmadan önce bunların sürekliliğini garanti altına almak işinizin istikrarlı gitmesini sağlayacaktır.

Bu konu aynı zamanda verdiğiniz teslim tarihlerine uymanızın ve müşteri memnuniyetini devam ettirmenizin ve uzun süreli işler yapmanızın da garantisidir.

Özlem’in notu: Bu konuyu Freelance Çalışma Rehberinde de ele almıştık. Hatta demiştik ki, bizim gibiler iletişimin sürekli olmasına normal ofiste çalışanlardan daha fazla dikkat etmeliler.

ÇALIŞMA SAATLERİNİZİ BELİRLEYİN

Kendi akıl sağlığınız için, çalışma saatlerinizi sabitleyin. Bu sadece günlük hayatınızda istikrarı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinizin size ne zaman ulaşacağını da belirler. Eğer müşterilerinizden farklı bir saat dilimine gidecekseniz, çalışma saatleriniz biraz değişebilir. Ancak gece yarısı uyanıp çalışmak zorunda kalsanız bile, müşterilerinizi sürekli mutlu etmek işinizin başarısını da sürekli hale getirir.

Özlem’in notu: Ben henüz tam olarak yapamadım ama çalışma saatlerinizi sabitlemek, siz gerçekten çok fazla çalışmaktan ve bu yüzden gittiğiniz yerlerin keyfini yaşayamamaktan koruyabilir. Gece çalışmayı seviyor olabilirsiniz, ancak müşterilerinizin mesai saatlerini de göz önüne almak durumundasınız.

GÜNLÜK HAYATINIZDA GÜVEN VE İSTİKRAR SAĞLAMAK

SİGORTA YAPTIRIN

Seyahat edecekseniz, gideceğiniz ülkelere göre yaptırmanız gereken sigortalar da değişir. Ailenizdeki kişi sayısı, yaşları ve diğer bir çok faktör sigortayı etkiler. Ancak, sağlık, hayat ve hatta seyahat sigortası yaptırmak acil durumlarda istediğiniz güvenceyi sağlar.

EVE DÖNÜŞÜNÜZÜ PLANLAYIN

Eğer geride bıraktığınız kişilerle iletişimi sürekli olarak devam ettirmek sizin kendi güven ve istikrar anlayışınızın sınırları içindeyse onları ne zaman göreceğinizi önceden planlayın. Eğer tatillerde eve dönmek istiyorsanız, görmek istediğiniz insanların hepsinin orada olacaklarından emin olun. Dönüş biletlerinizi hemen almanız gerekmese de, görmeyi arzuladığınız kişilerle önceden ve planlı bir şekilde iletişime geçmek, günlük hayatınızdaki istikrarı korumanızı sağlayabilir.

GEREKEN ARAŞTIRMALARI YAPIN

Herhangi bir yere doğru yola çıkmadan, sabit işinizi bırakmadan, hatta ve hatta nasıl bir iş yapacağınıza dahi karar vermeden önce, mutlaka araştırma yapın:

  • Gideceğiniz şehirde ve kalacağınız semtte sizde güvensizlik hissi yaratmayacak yerler seçtiğinizden emin olmanız gerekir.
  • İnternetin neye benzediğine bakın. Tabii ki size gereken kullanım miktarının tahmini ne kadar olacağını, bunun maliyetini ve diğer detaylarını araştırın.
  • Restoranları ve alışveriş merkezlerini bile önceden araştırabilirsiniz. Böylece yeni yeriniz siz daha gitmeden tanıdık gelmeye başlar ve sizde güven duygusu yaratır.

Özlem’in notu: Bu konu özellikle önemli, nedenini siz de tahmin ediyorsunuzdur. Nasıl bir iş yaparsanız yapın, eğer seyahat edecekseniz – etmeyecekseniz bile – , işinizin ve özel hayatınızın güvenliği için önceden ne kadar araştırma yaparsanız, kendinize güveniniz o kadar artar.

Tüm bunlar yeni hayatınıza başlarken biraz daha güvende ve istikrarlı olmanız için işinize yarayacak maddeler.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? Kendinizi güvende hissetmeniz için neler gerekir?


Yazar hakkında: Sarah Winfrey, yerden bağımsız olmak üzere yola çıkmış bir blogger ve freelance çalışandır. Kendisine Wisebread ve SarahWinfrey.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar