MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Potansiyel Bir LIP İşi: Tasarımcı Olmak
Şub 25

Potansiyel Bir LIP İşi: Tasarımcı Olmak

Özlem Yetiş

tasarim

Fotoğraf Alberto+Cerriteño

Bugün yerden bağımsız olarak yapılabilecek işler arasında en uygunlarından bir olan tasarım hakkında bir yazıyı paylaşıyorum.

Zaten bu işle uğraşıyorsan, pazarlama konusunda yeni fikirlere ihtiyacın olabilir. Eğer yeni başlamayı düşünüyorsan, nereden başlayacağın ve hangi konularda uzmanlaşabileceğin hakkında bir kaç fikir ve ipucu bulabilirsin.

Tasarımı veya herhangi başka bir freelance işi (örn. metin yazarlığı, danışmanlık vb.) yeni kariyerin olarak sürdürmek istiyorsan, en zor kısmı yeni müşteri bulmaktır. Sanki bir kaç müşterin olsa ve iş dönmeye başlasa, devamını getireceğini düşünürsün. Bu noktada bana sorulan sorulara genel olarak verdiğim yanıtlar şunlar:

 • İşe ilerleyebilmek için ilk adım, kendine bir portföy yaratmak ve önceki işlerini referans göstermek.
 • Kendine hayali müşteriler ve işler yaratarak ilerlemeni tavsiye etmem. Bunlarla uğraşana kadar gerçek firmalar ve referanslar edinebilirsin.
 • Öncelikle çevrendeki kişilere ve firmalara kendini tanıt, yeterli deneyimi edinene ve pazarı tanıyana kadar çevrendekiler ve tanıdıkların için ücretsiz veya çok düşük ücretli işler yap. Yeter ki işlerine yarayan ve sana gönül rahatlığıyla referans verebilecekleri şeyler yarat. Çıkarttığın işlerle yakınındakileri şaşırtmayı başarırsan, seni kendi tanıdıklarına hızla duyurmaya başlayacaklardır.
 • Yeni işler almaya başladıkça, işlerin yoğunluğuna göre fiyatlarını da yükseltmeye başlayabilirsin.

Verebileceğim en önemli tavsiye: Herkese hitap etme! Kendine belli bir alan ve müşteri kitlesi seç, onların üzerine git. Herkese hitap edersen, aslında kimseye hitap etmemiş olursun. İşlerini özelleştirmen, kendini daha iyi pazarlamanı sağlayacaktır.

Bunlar hemen olacak şeyler değil. Unutma yeni bir iş kuruyorsun, hemen ilk ayda müşteriler kapında sıraya girmeyecek. Umarım aşağıdaki yazıda kendin için faydalı ipuçları bulabilirsin.

Bu yazı Lea Woodward tarafından yazılmıştır.

“Tasarımcı” kelimesini aralarında grafik tasarım, web tasarımı, tişört tasarımı gibi geniş bir alana yayılmış profesyonel tasarımcılar için kullandım. Nedeni basit… nasıl bir tasarım işi yaparsanız yapın, verilecek tavsiyeler aynıdır.

Etrafta çok fazla sayıda grafik ve web tasarımcısı olduğundan, hayli rekabetçi bir sektörden bahsediyoruz. Nereden mi biliyorum? Çünkü kocam Jonathan da bir grafik tasarımcı ve işlerimiz arasında web tasarımı hizmetleri de var. Bu yüksek rekabetin olduğu pazarda, bizim hizmet verdiğimiz sektörlerin dışında faaliyet gösteren firmaların işlerini bile almayı başarıyoruz.

Bu tip işler için olmazsa olmaz bir kaç konu vardır:

 • Tasarım becerileri ve nitelikler (resmi nitelikler her geçen gün önemini yitirse de, sahip olunan beceriler önemli)
 • Yaratıcı yön – eğer içinizde gereken yaratıcılık yoksa grafik tasarımı yapmak pek iyi olmaz
 • Doğru programlar
 • İhtiyacın olan programları çalıştırmak için yeterince güçlü bir laptop

Bir Tasarım İşi Kurmak

Bu blogda yer verdiğimiz diğer tüm hizmet tabanlı işler gibi, tasarım işi de sadece ortalığa çıkmak ve kimin müşterin olacağına bakmaktan ibaret değil. Kalabalıktan sıyrılmak için işe bundan biraz daha stratejik yaklaşman gerek. İşte düşünmen gereken bir kaç şey…

İdeal Müşterin Kim?

Kendini seninle aynı alanda çalışan tasarımcılarıdan farklı bir yere koymak, illa ki başkasının yapmadığı benzersiz bir şey yaratman anlamına gelmiyor. Bunun yerine belli bir kesime hitap ederek ya da hizmetlerini özelleştirerek de verdiğin hizmeti farklılaştırıp benzersiz hale getirebilirsin. Aşağıdaki örnekler bunun nasıl olabileceğini gösteriyor:

Verdiğin hizmeti farklılaştırmak:

 • Müşteriye hızlı dönüş sözü vermek
 • Talep üzerine (on-demand) hizmet ve kesintisiz destek vermek
 • Müşterilerin isteklerini kolayca bildirebilecekleri (ve görsel olarak da anlatabilecekleri) ortaklaşa yürütülebilecek tasarım süreçleri kullanmak

Belli bir kesim için hizmet sunmak:

 • Belirli bir sektöre hizmet vermek (sağlık, otomobil, kişisel gelişim, ev, yaşam gibi)
 • Seçtiğin bir grup müşteri için özel hizmet vermek. Bu özel hizmeti sadece referans veya davet ile sağlamak.

Özel hizmetler sunmak:

 • Sadece bir türde uzmanlaşmak (poster, web banner, hareketli grafikler, web sitesi ve blog butonları, dergi ilanları, mağaza tabelaları gibi)
 • Sadece belli türdeki tema ve stillerde uzmanlaşmak (Retro, Art Deco, Eski Film Afişleri, Karikatürler gibi)

Tasarım İşini Pazarlamak

Eğer işini başka yerlerde seyahat ederken pazarlamayı düşünüyorsan, o zaman geleneksel yüz-yüze iletişim ile yapılan pazarlama taktiği muhtemelen işe yaramayacaktır. Öyleyse en önemli soru şu: Müşterileri nerede ve nasıl bulacaksın?

Diğer tüm yerden bağımsız (LIP) işlerinde olduğu gibi bunun da yanıtı online, yani internet üzerinden. Bunun tasarım işleri için anlamı şudur: elindeki portföyün ve web siten daha da hayati önem kazanacak, çünkü artık bunları sadece yüz yüze görüştüğün müşterilerin için destek olarak değil, temel pazarlama araçların olarak kullanacaksın. Çok iyi bir portföy yaratmak için burada güzel bir yazı var.

Başka bir çözüm de Elance, Guru ve Get-A-Freelancer gibi teklif verme esasına dayanan siteleri kullanmak ve diğer freelance sitelerindeki ilanlara bakmak. Daha deneyimli tasarımcılar, bu sitelerin etik yönünü tartışıyor ama bu sektörde yeniysen başlangıç için yararlı olabilirler. Bu sitelerden nasıl iş alabileceğinizle ilgili Freelance Switch sitesine bir yazı yazmıştım (ingilizce) .

Müşterileri İdare Etmek

Çalışarak dünyayı dolaşmak ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak aslında göründüğü kadar zor değil. Buradaki ipucu, temel konuların üstesinden gelebilmek:

 • Müşterilerini nerede olduğun ve saat dilimi konusunda haberdar etmek
 • Yeni taleplere ve müşteri isteklerine zamanında yanıt vermek
 • Yer değiştirdikçe müşterilerinin sana ulaşmaları için değişen adres ve numaralarını bildirmek
 • Müşteri hizmetin konusunda açık olmak ve sürekli geri dönüşler ve yorumlar istemek

Daha iyi bir freelance tasarımcı olman için kaynaklar… (İngilizce)

Freelance Switch, etraftaki en iyi freelance sitesi ve özellikle 101 Temel Freelance Kaynağı konulu bu yazı.

Photoshop konusunda daha becerikli bir hale gelmen için videolar yayınlayan bu site: PSDTuts.

Tasarım hakkında okunabilecek kaynaklar

Design Basics Index

Getting it Right in Print

How to be a Graphic Designer, Without Losing Your Soul

1 Hour Web Site

Transcending CSS: The Fine Art of Web Design

How To Be A Freelance Rockstar

Özlem’in notu: Eğer işinde hızla ilerlemek ve güncel kalmak istiyorsan, evrensel kaynakları da takip etmeni tavsiye ederim. Bunun için de İngilizce bilmek çok önemli. Eğer eğitim için zaman harcayacaksan, öncelikle dil eğitimi almanı tavsiye ederim. Bu şekilde sadece kısıtlı bir müşteri kitlesine değil, burada örnek gösterilen siteler sayesinde tüm dünyaya iş yapabilirsin.

Not 2: Bu yazı ortak linkler içerir.

Yorumlar