MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Mini Rehber: Kısıtlı Sermaye İle Girişimcilik – 2
Eki 27

Mini Rehber: Kısıtlı Sermaye İle Girişimcilik – 2

Özlem Yetiş

Fotoğraf Stuck In Customs

Dün 1. Bölümünü yayınladığım rehbere devam:


Ortak Bulmak

Bir çok ortaklığın başlama nedeni bir kişinin fikir, beceri, tecrübe veya fırsat sahibi olup, diğerinin parasının olmasıdır.

Bir ortak bulmak için şu anda çok kullanılan sosyal ağlardan faydalanabilirsiniz (XING, LinkedIn, businesspartners.com, EntrepreneurConnect gibi.)

Ortaklığınızın da değişik şekilleri olabilir: Ortağınız olacak kişi belki günlük işlerin içinde yer almak ister, veya sadece aylık kardan payını almak. %50 – 50 ortak olmak isteyebilir, veya isminin hiç bir yerde geçmesini istemez ve sessiz ortak olarak kalabilir. Öncelik onun istediğini almasında olabilir; o istediğini aldıktan sonra siz kalanı alabilirsiniz. Bütün bunlara beraber karar vereceksiniz.

İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK KONULAR

Incubators – KULUÇKA MERKEZLERİ

Kuluçka merkezleri (incubators) , kısaca küçük girişimcilerin işlerini başlatıp belli bir seviyeye gelene kadar kiraladıkları, üniversiteler ve devlet tarafından da desteklenen ortak kullanılan alanlardır. Buralar bir çok yeni girişimci için avantajlıdır.

– Kiralar normal ofislere göre çok uygundur. Bir çok şey ortak kullanıldığı için sadece kişi başı ödeme yaparsınız.

– Yönetim desteği verilir.

– Hukuki konularda destek alabilirsiniz.

– İş planlama konularında hizmet alabilirsiniz.

– Finansal konularda destek alabilirsiniz.

– Diğer iş kuranlarla bir arada olduğunuz için bağlantı ağınızı güçlendirirsiniz.

Özlem’in notu: Türkiye’de kuluçka merkezlerinden sadece bir kaç adet var, onlar da genelde tekno parkların içinde bulunuyor. Tekno parklar da devlet destekli alanlar oldukları için, eğer işiniz bilişimle ilgiliyse, bu seçeneği araştırabilirsiniz. Yurtdışında “alternatif ofis” veya “co-working” denen ortak kullanımlı özel alanların da artması iyi olurdu. Bu da yeni bir yatırım alanı olabilir, benden ipucu ☺

KREDİ ALIRKEN

Eğer son seçenek olarak banka kredisi almaya karar verdiyseniz, şu noktalara dikkat edin:

İhtiyacınız olandan daha fazla para talebinde bulunun. Genelde bankalar istenenden daha az kredi miktarını onaylamaya meyillidir. Eğer pazarlık sonucu miktarı aşağı çekerlerse, yine siz istediğiniz paraya kavuşursunuz. Eğer pazarlıksız onay verirlerse de, biraz fazla paranız olur, bu da kimseye zarar vermez.

Şahıs olarak kendiniz için değil, şirketiniz için kredi alın. Bu noktaya çok dikkat edin. Şahıs olarak borç altına girmekten kaçının. Limited şirketiniz varsa, şirketiniz için kredi alın.

– Bankalarla her zaman ama her zaman pazarlık edilebilir. Alabileceğiniz en düşük faiz oranı için sıkı pazarlık yapın.

– Aynı şekilde ödeyebileceğiniz en uzun vade için de pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

EĞİTİM

İş yapacağınız alanda illa ki üniversite bitirmiş olmanız gerekmez. Temel bir eğitim alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hatta şu anda internet üzerinden bile binlerce kaynağa erişip, yapacağınız iş hakkında en gerekli bilgileri ve tecrübeli kişilerin görüşlerini okuyabilirsiniz.

Entrepreneur, Inc. gibi dergiler ve CNNMoney.cm, BNET gibi siteler uzmanlar tarafından yazılmış yazılarla doludur. (Türkiye için Para, Capital, Businessweek gibi dergileri okuyabilirsiniz.)

TEKNOLOJİ VE ARAÇLAR

Verimlilik

Her türlü iş için mutlaka bilgisayar gerekir. Bunun için ofis programlarını almanız gerekir. Kaynağınızın bir kısmını lisanslı programlar için ayırmalısınız. Alternatif olarak Open Office ve diğer açık kaynaklı yazılımlar kullanabilirsiniz.

Muhasebe

İnternet üzerinde bütçeleme yapabileceğiniz ve finansal durumunuzu takip edebileceğiniz bir çok site var. Bunlardan bazıları çok cüzi miktarda ücret isteyebilir, bazıları ise ücretsiz araçlar sunar. Kendinize en uygununu bulmak için bir kaç tanesini denemekten zarar gelmez. Quickbooks.com, Freshbooks.com gibi siteleri inceleyebilirsiniz.

İletişim

En önemli gider kaleminiz belki de telefon ve diğer iletişim kanalları olacaktır. Bu tip harcamaları da Skype, Msn, Gtalk gibi ücretsiz programlar kullanarak en aza indirebilirsiniz. Faks için bile MyFax gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Ortak Çalışma

Eğer iş bağlantılarınız ile üzerinde aynı anda çalışmanızı gerektirecek durumlar varsa, yine buna uygun programları kullanarak toplantı ve yol maliyetlerini sıfıra indirebilirsiniz. Microsoft’un SharePoint Workspace gibi programları 159 dolar gibi rakamlarla mevcut. Ücretsiz isterseniz de Google Wave uygun olabilirdi, ancak geliştirilmesi durduruldu. Bunun yerine yine de Google’ın diğer araçlarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz (Doc, Sites vb.)

Yeşile Önem Verin

Yaptığınız işte ne kadar çevreci düşünürseniz, maliyetleriniz de o oranda azalacaktır. Genel inancın aksine çevreye duyarlı olmak maliyetleri artırmaz, azaltır.

Örneğin, kırtasiye masraflarını azaltmak için yazıcı kullanmayabilirsiniz. Artık tüm belgeler bilgisayarda durabiliyor. Kalem, silgi gibi malzemeler de giderek daha az kullanılmaya başlandı.

Enerji tasarruflu ampul ve elektronik cihazlar kullanmak, toplantı yerine telekonferans yapmak, bir yazılım satın aldığınızda CD gönderilmesini istemek yerine internetten indirmeyi tercih etmek gibi seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Viral Pazarlama

Artık herkes, müşterileriniz de dahil, sosyal ağları kullanıyor. Reklam yapmak için Facebook ve YouTube gibi siteleri kullanabilir, insanların sizin hakkınıda konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Biraz yaratıcı olmak şart tabii.

BAZI GİRİŞİMCİLİK FİKİRLERİ

Aşağıda kısıtlı sermaye ile yapılabilecek bazı fikirler var. Bir kısmı çok bilindik fikirler, bir kısmı ise sizin için yeni olabilir:

Emlakçılık – Başlangıçta ofise bile gerek olmayabilir. Sadece satılık ve kiralık evleri takip etmek gerekli.

E-bay satışı (Türkiye’de gittigidiyor.com) – Kullanmadığınız eşyalarla başlayabilir, daha sonra kendi ürettiğiniz şeyleri satmaya başlayabilirsiniz.

Sanal asistanlık hizmetleri – İhtiyacı olanlar için belli konularda asistanlık yapabilirsiniz. Uçak bileti araştırması, satın almalar vs. de yapılabilir.

Eğitmenlik – Uzmanı olduğunuz bir konuda öğrencilere özel ders vermeye başlayabilirsiniz. Bunun için bilgilerinizi tazelemenin dışında bir şey gerekmez, yani sıfır sermaye ile yapılabilir. (Ayrıca internet üzerinden de çok rahat yapılabilecek bir iş.)

Kişisel Hizmetler – Moda danışmanlığı, alışveriş asistanı gibi kişiye özel bir hizmet verebilirsiniz.

Masaüstü Yayıncılık – Tasarımla ilgiliyseniz, eğitiminizi artırarak broşür, katalog tasarımları yapmaya başlayabilirsiniz.

Bakıcılık – Bebek veya evcil hayvan bakıcılığına başlamak için sermayeye de pek gerek yok. (Özlem’in notu: Lüks semtlerde profesyonel köpek gezdiriciliği Türkiye için çok yeni bir iş kolu. Yapanlar bayağı iyi paralar kazanıyor. Bu da benden başka bir iş ipucu :) )

Web tasarımı – Yine eğitim alarak yapabileceğiniz bir iş.

Forex – Kurlardaki değişim ile para kazanmanın bir yolu. Çok çok riskli. Eğer bu riski göze alabiliyorsanız ve tecrübeliyseniz bu işe girmeniz gerekir.


Bayağı uzun bir yazı oldu. Ama izlenecek yol açısından fikir verdiğinden eminim. Daha detaylı da yazılmıyor, çünkü hepimizin yapmak istediği şeyler ve becerileri farklı. Artık yaratıcılığınızı kullanıp az sermaye ile başarılı olmak size kalmış.

Sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmına yazın.

İş ve pazarlama planı hazırlama konusunda benden yardım alabileceğinizi de belirtmek isterim. Destek sayfasından detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda gerçek bir girişimcilik hikayesini yazacağım. Silk & Cashmere markasının kurucusu Ayşem Zamanpur’un hikayesi çok güzel ve ilham verici.

Yorumlar