MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > İlham Verici Ropörtajlar: 6 – Kaş’ta Yaşayan Bir Yazılımcı
Ağu 26

İlham Verici Ropörtajlar: 6 – Kaş’ta Yaşayan Bir Yazılımcı

Özlem Yetiş

kas_yazilim

Fotoğraf Erman Akdogan

Bugün bizim taraflarda yaşayan bir profesyonel yazılımcı ile yaptığım e-ropörtajı yayınlıyorum. Veli Ogla Sungutay ile sosyal medya aracılığı ile tanıştım. Önce kendisi hakkında kısa bilgi vereceğim, sonra da soruları ve yanıtlarını okuyabilirsiniz.

Kendisi 1979 İstanbul doğumlu. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimi için ABD’ye gitmiş ve fizik bölümünü bitirmiş. 6 yıl Güney Florida’da yaşadıktan sonra 2004 yılında Türkiye’ye dönmüş. Bu sürecin bugünkü yaşantısının temelini attığını düşünüyor, çünkü üniversite yıllarında bilgisayar programlama ile tanışmış ve bu alandan hiç kopamamış. Fizik eğitimine doktora seviyesinde devam etmektense yazılım alanında çalışmak daha cazip gelmiş.

Bu sırada 1999 yılında ailesi Kaş’a yerleşmeye karar verince, kendisi de Kaş’la tanışmış. Veli Bey’i blogda yazmak istememin asıl nedeni, halen yazılım alanında Amerikalı firmalarla çalışıyor olması. Yani müşterileri Türkiye sınırları içinde değil, yurtdışında. Bu da tam Elveda Ofis’lik bir durum. Ropörtajı okuyup kendiniz için yeni fikirler edinebilirsiniz.

İş Hayatı

Veli Bey, siz Kaş’ta yaşıyorsunuz ve yazılım alanında çalışıyorsunuz. Daha ilginç olanı ise Amerika’daki şirketlerle çalışıyor olmanız. Bu konuyu biraz açar mısınız. Ne tür işler yapıyorsunuz şu anda?

Benim yazılım alanındaki uzmanlığım son yıllarda giderek ivme kazanan arayüz teknolojileri üzerinedir. Bu alan RIA dediğimiz Zengin Internet Uygulamalarından, iPhone ve Android gibi mobil platformlara kadar uzanıyor. Örneğin son 1.5 senedir çoğunlukla iPhone uygulamaları geliştirmekteyim.

Ülkemizde yazılım geliştirimi daha çok web odaklıdır. Yazılım işleri de daha çok reklam ve pazarlama alanında çalışan interaktif ajanslar etrafında toplanmakta. Ben ister istemez bu eğilimin dışına çıktığımı görüyorum. Daha çok endüstriyel, sektörlere özel programlama projeleri almaktayım. Örneğin yaptığım bazi iPhone uygulamaları buyuk bir şirketin lojistik bölümünde kullanılmakta. Karmaşık bir Flex hesaplama uygulamasıysa Pfizer’ın satış departmanında yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Son bir senedir, ABD Maine eyaletinde bulunan ve bilgisayar ağları denetimi üzerinde uzmanlaşmış bir şirketle çalışıyorum; hayli karmaşık masaüstü programları yazmaktayım.

İşinizi uzaktan nasıl pazarlıyorsunuz? Müşterilerinizle iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? Bize bir kaç ipucu verir misiniz?

Yazılım sektörü dünyada inanılmaz bir çıkış yakalamış durumda. Artık girişimciler ve şirketler tüm ihtiyaçlarini ekip kurarak çözemiyor ve bu da yazılımcılar için freelance çalışma mantığını beraberinde getiriyor. Internette bir çok portal kurulmuş vaziyette ve her gün binlerce yeni iş talepleri bu portallarda yayınlanıyor.

Bu mecralardan bazıları, elance.com, rentacoder.com, odesk.com. Facebook ve linkedin içindeki gruplardan da bir çok bağlantı kurulabiliyor.

Müşterilerle iletişim gtalk ve skype üzerinden yapılan yazışmalarla oluyor. Haftalık toplantılarımız var, bu da gotomeeting.com üzerinden sağlanıyor. Sesli, görüntülü, ve masaüstü paylaşımlı son derece verimli toplantılar yapıyoruz.

Burada anahtar hızlı internet bağlantısi olması. Arada kopmalar olmakla beraber Kaş’ta internet hızından çok memnunum. Bu garipsenebilir ama hakikaten öyle.

Karar Anı, Büyük Şehirden Ayrılma

Bu tarz bir hayata başlamaya ne zaman karar verdiniz? Belli bir “karar anı” odu mu?

2004 yılından sonra Kaş’ta yaşama girişimlerinde bulunmuştum fakat sunulan iş imkanlarını değerlendirmek için İstanbul’a dönmek durumunda kalmıştım.

En son karar anının hikayesi şudur:

2009 Temmuz ayının sonlarına doğru, akşam 10 sularında Beşiktas’ta bulunan ofisten çıktım. Zincirlikuyu metrobüs durağına ulaşmak için bindiğim halk otobüsü diğer bir otobüsle yarışmaya başladı ve kaza tehlikeleri atlattıktan sonra Zincirlikuyu’ya ulaştım. Metrobüs durağına indiğimde, yola taşmış belki 400’den fazla kişi gördüm. Hemen herkes sigara içiyordu ve durak sanki bir fabrika bacasına dönüşmüştü.

O an bu andır.

Hikayenin devamıda şöyledir. Gerisin geriye Beşiktaş’a döndüm. Tabi artık o saatlerde artık otobüs bulmanız kolay degil; bir saat bekledikten sonra – halk otobüsleri aksamları saatinde kalkmaz, Taksim’de dolunca hareket eder – bindiğim otobüs yine aşırı süratli bir şekilde Göztepe’ye ulaştı. Ve ben gece yarısı evimdeydim.

İşle ilgili olarak öncesi ve sonrası şeklinde bir karşılaştırma yapabilir misiniz? Kişisel tatmin, mutluluk ve hayat kalitesi olarak neredesiniz?

Benim iş verimimi ve yaşam standartımı düşüren en önemli sorunlar ulaşım ve gürültüdür. Bütün planımı sabah ve akşam trafiğine göre yapmak zorundaydım. Hatta bir dönem artık eve dönmüyordum.

Son 2 senedir – üç aylık son İstanbul macerasını katmazsak – Kaş’ta yaşamaktayım, ev ofisimden çalışmaktayım. Çok sakin bir bölgede evimiz, gürültü de yok bu sayede. Sürekli kendimi işime verebiliyorum. Gelirimde de büyük bir artış oldu.

İşlerden bunaldığımda ya da bir sorun ile karşılaştığımda hemen denize giriyorum. 12 ay boyunca böyle bir lüksünüz var burada. Deniz ve güneş insanın negatif enerjisini emiyor. Türkiye’de yazılım geliştirmek için en ideal yer Ege-Akdeniz sahil şerididir diyebilirim.

Kaş’ta Yaşam ve Maliyetler

Kaş’ta yaşam nasıl? Sosyal hayat, aile hayatınız ve genel yaşam maliyetlerini büyük şehirlere göre nasıl buluyorsunuz?

Sosyal hayat kısıtlı. Örneğin Kaş’ta bir sinemaya ihtiyacımız var. Spor kompleksimizin inşaatı tamamlandı, bu da sosyal hayatımızı biraz daha renklendirecektir. Yaz aylarında yapabileceğiniz aktivite sayısı çok artıyor ve yeni insanlarla tanışabiliyorsunuz kolayca.

Kaş’ta yaşam sakin geçiyor. Kış ayları ılıktır. Güneş sürekli kendini gösterir. Bir kaç fırtına, yıldırım, rüzgar sorunu dışında iklim de sakindir.

Çok güzel restoranlarımız ve çay bahçelerimiz bulunmakta. Hatta diyebilirim ki en önemli sosyal aktiviteler 2 büyük çay bahçesi ve 3-4 tane restoran içinde oluyor. Futbol maçları zamanında dolup taşarlar.

Kaş’ın bir göze çarpan özelliği İngiliz nüfusunun fazla olmasıdır. Yaz kış İngiltere plakalı otomobiller ve İngiliz misafirleri görmeniz mümkündür.

Yazın ve sonbaharda doğa sporları için çok alternatif bulunmakta. Her sene plan yapsam da bir türlü tembellikten çoğuna katılamadım. Antik yerleşim merkezlerine kano turları revaçta. Bir de dağlardan geçen antik Likya yolu yürüyüşleri çok ilginçtir. Kaş’tan Fethiye’ye kadar uzanabilirsiniz.

Maliyet olarak; Kesinlikle daha az gideriniz var. Biraz sosyal yaşantınızla ilgili olabilir bu ama genel çerçevede bakarsak mutfak, ısınma, ulaşım masraflarımda hissedilir bir düşüş gözlemliyorum.

En göze batan gider elektrik. Özellikle yaz ayları boyunca bazen 24 saat klima çalıştırmam gerekiyor. Kışın 3-4 saat ısınmak için klima yine gerekli.

Gelecek

“Yerden bağımsız çalışma ve yaşama”nın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biraz önce bahsettiğim Maine’de konuşlanmış olan şirketin Amerika içinde çok uzaklarda yaşayan tam zamanlı iki çalışanı var. Çalışma odalarına kamera sistemi yerleştirmişler ve 9-5 mesaisi içinde hem görsel hem de sesli olarak iletişim halindeler. Bana bizzat bu kamera sistemini gösterdiler ve açıkçası çok şaşırdım.

Artık işletmeler mesafe ve uzmanlık konularına farklı yaklaşıyor. Bazen işinize yarayacak beyin gücünü çok uzakta buluyorsunuz, bazen trafikte zaman harcayacak lüksünüz olmuyor, bazen de yaz ayları çalışmak değil denize girmek istiyorsunuz. Yerden bağımsız çalışma bütün bunları gerçek kılabilir.

Bir diğer hususta yerden bağımsız çalışma mantığının giderek profesyonel iş modellerine dönüşmeye başlayacak olması. Örneğin ben, Bodrum, Fethiye, Kaş gibi merkezlere yazılım çalışmalarının gerçekleştirileceği kompleksler kurulması fikrine çok sıcak bakıyorum. Bu çok ciddi bir iş modelidir.

Bir çok sektörün kendi alanında bu tarz modeller oluşturacağına şahitlik edeceğiz ilerleyen senelerde.

Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Yaşam tarzınız bu blogu okuyan bir çok kişiye reheberlik edecek.

Yorumlar