MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Uzun Süreli Seyahat Ederken Bilmeniz Gereken 24 Şey
Ağu 23

Uzun Süreli Seyahat Ederken Bilmeniz Gereken 24 Şey

Özlem Yetiş

elveda_ofis_24

Fotoğraf williamcho

Yaz mevsimi olduğu için biraz seyahat konularına ağırlık verdiğimi daha önceki bir yazımda söylemiştim. Bugün yazacağım maddeleri Lea’nın blogunda okudum ve gerçekten küçük ama faydalı bilgiler içerdiklerini gördüm. Zaten hepsi yaşanmış sorunlardan yola çıkarak yazılmış maddeler, yani tecrübe konuşuyor ☺

Bazılarına kendi yorumlarımı da ekliyorum, böylece daha açıklayıcı olabilir.

Ne Zaman – Nereye Gitmeli

1. Seyahatlerinizde sık sık Dubai’de bir gece geçirmek durumunda mı kalıyorsunuz? Kendinize bir e-gate kartı edinerek pasaport kontrolünden ve bitmek tükenmek bilmeyen uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Eğer Dubai’den o kadar sık geçmeyi planlamıyorsanız, gümrükten ve göçmenlik bürosundan hızlıca geçmenizi sağlayacak bir karşılama hizmeti olam Marhaba’dan yararlanabilirsiniz.

Özlem’in notu: Yurtdışına hesaplı bilet alanlar bilir, genelde birden çok uçuş içeren rotaların hemen hepsi Dubai aktarmalıdır. Çoğunda da 8 saat kadar havaaalanında bekleme yapmanız gerekir. Bir de yanınızda çocuk varsa, işler tamamen karışabilir. Biz sırf bu yüzden biraz daha ödeyip direkt uçuş almıştık. Ama bütçeniz azsa, Dubai aktarmalı uçuşlar her zaman daha hesaplıdır.

2. Seyahat zamanı olarak off-season, yani fırtına, tayfun ya da muson yağmurlarının olabildiği sezon dışını seçmeniz, hava koşullarını kafaya takmıyorsanız çok iyi olabilir. Kiraladığınız ve aldığınız herşeyin fiyatları inanılmaz düşük olur ve hava da her zaman kötü çıkmaz. Biz fırtına zamanında Karayiplerde (Grenada) ve muson sezonunda Tayland’da yaşadık.

Özlem’in notu: Eğer gittiğiniz yerde uzun süre, yani bir kaç ay kalmayı planlıyorsanız, sonbahar ve kış sezonu gerçekten ideal olabilir. Denize giremeseniz de etrafı gezmek için hava daha uygun olur. Mesela Antalya’da sonbahar ve kış ayları çok daha sakin ve tenhaydı. Bir de sıcak iklimlerde fırtına sadece 1 gün sürüyor, ertesi gün güneş yine parlıyor. Sezonda geçireceğiniz bir hafta yerine, aynı bütçeyle sezon dışında bir ay geçirebilirsiniz. Dikkate almaya değer bir tavsiye.

3. Ziyaret ettiğiniz her ülkenin dilinde en temel şeyleri öğrenin. Gidince özel ders almayı planlasanız da önceden bir kaç şey bilmek iyidir. Taksi ile anlaşamamak, restoranda yemek siparişi verememek veya süpermarkette ödeme konusunda zorluk çekmek size çok zaman kaybettirebilir.

4. Gezi rehberlerinde ve internette yazan her şeye inanmayın. Örneğin her yerde Panama’da İngilizce çok yaygın olarak konuşulur diye yazsa da, gerçek öyle değil.

5. Düşündüğünüzden çok daha az eşyaya ihtiyacınız olacak. Tabii gittiğiniz yerde iş yapmak istiyorsanız ve iş kıyafetlerinizi de yanınızda götürecekseniz, durum değişir. Bunun dışında yanınızdaki şeylerin ancak dörtte birini kullanıyor olacaksınız.

6. Eğer İngilizseniz, programınızı ve seyahat planlarınızı güvenlik açısından FCO Locate sitesine kaydettirin.

Özlem’in notu: Tabii bu madde bizim için geçerli olmadığından, onun yerine kendim bir öneri yapacağım: Gittiğiniz ülkede Türk konsolosluğu ile bağlantıya geçin ve orada bulunduğunuz süreyi haber verin. Böylece herhangi bir sorun olduğunda, aranmanız ve bulunmanız kolaylaşır. Hem de tanıştığınız için, kolaylıkla yardımlarını isteyebilirsiniz.

7. Her kaldığınız yerin size uygun olmaması ve beklentilerinizi karşılamaması normaldir. Ama bu tip yerlerde neleri sevip, neleri sevmediğinizi not alırsanız, bir sonraki seyahatinizi planlarken tekrar benzer yerlere gitmeyi önlersiniz.

İletişim, Bilgisayarlar & İnternet Bağlantısı

8. Yerel bir SIM kartı aldığınızda, ambalaj kutusunu atmayın. Genelde telefon numaranız bu ambalajın üzerindedir ve hatırlamanızı kolaylaştırır

9. Eğer işinizi internet üzerinden yapıyorsanız, internet bağlantısı olmayan, ya da hemen alt katta bir internet kafe olmayan evleri kesinlikle kiralamayın.

10. Seyahatlerinizde Boingo gibi global bir wireless hizmet kullanıyorsanız, en yüksek tarifeden fiyatlandırılmadığınızı kontrol edin. Fazla ücret ödediğinizden haberiniz olmayabilir ve sonunda faturalar çok yüksek bir rakama ulaşabilir.

Özlem’in notu: Bu her zaman karşılaştığımız bir durum – özellikle Türkiye’de. En iyisi aldığınız tüm hizmetlerin bir listesini yapın, fiyat tarifenizi yazın ve faturanız gelince bir karşılaştırma yapın. Yurtdışındayken paranızın yok yere azalması hiç hoş olmaz.

11. İnternet kafelerde ve diğer wireless noktalarında internete bağlanma konusunda Mac’ler genelde PC’lere göre daha az sorunludur. Yine de hepsinin kendilerine göre kriz anları var (biz iki tipi de denedik ve Mac kullanmaya karar verdik).

Özlem’in notu: Ben de uzun süredir Mac kullanıyorum. Artık alışkanlık haline geldi sanırım, bana daha kolay geliyor.

12. Yazılım ve donanımla ilgili tüm disklerinizi yanınıza alın. Herşeyi ne zaman yeniden yüklemeniz gerekeceğini hiç bilemezsiniz.

Parasal ve mali konular

13. Yola çıkmadan önce bankanızı ve kredi kartı merkezini programınızdan haberdar edin. Böylece şüpheli kullanımdan dolayı kartlarınızın bloke edilmesini önlemiş olursunuz.

Özlem’in notu: Üst üste ve kısa aralıklarla değişik ülkelerden para çektiğiniz takdirde, bankanız bunu şüpheli hareket veya kart hırsızlığı gibi görüp önlem almak için kartınızı iptal edebilir. Yurtdışında başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biri de bu olur herhalde. Bankanıza ve müşteri temsilcinize yazılı olarak bildirimde bulunmanız daha iyi olur.

14. Vergilerinizi geri almak için başvurduğunuzda, sözkonusu şeyleri de hemen ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Vergi memurları faturaların yanı sıra aldığınız şeyleri de görmek isteyecektir.

Özlem’in notu: Yurtdışında satın aldığınız bir çok şeyin vergisini çıkış yaparken havaalanındaki vergi ofisinden geri alabilirsiniz. Otel konaklamaları, ev kiraları, yiyecek-içecekler hariç olmak üzere, bulunduğunuz ülkeden aldığınız tüm hediyeliklerin, giysilerin, takıların vergisini geri alabilirsiniz. Bu işlem için tüm faturaları düzenli olarak biriktirin. Vergi ofisindeyken faturasını gösterdiğiniz tüm eşyaların mutlaka yanınızda olması gerekir.

15. Ülke değiştirirken para akışını en verimli şekilde yapmaya dikkat edin. Bir sonraki yerde 3 aylık kirayı peşin ödemeniz gerekirse, bayağı bir miktar harcamanız gerekebilir.

Ulaşım ve Konaklama

16. Eğer yeterli paranız varsa veya millerinizi kullanabiliyorsanız, business class uçmak her zaman daha iyidir. Bununla birlikte gelen ücretsiz havaalanı transferleri, wi-fi erişimi olan lounge’ların kullanımı ve tarih değiştime esnekliğinin olması, yerden bağımsız yaşayanlar için idealdir.

17. Uçuşları ayarlamak ve konaklama bulmak saatler sürer, bu işin ne kadar çaba gerektirdiğini hafife almayın. Eğer imkanınız ve bütçeniz varsa ilk araştırmayı başka birine yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Özlem’in notu: Şu anda o kadar çok seyahat rezervasyon sitesi var ki, hepsine bakmak, fiyatları karşılaştırmak, otel ayarlamak çok fazla zaman alabiliyor. Benim bir önerim de gideceğiniz yerdeki yerel bir seyahat acentasına başvurarak daha iyi fiyatlar alıp alamadıklarına bakmak. Mesela bizim Güney Afrika’da bulduğumuz acenta, THY’den bizim ve buradaki bir acentanın aldığından daha iyi fiyat almıştı. Nasıl oldu bilmiyorum.

18. Sadece internetteki fotoğraflarına bakarak kalacağınız yere karar vermekten kaçının. Özellikle uzun dönem (3 ay ve daha fazla) kalmayı düşünüyorsanız. Oraya varmadan önce tüm kiranın yarısını veya tamamını ödeyip de nefret edeceğiniz kadar kötü bir yer çıkması tam bir felaket olur.

Özlem’in notu: Bunu önlemek için bir iki gün ucuz bir otelde kalıp önce şehri gezmeniz ve kalacağınız yere daha sonra karar vermeniz öneriliyor.

İş Konuları ve Blog Yazma

19. Seyahat ettiğiniz zamanlarda yürütmeniz gereken bir işiniz ve küresel olarak hizmet verdiğiniz müşterileriniz varsa, her ay yer değişitirmek muhtemelen sizi çok sıkıştıracaktır. Yolculuk, zaman dilimi değişikliği ve yorgun olmanız müşterilerinize en iyi hizmetinizi veremeyeceğiniz anlamına gelebilir.

20. Eğer blog yazıyorsanız, taslak yazılarınızla, blogunuzdan en az bir ay önde olmayı hedefleyin. Bu şekilde internetsiz kaldığınızda, yazmak için çok meşgul ve çok yorgun olduğunuzda bir rahatlık sağlar ve işinizi sekteye uğratmadan devam ettirebilirsiniz.

21. Pazarlama aktivitelerinizin büyük bir kısmını internet üzerinden yürütecekseniz, sosyal medya kullanımı konusunda temel bilgiler edinmeniz şart. Ancak burada çok fazla zaman geçirmek de zarar verebilir. Akıllıca ve verimli kullanın, ama sosyal medya sitelerinin tüm zamanınızı yemesine izin vermeyin.

22. Saat farklarına çok dikkat edin; müşterilerinizle konuşmak için 8 saatlik zaman farkının çok önemli olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü gerçekten çok önemli. Biz -5, +1, +3, +7 ve +8 saatlik farklarda müşterilerimiz ile çalıştık. 8 saatlik fark bizi öldürdü diyebilirim.

Ev Ziyaretleri

23. Eve yapılan kısa süreli geri dönüşler ve ziyaretler tatil demek olmuyor; aksine ordan oraya koşuşturup herkesi görmeye zaman ayırmanız gerekiyor. Aynı hikayeleri baştan anlatıp duruyorsunuz ve ayrılma zamanı geldiğinde gerçek bir tatile ihtiyacınız oluyor.

Özlem’in notu: Yıl boyunca bir çok kez İstanbul’a gidip geldim. Gerçekten de arkadaşları, ailenin geri kalanını görmek için inanılmaz sıkı bir program yapmak gerekiyor. Neredeyse saat saat kiminle görüşeceğimi planlıyorum. Bir de yurtdışından sadece 1 haftalığına gelmiş olsak, nefes alacak zaman bulamayacağız demektir ☺

24. Seyahat bütçenize evinize yaptığınız ziyaretleri de dahil edin. Kendi şehrinize dönünde kalacak yeriniz olsa ve kira ödemeniz gerekmese bile, düşündüğünüzden daha maliyetli sonuçlanabilir. O yüzden planınızı ve bütçenizi ayarlayın.

Yorumlar