MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Güncellemeler. Kısa Kısa…
May 5

Güncellemeler. Kısa Kısa…

Özlem Yetiş

1418941439_5ce149a868

Fotoğraf EssjayNZ

Bahar ayları geldi, herkes temizliğe girişir, biz de bir durum değerlendirmesi ve güncelleme işlerine giriştik. Planlar sürekli aynı kalamıyor, onlar da bizim gibi sürekli değişiyor. Planlarınız sık sık değişiyorsa, moraliniz bozulmasın, hayatta her şey dinamik ve mutlaka başka şeylerden etkileniyor. Önemli olan planlarınızı sürekli gözden geçirmeniz ve değişiklikleri çok geç olmadan yapabilmeniz. Yani gerekli esnekliği göstermeniz.

Konumuza dönelim: İngilizce blogun sahipleri Lea, Jonathan ve kızları Mali’nin de Antalya’ya gelmesiyle birlikte önümüzdeki seçenekleri belirledik ve bazı kararlar aldık. Bunları sırayla hayata geçireceğiz.

Bu yazıda kısa kısa aklımdakileri paylaşmak istedim:

Nerede Görüldük

Bu hafta İpek Aral Kişioğlu’nun insan kaynakları blogu olan Kaynağım İnsan’da bir yazım yayınlandı. “Profesyoneller” başlığı altında yayınlanan yazıda bu hayata nasıl karar verdiğim ve bundan sonra neler yapmayı planladığımla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Yazının linki şöyle:

Kaynağım İnsan – Özlem Ercan

Elveda Ofis’in görüldüğü diğer yerleri gösteren bir kutucuğu da anasayfamıza ekledik.

Blog Ödülleri

http://2010.blogodulleri.com adresinde yapılan yarışmada İş Dünyası kategorisi altında bulunuyorduk. Nisan ayı boyunca herkes oyunu kullandı, oylama bitti. Sonuç için heyecanlıyım. Bu bizim ilk yarışmamız.

Ödül töreni 8 Mayıs Cumartesi akşamı yapılacak. İstanbul’da olmadığım için ben ödül töreninde bulunamayacağım, ancak internetten izleme şansım var. İnternetten izlemek isterseniz Pozitif TV töreni canlı yayınlayacak. Tam saatleri ve adresi ile ilgili bana gönderilen not şöyle:

pozitiftv_live_

8 Mayıs günü gerçekleşecek olan Blog Ödül Töreni’ni 14:00 – 20:00 saatleri arasında http://live.pozitiftv.com adresinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Yeni not: Blog ödüllerinde ilk 5’te yer aldık ve çok sevindik :)

Blog ödüllerinin dışında Altın Örümcek için de aday olduk. Onun duyurusunu ayrıca yapacağım.


İş Konuları

Şimdiye kadar hem buradan hem de diğer platformlardan bize ulaşan takipçilerimizin verdikleri bilgiler ve sordukları sorular sonucunda şunu anladık: Burayı takip eden bir çok kişinin en fazla zorlandığı şey işlerini uzaktan yürütmek veya yeni baştan bir iş kurmak.

Bu konularda üç tane çözüm üzerinde çalışıyoruz:

  • Önümüzdeki günlerde Elveda Ofis bünyesinde bir freelance platformu kurmayı planlıyoruz. Burada hem freelance çalışmanın etik kurallarından, hem hukuki ve mali konulardan bahsedeceğiz hem de iş ilanlarımız olacak.
  • Kendi işini kurmak veya var olan işini daha planlı hale getirmek isteyenler için 8 veya 12 haftalık bir yazı dizimiz olacak. Böylece herkes sıfırdan bir iş kurmanın yollarını anlatacağız. Bu konuda detaylı bir planlama yapıyoruz, kesin haberleri herkes önümüzdeki günlerde hem blogdan hem de diğer sosyal medya kanallarından alabilecek.
  • “Yaşam Danışmanına Sor” bölümünü “Uzmanlara Sor” olarak değiştireceğiz. Hukuki, finansal ve eğitim alanlarında anlaştığımız uzmanlar seçilen soruları yanıtlayacaklar. Böylece anlık sorularınızı sorabileceğiniz ve içinden çıkamadığınız konular olursa başvuracağınız bir bölüm olacak.

Networking

Bunların yanı sıra, bir çoğunuzun bildiği gibi Antalya’da yaşıyor olduğum için XING’in marka elçilerinden biriyim ve resmi bölge grubu olan XING Antalya’yı yönetiyorum.

Antalya ve çevresinde yaşayanların etkinliklerimize katılmalarını tavsiye ederim. Elveda Ofis’te yazdığım konuları sunum olarak anlatacağım etkinlikler planlıyorum. Kendi işinizi yapmakla ilgili desteğe ihtiyacınız varsa, XING platformunun sunduğu kaynakları kullmanızı tavsiye ediyorum.

XING ile beraber güçlü bölgesel şubeleri olan JCI Antalya ile birlikte internet ve networking ile ilgili çeşitli eğitimler ve toplantılar da planlıyoruz. Bu etkinliklerin benzerleri Türkiye çapında diğer şehirlerde de yapılıyor. İlgili sitelerde kendi şehrinizdeki etkinlikleri öğrenebilir ve katılabilirsiniz.

Tüm bu aktiviteler ve şu anda yazamadığım diğer etkinlikler için lütfen bizi sosyal medyada da takip edin. Linklerimiz şunlar:

XING Antalya: http://www.xing.com/net/xingantalya/

Facebook: http://www.facebook.com/pages/Elveda-Ofis/

Friendfeed:
http://friendfeed.com/ozlemercan ve http://friendfeed.com/elvedaofis

Twitter:
http://twitter.com/ozlemercan Hashtag: #elvedaofis

LinkedIn: Elveda Ofis Grubu

Önümüzdeki günlerde yeni yazı ve projelerde görüşmek üzere. Lütfen isteklerinizi ve önerilerinizi bize yazın.

Unutmayın:

“İlerlemenin sırrı başlamaktır. Başlamanın sırrı da karmaşık, bunaltıcı işleri küçük, yapılabilir işlere bölmek ve daha sonra bunlardan ilkini yapmaya başlamaktır.” Mark Twain

Yorumlar