MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > İlham Verici Röportajlar:2 – Gelecek İle İlgili Planlarım Var!
Oca 26

İlham Verici Röportajlar:2 – Gelecek İle İlgili Planlarım Var!

Özlem Yetiş

thailand

Fotoğraf flydime

Geçen hafta beni çok sevindiren bir e-mail aldım. Blogumun okuyucularından biri, kendi çabalarıyla hayalini geçekleştirmek üzere olduğunu anlatıyordu. Bu benim yerden bağımsız yaşama ile ilgili duyduğum en ilham verici hikayelerden biri. Hem de kahramanı Türkiye’den.

Gönderdiği e-maili okur okumaz, bu hikayeyi yayınlamak istediğimi söyledim kendisine ve o da “memnuniyetle” dedi. Gönderdiği yazıyı aynen buraya aktarıyorum. E-mailinin konusu ise şöyle: “Gelecek ile ilgili planlarım var”.

İlk adımı atmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görelim.

İşte Y. Bülbüloğlu’nun hikayesi:

326092728_47e4cecb37

Fotoğraf kahunapulej

Merhabalar,

Sayfanıza daha yeni üye oldum ve böyle bir yapının olduğuna çok çok sevindim!

Benim, kendimi bildim bileli yurtdışına çıkma, orada yaşama, çalışma planlarım vardı ama bu hayali nasıl gerçeğe çevireceğimi bilmiyordum çünkü ilk adımın nasıl olması gerektiğini bilmiyordum.

Daha öncesinde Kanada için başvuruda bulunmuştum ama o zamanlar okulu daha yeni bitirmiştim, askerliğimi yapmamıştım bu yüzden Kanada hükümeti şüphelenmiş olacak, kabul etmediler vize başvurumu. Halbuki sadece turist vizesi için başvurmustum. Tatil için Yunanistan ve Almanya’ya gitmiş olsam da oraları beni kesmedi.

Bundan yaklaşık 1 sene önce yatağımda yatarken bi anda cesaret geldi bana ve “Ben yurtdışına gidiyorum” dedim kendi kendime. Aklımda bir kaç ülke vardı ama araştırmaya başlamam gerekiyordu. İlk durak olarak Avustralya’yı araştırmaya başladım ama araştırma devam ederken bir sorunum olduğunu farkettim. Ben üniversite mezunu değildim, açıköğretim okuyordum ama elimde profesyonel anlamda bi meslek yoktu, bu yüzden Avustralya hükümetinin beni kabul etmesi Kanada gibi biraz zor görünüyordu. Üstelik askerliğimi de henüz yapmamıştım ki hala da yapmış değilim :).

Benim profesyonel anlamda bi meslek edinmem gerekiyordu, ama ne? Bu saatten sonra okul bitiremezdim, çünkü dersler beni artık sıkıyordu. Aynı zamanda ucuz birşey olmalıydı ki işi bırakmama değsin. Ne yapabilirim diye araştırırken hobi olarak yaptığım meslek çıktı önüme. Dalgıçlığı sadece yaz aylarında tatil için gittiğim yerlerde hobi olarak yapıyordum ama bunu bir meslek olarak edinebilirdim.

Hemen dalgıçlıgın merkezi neresidir diye araştırmaya başladım bu sefer. Ve sonunda şu anda kafamda olan, hayallerimi gerçekleştireceğime inandığım o ülkeyi buldum :). Tayland bu konuda dünyada ilk 10 içinde yer alıyordu. Bazı forum sitelerini gezerken bir Türk isme rastladım ve mesaj attım. Bu da benim şansım olsa gerek, mesaj yazdığım kişi bundan 3 sene önce beraber çalıştıgım bi arkadasım çıktı :). Hemen hararetli hararetli konuyu tartışmaya basladım. Üstelik o da izin için İstanbul’daydı ve hemen bir buluşma ayarladık. Karşılıklı her şeyi anlattı bana. Kendisi Tayland’ın Koh Tao adasında dalgıç eğitmenliği yapıyormuş.

Yaklaşık 1 senedir araştırıyorum, bu Tayland olayı yaklaşık 3 aydır var ve ben yüzde doksan kararımı verdim sanırım. Allah kısmet ederse Mayıs ayında gitmeyi planlıyorum. Eğitim için gideceğim Koh Tao’da 6 ay sonunda para kazanacak duruma gelebileceğim. Eğitim devam edecek tabii. Aynı zamanda çalışıyor ve para kazanıyor olacağım. Tabii bu durum benim askerliğimi de etkileyecek. 3-4 senenin sonunda geri gelip bedelli askerlik yaptıktan sonra hayat benim. İstediğimi yaparım diye düşünüyorum. İster ülkemde turizm için bir yatırım yaparım, kendi yerimi açarım, ister hayallerimin ülkesi Avustralya’ya giderim. Karar benim.

Umarım herkes bir gün gerçekten yapmak istediği ve yapmaktan zevk aldığı şeyi yapar, hayallerini gerçekleştirir. Bu fikir benim için 1 sene öncesine kadar biraz uzak ve sahte gibi duruyordu ama ilk adımı attıktan sonra anladım ki o ilk adım çok önemliymiş. Her şey çorap söküğü gibi geliyor ardından.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Y. Bülbüloğlu, bizi gelişmelerden haberdar edecek ve ben de hikayesinin devamını burada yayınlayacağım. Umarım o ilk adımı atmanız için ilham verir.

Yorumlar