MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Güçlü Bir Başlangıç İçin: İyi Bir İnternet Yazarı Olmak
Eyl 27

Güçlü Bir Başlangıç İçin: İyi Bir İnternet Yazarı Olmak

Özlem Yetiş

yazmak_elvedaofis

Fotoğraf darkmatter

Geçtiğimiz hafta yaşadığım güzel bir yoğunluktan sonra (nedeni yazının sonunda), kendimizi internette daha iyi anlatmak ve tanıtmakla ilgili bir yazıyla karşınızdayım.

Hepimiz çeşitli sitelerde, sosyal medyada kendimizi göstermek, işimizi tanıtmak ve daha fazla takip edilmek istiyoruz. Peki bunun için kendimize düzgün, güvenilir ve süreklilik gösteren bir imaj yaratabiliyor muyuz?

Kendi özgün kelimelerimizi kullanıyor muyuz? Eğer şu ana kadar olan tüm yazdıklarımız alt alta dizilseydi, gerçekten “bizi” anlatır mıydı, yoksa hepsi birbirinden kopuk cümleler halinde mi dururdu? Daha çok bilgi vermeye mi yoğunlaşıyoruz, yoksa internetteki varlığımız sadece tartışmalardan mı oluşuyor?

Bu konuda düşünmenizi sağlayacak ipuçları aşağıdaki yazıda. Umarım kendinizi değerlendirmeniz için faydalı olur.

 

Editörün notu: Aşağıdaki yazı konuk yazarlarımızdan Joanna Young tarafından bize iletildi. Kendisi hakkında bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Yazı yazmak bizim için bir başlangıç noktası olabilir mi? Sanırım olabilir.

Ben yerden bağımsız yaşamıyorum – henüz. Ama şu anda yazdığım yazılarla internette güçlü bir profil oluşturmaya yönelik yatırımıma güveniyorum. Böylece yaşadığım yeri değiştirme zamanı geldiğinde veya tamamen yerden bağımsız olduğumda sıfırdan başlamak yerine iyi bir konumdayken yola çıkmış olacağım.

İyi yazmak derken, Pulitzer ödülü kazanmak için yazmaktan bahsetmiyoruz. Evet, freelance metin yazarlığı yerden bağımsızlık için çok çekici bir kariyer alternatifi. Ancak “internette iyi yazı yazmak”tan kastım tam olarak bu değil.

Benim bahsettiğim iyi yazmak, hepimizin yapabileceği bir şey – aslında yerden bağımsız hayatımızın stratejilerinden biri olarak hepimizin bilmesi gereken bir konu.

Çünkü internette yazdığınız her kelime, zaman içinde aşağıdaki maddelerde size yardımcı olacak:

  • İsminizi duyurmanızda
  • Markanızı geliştirmenizde
  • Portföyünüzü tanıtmanızda
  • Kolayca bulunmanızda
  • Gittiğiniz yerleri takip eden müşterilerden, okuyuculardan, arkadaşlardan ve diğer iş bağlantılarından oluşan bir network kurmanızda

 

Ne YAPABİLİRİZ?

Bana göre bunun en kolay ve en verimli yolu bir blog açmak. Bir blog açmak ve yazmak, eski hayatınızı geride bırakma ve yerden bağımsız yaşamaya başlama zamanı geldiğinde sizin için büyük bir yatırım olabilir.

Ancak bir blog için yazı yazmak, web üzerinde yaptığımız yazı yazma işinin sadece bir boyutu. Şöyle bir düşündüğümüzde yazı yazıyoruz, ardımızda kelimeler bırakıyoruz, heryerde kelimelerimiz oluyor – varlığımızın en sağlam kanıtı olan kelimeler… kim olduğumuzun ve neler yaptığımızın yansımaları olan kelimeler… Nerede olursak olalım insanların takip etmeleri için ekmek kırıntıları bırakmak gibi, ardımızda kelimelerimizi bırakıyoruz.

Yazmayı bu şekilde düşündüğünüzde, önünüzde yepyeni bir manzara açılıyor – blogunuzun ‘arka’ sayfaları için yazmak, bir bloga yorum bırakmak (kendinizin veya başkasınınki için), Facebook’taki güncellemeriniz, forum yazılarınız, Twitter’daki 140 karakterlik ‘tweet’leriniz – bunların hepsi sizsiniz… İletişim kurmanız, diğerlerine bağlanmanız ve – nazikçe – kim olduğunuzu aktarmanız için kelimelerini doğru kullanma becerinizi geliştirmeniz çok önemli.

Yerden bağımsız yaşamayı başarmış LIP’lerin önümüzdeki yolları açan birer gezginler olduğunu düşünüyorum – belki hiç başaramasak da hepimizin gitmek istediği yolları bize açıyorlar.

Web üzerindeki yazılarınızı da bu şekilde hayal etmek iyi bir yöntem olabilir – sizi okuyucularınıza, arkadaşlarınıza ve müşterilerinize bağlayan bir patika veya yol haritası gibi. Burada yazar olarak göreviniz, okuyucularınızın sizi takip edebilmesini kolaylaştımak amacıyla yazmak olacak.

 

Nasıl YAPABİLİRİZ?

Bu durumda da aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekecektir:

  • Okuyucularınızın bağlılığını sağlamak: Diyalog stilinde yazmak; okuyucularınıza ilgi göstermek; onların deneyimlerini paylaşmak – neredeler, yaşamları nasıl gibi; onlara verebileceğiniz değere odaklanmak
  • Yazılarınızı birer klavuz haline getirmek: amacınız ve hedefiniz konusunda net olmak; yazılarınızı belli bir yapı içinde yazmak; kelimelerinizi ayırmak için başlıklardan ve maddelerden faydalanmak; sade yazmak, takip edilmesi kolay bir dil kullanmak.
  • Tanınmak için yazmak: size özgün kelimeler kullanmak, boş lafları temizlemek ve en önemli konuları ortaya çıakrtmak; yazma amacınızı bilmek; kendi görüşlerinizi belirttiğinizde size güven duyulmasını sağlamak.

İyi haber şu ki, bir blog yazmak yukarıdaki üç konuyu geliştirmek, kendinize uydurmak ve ilerletmek için mükemmel bir ortamdır. Aynı zamanda dünya üzerinde nerede olursanız olun, sizi tanıyabileceğimiz ‘yazı sesinizi’ bulabilmenizi sağlar.

Siz de yazı yazma becerinizi geliştirmek istiyor musunuz? Bunun için neler yapıyorsunuz – veya neler yapmak istersiniz, tüm okuyucularla paylaşırsanız seviniriz.

Joanna Young, Edinburgh’da yaşayan bir yazı koçu. Bulunduğu yerden tüm dünyaya hizmet veriyor. Yazı yazmak konusunda daha fazla ipucuna ve sanal koçluğu hakkında bilgiye kendi blogu olan Confident Writing’den ulaşabilirsiniz.

Notum: Geçen haftaki yoğunluğumun nedeni XING’in Almanya’daki merkezinin, uluslararası elçileri bir araya getirdiği bir workshop düzenlemesiydi. Almanya, İsviçre, Avusturya, İspanya ve Türkiye’den elçiler İstanbul’da bir araya gelip iki gün boyunca topluluk yönetimi ve etkinlik organizasyonları konusunda deneyimlerimizi ve yeni fikirlerimizi paylaştık. Bunun yanı sıra Avrupa’nın bir çok şehrinden yeni bağlantılar edindik. Buradan da XING Türkiye’ye özel bir teşekkür etmek istiyorum, bize çok iyi ev sahipliği yaptıkarı için ☺ Teşekkürler, sayenizde pek çok yeni şey öğrendim.

Yorumlar