MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Temel Bir İş Planı Yapma ve Stratejilerini Belirleme
Mar 8

Temel Bir İş Planı Yapma ve Stratejilerini Belirleme

Özlem Yetiş

satranc-strateji-plan

Fotoğraf mdavidford

Bu, En İyi İş Fikrinin Hangisi Olduğunu Nasıl Bileceksin başlıklı yazı ile beraber kendi işini kurman ve sürdürebilmen için gereken ipuçlarını içeren mini bir set.

Başlıktaki plan ve strateji kelimelerini seni korkutmasın – itiraf ediyorum ilk başta beni korkutuyordu. Bu yazı en temel ve en basit haliyle kendin için yapabileceklerini içeriyor. Yani sayfalar dolusu bir şeyler yazmayacağız, büyük hesaplar yapmayacağız.

Eğer hangi işe başlamak istediğini biliyorsan, en azından bir fikrin oluştuysa bir iş planı yapmaya hazırsın demektir. Kendini ortaya atmadan önce ne yapacağını tam olarak tanımlamak için plan yapmak ve strateji oluşturmak çok yararlı oluyor.

Ben de bu işlere girişince bu planı yapmanın gerekliliğini gördüm. Yapmak istediğim bir kaç iş birden olunca, her biri için bir plan yaptım ve doğru dürüst bir strateji geliştiremesem de en azından o işin olup olmayacağını daha net anladım.

Şimdi işin başında biraz zaman harcayarak, deneme – yanılma ile geçireceğin zamanı azaltabilirsin.

İşte benden daha tecrübeli birinin konuyla ilgili yazdıkları:

domino-strateji-plan

Fotoğraf Great Beyond

Bu yazı Lea Woodward tarafından yazılmıştır.

İşleri sallantıda olan ve istedikleri noktaya gelemeyen müşterilerimde gördüğüm eksik yanlardan biri de sağlam bir iş planlarının olmamasıydı.

Sanırım insanları iş planı yapma konusunda korkutan bir şeyler var. Sanki emin olmadıkları bir şeyi kağıda dökünce ona bağlı kalma zorunlulukları olacağını hissediyorlar. Veya yazdıkları şeylere ulaşamayacaklarını. Veya amaçlanan şeyin gerçekten onlar için “doğru” olduğuna inanmıyorlar.

Aynı şekilde ben de bir zamanlar Excel’de karmaşık iş modelleri yaratır, 30 sayfalık devasa iş planları yapardım. Ama bunları geride bıraktım çünkü artık başladığım her yeni proje için bir sayfalık basit bir plan yapıyorum.

Bir İş Planına Neden İhtiyaç Var?

Heyecanlı bir maceraya başlamadan önce kafanda bir çeşit plan olması faydalıdır. Plan şu olsa bile: “Hadi önce biraz para kazanalım, sonra Guatemala’ya gidip 6 ay boyunca fasulye ve pilav yiyelim.” Bu da bir plandır, hatta bir amaçtır… Gideceğin yolda sana rehberlik eder.

Bazı insanlar kendilerini hedef “karşıtı” olarak tanımlıyor. Hedef koymanın insanı çok fazla gelecekte yaşattığını, burada ve şimdi olanların keyfine varamadıklarını ve hedeflere ulaşamayınca veya başka bir noktaya ulaşınca hayal kırıklığına yol açacağını düşünüyorlar. Ben – yerden bağımsız veya değil – herhangi bir işi kurmak, yürütmek ve geliştirmek için hedef koymanın hayati önemi olduğuna inanıyorum.

Buna amaç de, vizyon de, adımlar de veya nasıl istersen öyle adlandır ama şunu düşün: Nereye gideceğini bilmezsen, oraya ulaştığını nerden anlayacaksın?

Lewis Carroll’un yazdığı ve şu sıralar filmi ile gündemde olan Alis Harikalar Diyarında kitabındaki bir karakter olan Cheshire kedisi (şu meşhur gülen kedi) bu konuda en iyi yorumu yapmıştır:

Bir gün Alis bir yol ayrımına gelir ve ağacın üzerinde Cheshire kedisini görür. “Hangi yoldan gitmeliyim?” der. Kedi, “Nereye gitmek istiyorsun?” diye sorar. “Bilmiyorum” diye yanıtlar Alis. “O zaman”, der kedi, “hangi yol olduğu hiç fark etmez.”

İyi Bir İş Planı Nasıl Olur?

En temel seviyede bir iş planı aşağıdakileri içermeli:

Projenin genel misyonu – Seni planlarına bağlı tutacak ve sonrasında gelecek her şeyi belirleyen bir kılavuz cümle.

Örneğin: Bizim misyonumuz, yerden bağımsızlık konseptini bundan faydalanacak kişilere ulaştırmak ve bu hayatı gerçekleştirmelerini sağlamak için onlara gereken her türlü şeyi sunmak.

Buna ulaşmak için ne yapılması gerektiği – Amacına ulaşmak için yapılması gereken temel işler. Bunları düşünürken kendine planladığın bir faaliyetin seni misyonuna yaklaştırıp yaklaştıramayacağını sorman faydalı olur.

Örneğin: Kendi misyonumuzu elde etmek için aşağıdakileri yapmalıyız:

 • Yerden bağımsızlık hakkında ilham vermeli ve kendi görüşlerimizi söylemeliyiz.
 • Kapsamlı bir araç, hizmet ve ürün yelpazesi yaratmalıyız.
 • İlgili kişiler arasında yerden bağımsızlık konseptini yaymalıyız.

Amacına nasıl ulaşmayı planlıyorsun – Aynı şeyi elde etmek için genelde bir çok yol bulunur. Bu yollar zaman içinde değişse de hangilerini deneyeceğine karar vermen gerek.

Örneğin: Biz misyonumuza ulaşmak için, aşağıdakilere odaklanmayı seçtik:

 • Takipçilerimize ücretsiz olarak sunacağımız yazılar, röportajlar ve daha bir çok kaynağın yer alacağı bloglar oluşturacağız.
 • Kendi yaşantımız hakkında detaylı bilgi vereceğimiz aylık e-bültenler göndereceğiz.
 • Dünya üzerinde değişik yerlerde yaşam maliyetleri, işini bu hayata hazırlama ve tavsiye edilen kaynaklar gibi ücretsiz araçlar yayınlayacağız.
 • Premium ürün olarak şunları sunacağız: yerden bağımsız olmayı planlayan bir kişinin ihtiyacı olacak tüm konuları içeren yüksek kalitede ve çok değerli bir rehberler serisi.
 • Ulaştığımız ve ulaşamadığımız tüm izleyicilerimiz için online ve offline olarak pazarlama ve tanıtım kampanyaları düzenleyeceğiz.

Yukarıda saydığımız tüm bu maddelerde, amacımıza ulaşmak için değişik yöntemler kullanabilirdik. Ama bu bölümde anlatmak istediğimiz, her bir amaca nasıl ulaşmak istediğinle ilgili kesin kararlar vermek ve daha belirgin ve detaylı tanımlamalar yapmak gerektiği.

Oraya ne zaman ulaşmak istediğin – yol boyunca zaman sınırları ve aşama göstergeleri koymak faydalıdır. Yoksa doğru yolda olduğunu nereden bileceksin? Bu sınırlar ve göstergeler yol üzerinde belli bir zaman belirleyerek veya önemli bir sonuç alınmasına göre konabilir. Bunlar sabit veya esnek de olabilir, sana hangisi uygunsa onu seçebilirsin.

Örneğin:

 • Genelde 2 – 3 ay öncesinden belirlediğimiz bir blog yazısı takvimimiz var.
 • 2010 içinde açacağımız yeni sitelerimizle ilgili zaman planımız hazır – 2 adet blog ve 2 adet başka site.
 • 2010 boyunca 2 – 3 adet yeni rehber yayınlamak için zaman planımız hazır.
 • Tüm proje süresinde doğru yolda gitmemizi sağlayacak belirli hedefleri ve göstergeleri içeren bir takım panolarımız var.

Her bir bölüm için sayfalarca yazı yazmana gerek yok, sadece bazı noktalar da işe yarar. Ve bunların mükemmel bir dilbilgisi ile ve yazım kurallarına tamamen uygun yazılma zorunluluğu da yok – bunu senden başka kimse görmeyecek. Bu nedenle aşağıdaki ufak sır da işine yarayabilir…

İş Planları İle İlgili Bir Sır

Direk konuya girelim. İyi bir iş planı yapmak için sırrımız şu: Planın içeriğinde ne olduğu aslında önemli değil. İçerik muhtemelen sürekli değişecek ve hiç bir şekilde sabit kalmayacak.

Şöyle olacak: Hazırladığın iş planını bir kaç ay, hatta bir kaç hafta sonra eline alacak ve içerdiği bir çok şeyin artık gerçekle ilgili olmadığını göreceksin. Çevrendeki şeyler çok değişmiş, uğruna çalıştığın ve ulaşmayı planladığın işler artık geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Bir iş planı yazmakla ilgili en önemli olan şey, onu yaratırken geçtiğin süreçtir.

İş planı yaratma deneyimini edinmekle ve “ne, neden, nasıl ve ne zaman” gibi önemli sorulara yanıt verirken harcadığın zaman ve enerji ile, bir çok girişimcinin günlük olarak yaşadığı kararsızlıkları ve seçim zorluklarını en baştan atlatmış oluyorsun.

Temel bir iş planın olmayınca, genelde şunlar olur:

 • İlk baştaki amacından uzaklaşırsın.
 • Geldiğin noktanın istediğin yer olup olduğunu bilemezsin.
 • En basit kararlar bile ağrılı, uzun ve zor olmaya başlar.
 • İşin en ufak darbede sallanmaya başlar.
 • Önemli dönüm noktaları en büyük engeller haline gelir.

İş planı yapmak ve stratejiler oluşturmak sadece daha önceden kurumsal stratejiler üretmiş olanların sahip olduğu zihinsel veya mistik bir aktivite değil. Sadece ne yapmak istediğine ve işini hangi yöne doğru ve nasıl götüreceğine dair vereceğin kararları içeren basit bir çalışma ile olabilir.

O zaman, neden hemen yeni bir dosya açıp bu yıl ve önümüzdeki yıllar için planlarını kağıda dökmeye başlamıyorsun?

Yorumlar