MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Tek Bir Yere Gitmek ya da Sürekli Seyahat Etmek … Hangisiyle Başlamalı?
Şub 3

Tek Bir Yere Gitmek ya da Sürekli Seyahat Etmek … Hangisiyle Başlamalı?

Özlem Yetiş

harita

Fotoğraf Magalie L’Abbe

Şehir değiştirmek, yurtdışına gitmek, başka bir ülkede yaşamak veya geçici bir süre kalmak… Aslında herkesin aklından geçen ve sık sık “Olabilir mi?”, “Yapabilir miyim acaba?” diye sorduğu bir konu.

Yerden bağımsız olarak çalışmaya başlamak, seyahat etmeyi daha da kolay bir hale geliyor. İlla yurtdışına gitmek gerekmez, seyahat edebilme özgürlüğün varsa, istersen Türkiye’nin değişik yerlerinde yaşarsın. Düzenli bir gelirin olduğu sürece, bu geliri başka bir yerde yaşarken bile elde edebiliyorsan ve seni bulunduğun yerde tutacak çok fazla nedenin yoksa, neden seyahat etmeyi denemeyeceksin ki?

Şu anda o noktada olmasan da ileride seçim yaparken işine yarayabilecek bir yazı seçtim bugün.

Bu yazı Tina Gibbons tarafından 16 Şubat 2009 tarihinde yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Yerden bağımsız bir yaşamda dünyayı görmek için bir yerden başka bir yere taşınırken aynı zamanda kendi işinizi de sürdürmeye çalışırsınız.

Ancak yerden bağımsız olmak demek illa ki düzenli bir şekilde oradan oraya gitmek demek değildir – sadece bunu yapabilme potansiyeliniz olur. İster bir yer seçersiniz, ister on yer, fark etmez, amaç seçebilmekteki özgürlüğünüzdür ve neyi seçerseniz seçin geliriniz ve işiniz bundan etkilenmeyecektir.

Bu yazıda tek bir yerde uzun süre kalmanın avantajlarını – dezavantajlarını ve tek bir yerde kalmanın neden bazıları için ideal bir hayat tarzı olabileceğini göreceksiniz…

1. Düşük Seyahat Masrafları

Uzun süre kalmak için tek bir yer seçmenin en belirgin faydası, uçuş ve diğer seyahat masraflarının gözle görünür şekilde düşmesidir. Bu şekilde bulunduğunuz yerde 1 ila 3 ay daha fazla kalabilecek parayı biriktirebilirsiniz. Böylece aynı yıl içinde üç farklı yere uçarak harcayacağınız parayla, istediğiniz tek bir yere gidebilir ve bütün yılı orada rahatlıkla geçirebilirsiniz.

2. Daha Düşük Kira

Bir çok ülkede, orada 6 ay gibi bir süre kalacağınızı garanti ederseniz konaklama fiyatlarında pazarlık yapabilirsiniz. Eğer 1 yıl kalacağınız söylerseniz, pazarlık gücünüz daha da artar. Yerden bağımsız bir hayatta pazarlık konusunda çekingen olmamak gerekir.

Ancak eğer işiniz daha yeniyse ve harcamalarınızı düşük tutmak istiyorsanız, önce 3 aylık bir süre için anlaşabilir ve orayı ne kadar sevip sevmediğinizi değerlendirdikten sonra 1 yıllık kira ödemesi yapabilirsiniz. Böylece buradan elde ettiğiniz birikimi iş planınıza işleyebilir ve işiniz daha yeniyken elinizde daha fazla nakit para tutmuş olursunuz.

3. Pahalı Hataları ve Yerleşme Masraflarını Engelleme

Tek bir yerde yeterince uzun bir süre kalırsanız, parasal açıdan size en uygun yerleri bulabilirsiniz – yiyecek nereden alınır, hangi restoranlarda yenir vs. Bir çok insan ilk defa gittiği bir yeri bilmediği için önce pahalı hatalar yapıyor, daha sonra öğrenmeye başlıyor. Tek bir yerde uzun süre kalmak, o yerde yapacağınız harcamaları daha iyi görmenizi sağlar.

Yeni bir yere taşındığınızda, ilk ayda yapacağınız harcamaların yüksek olması garantidir ve bu, herşeyi oturtana kadar devam eder. Aynı durum yerleşme masrafları için de geçerlidir – yeni bir yere taşındığınızda, seyahatte yanınıza almadığınız bazı temel şeyleri hemen edinmeniz gerektiği için, genelde alışveriş faturalarınız daha yüksektir. Daha sık yer değiştirdikçe, yerleşmek için daha çok çaba ve para harcarsınız.

4. Yerel Fiyatlara Karşı Turist Fiyatları

Bazı ülkelerde (özellikle Asya’da) turistler için bir fiyat, orada yaşayanlar için ayrı bir fiyat vardır. Bir bara veya restorana sürekli giderseniz ve toplumun normal bir üyesi olursanız, oranın vatandaşları için uygulanan özel indirim ve fiyatlardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Bu tür bir ilişkinin yaratılması bir kaç ayınızı alabilir ve bu arada yerel dili öğrenmeniz kesinlikle size çok yardımcı olur. Her yerde bu iki fiyat arasında çok büyük farklar olmayabilir – ama bir yıllık süre içinde gerçekleşecek fark, nakit akışınıza gözle görülür derecede olumlu bir etki yapacaktır.

5. Vakit Nakittir

Yaşam maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde yaşarken aynı zamanda kendi işini kurmaya uğraşanlar için, maliyetlerin daha düşük olduğu bir yerde yaşamayı seçmek ideal bir çözüm olabilir.

Bir yerden diğer bir yere taşınmanın getirdiği dikkat dağınıklığı olmadan uzun bir süre için fiyaların daha düşük olduğu bir ülkede kalmak, iş planınızı hazırlamak ve işinizi kurmak için size çok fazla zaman kazandırabilir.

6. Yerden Bağımsızlıkta Kendi Tarzınızı Yaratmak

Eğer seyahat etmeye alışık değilseniz ve yeni yerler öğrenme, yeni insanlar görme konularına yabancıysanız, tek bir adım atıp sadece bir yerde kalmak, bu hayata geçişinizi kolaylaştırır.

Kalacağınız yeri bir kere ayarlarsınız, planlarınız daha az karmaşık olur ve gelecek planlarınızı ve ideallerinizi daha sakince belirleyebilirsiniz. İlişkilerinizi geliştirmeniz ve sizinkinden farklı bir kültürü tanımanız için daha çok zamanınız olur ve bu da ileride başka bir yere taşınırsanız/taşındığınızda kendinize olan güveninizi artırır.

7. Farklı Kültürlere Ait Daha Derin Tecrübe

İnsanların seyahat etmek için değişik nedenleri vardır. Bazı insanlar bir çok kültürü, mimari eseri, manzarayı ve geleneği görmek ister; bazıları sadece kendininkinden farklı bir kültürü ve bakış açısını tanımak ister; ve diğerleri (mesela ben) tamamen yerleşecekleri bir yer bulmak için seyahat ederler.

Son iki grup için tek bir yerde uzun süre kalmak daha tatmin edici bir tecrübe olur. Orada daha fazla yaşadıkça, yerel kültürün içine daha çok girebilir ve katmanlarını daha iyi görebilirsiniz. Bir kültürün merkezine inmek uzun bir zaman gerektirir – ama yolda edineceğiniz anlayış ve tecrübeler, harcayacağınız çabanın herşeye değeceğini gösterir.

… şimdi de tek bir yerde kalmanın olumsuz yanları:

Bir ülkede uzun süre kalmayı düşündüğünüzde karşılaşacağınız en temel engeller vize yönetmelikleri ve göçmenlik kurallarıdır. Uzun süre kalmak için muhtemelen iş vizesi, eğitim vizesi, yatırımcı vizesi veya arkadaş/akraba ziyaret vizesi gibi değişik alternatifler vardır.

Bu seçeneklerden bazıları orada çalışıp çalışamayacağınıza dair kısıtlamalar içerir. Tabii ki müşterileriniz ülke dışındaysa ve gittiğiniz ülkede “iş kurmak” gibi bir planınız yoksa, bu konu sorun olmayacaktır. Eğer o ülkede normal turist vizesinin izin verdiğinden daha fazla kalmayı düşünüyorsanız, en başta yapmanız gereken uzun süre kalmanıza izin veren vize seçeneklerini gözden geçirmenizdir.

Umarım bu yazı yerden bağımsız hayat tarzını seçerek seyahat ederken masrafları düşürmeyi, yeni kültürel deneyimler edinmeyi isteyenler için yararlı olur. Eğer eklemek istediğiniz bir konu varsa, yorumlar bölümüne yazarsanız sevinirim.

Yazar Hakkında:
Tina Gibbons, yerden bağımsız hayatını Tayland’da freelance yazarlık yaparak sürdürüyor. Bu arada “diğer tutkusu”nu da gerçekleştirme imkanı buluyor – sualtı film çekimi!

Yorumlar