MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Bu Hayatla İlgili En Çok Sorduğunuz 10 Şey (6 – 10)
Oca 22

Bu Hayatla İlgili En Çok Sorduğunuz 10 Şey (6 – 10)

Özlem Yetiş

hayat_guzeldir

Fotoğraf rosefirerising

İlk 5 soruyu yayınlamıştım. Şimdi geri kalan 5 soruya sıra geldi. Onlar da aşağıda:

6 – Yeterli parayı kazanabilecek miyim?

Bunu sorunun yanıtını ancak hedeflediğin pazarı iyi tanıyarak ve iyice araştırarak bulabilirsin. Hiç plan yapmadan nasıl olsa iş bulurum şeklinde bir yaklaşım, ileriki bir tarihte geri tepebilir.

O yüzden yeni bir iş kuracaksan veya işini başka bir yöne doğru götürmeyi planlıyorsan, önceliği araştırmaya vermeni tavsiye ederim.

Bir de sürekli 6 ay sonrasını düşünmen çok işe yarıyor. Şimdi işlerim var, belli bir miktar kazanıyorum, ama 6 ay sonra mevcut müşterilerimin işleri bitince ne yapacağım?

Basit bir iş planını ve pazar araştırması örneğini içeren şu yazıya bakabilirsin:
Ofisten Bağımsız İş Fikrin Sana Yeterli Para Kazandıracak mı?

Ayrıca şu yazıda da benzer bir soru ve yanıtı var:
Bu Tarz Bir Yaşam Hakkında Sorduğunuz 6 Soru

7 – Eşimi / sevgilimi / ailemi bu konuda nasıl ikna edeceğim?

En zor sorulardan biri, özellikle de işin içinde şehir veya ülke değiştirmek varsa. Eşinden veya ailenden direnç görmen kaçınılmaz. Aile büyükleri genelde çalışmak ve bir süre sonra emekli olmakla geçen bir hayatın garantili rahatlığından bahsedecektir. Tam da hayatının en zor zamanlarından birini geçirirken, sana olumsuz yaklaşan insanlar hevesini kıracak gibi olurlar.

Onlara yaklaşırken kararlı ol, ne kadar hevesli ve heyecanlı olduğunu görmelerini sağla. Kendinden çok çok emin değilsen bile, negatif enerjileri üzerinde çekmemek için öyleymiş gibi davran. Bunu yaparak “mutlu” olacağını aklından çıkartma. Hatta kendine küçük bir konuşma hazırla, böylece boş bulunup onların yörüngesine girmezsin. Aynı cümleleri sürekli tekrarlamak, seni daha çok motive edecek ve kendine olan inancını artıracaktır.

Eşini veya sevgilini ikna etmek göreceli olarak daha kolay gibi geliyor. Çünkü onlar hayatını seninkiyle beraber yaşıyorlar. Neler yapmak istediğini, nelerden sıkıldığını bilirler. Önünüzdeki 5 yıl içinde yapmak istediklerinizin ayrı ayrı listesini çıkartın. Eğer uyumlu bir çiftseniz, bir çok şey ortak çıkacaktır. Ortak olmayan bir iki maddede de anlaşırsınız zaten. Eğer listedeki hiç bir şey birbirini tutmuyorsa, bir yol ayrımında olabilirsin. Yine de kendi kararın tabii ki.

8 – Evliyim, çocuğum var ama kendi işimi yapmak istiyorum. Nereden başlayabilirim ve ne yapabilirim?

Eğer ne istediğini bulduysan, bu konular seni engellemeyecektir. Beni engellemedi mesela. Hatta çocuğum için en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum.

Zorluklarla bile karşılaşsak biliyorum ki istediğim şeyleri yapma kararlılığını göstermiş olmamı kızım ileride takdirle karşılayacak. Sıkıntılı bir hayattansa, mutlu olduğum bir hayatı seçmiş olmam bence kızıma aşılayabileceğim en iyi özellik.

Seçenekler şöyle: Tekdüze ama rahat bir hayat mı, zor ama mutlu bir hayat mı? Bana göre tekdüze bir hayatı sürdürmek daha zor.

9 – Kendi işimi yapıp başarısız olmaktan korkuyorum. Bunu nasıl yenebilirim.

Korkuları tamamen yenmenin bir yolu yok. Korku her an bize eşlik ediyor, etmesi de iyi bir şey zaten.

Hep başaramayıp başladığımız yerden daha da kötü bir yere dönmekten korkuyoruz. Benim kalbim sıkışarak ve korkuyla dolu uykusuz gecelerimin sonunda kendime sorduğum tek bir soru oldu ve bu soruyu sorarak rahatladım: “En kötü ne olabilir?”

Sonra düşünmeye başladım:

  • Sokakta yaşamaya başlamayız herhalde.
  • En kötü benim ailemin veya kocamın ailesinin yanına taşınırız. Evet, çok da tercih edeceğimiz bir durum değil ama en azından yeni bir şeyler deneyene kadar idare edebiliriz.
  • İstanbul’a döneriz, iş bulup en azından eski hayatımıza devam ederiz. İlk başta zorlanırız, toparlayamayız belki ama dedim ya sokakta kalacak halimiz de yok.

En kötü senaryo buysa, bu işe başlamamak çok daha kötü olurdu. Şöyle düşün:

  • Ya başarırsan?
  • Ya başarılı olma olasılığın çok yüksekse ve yapmazsan ve 30 yıl sonra yapmadıkların için inanılmaz bir pişmanlık yaşarsan?

Bu konuda söyleyebileceğim başka bir şey de, en azından bir tane B planına sahip olman. En azından işler yoluna girene kadar, “olmadı” diyeceğin anda kolayca geçiş yapabileceğin bir plan her zaman seni rahatlatır. Mesela imkanın varsa, başlamadan önce kenara bir acil durum fonu koyabilirsin.

En garantili yöntem mevcut işini ve gelirini bırakmadan, kendini ve yeni işini hazırlamak ve garanti olduğunu hissettiğin anda geçiş yapmaktır.

Şu yazıya göz atabilirsin:
Ofise Veda Etmeden ve Kendi İşini Kurmadan Önce Yapman Gereken 6 Şey

10 – Yurtdışına gitmek istiyorum ama hiç oralarda yaşamadığım için korkuyorum. Bu korkuyu nasıl yenebilirim?

Bu korkuyu yenmenin benim bildiğim en iyi yolu araştırma yapmak ve oraya gidenlerle konuşmaktır. Nereye gideceğini bilemiyorsan, öncelikle bunu belirle. Ne iş yapacağından eminsen, işini kolayca sürdürebileceğin bir ülke seçmeye çalış.

Eğer hayalinde tek bir ülke varsa, aslında işin daha kolay. Yakın bir yerse turistik bir gezi yapabilirsin. Uzaksa, internetten ülke hakkında çok fazla bilgiye ulaşabilirsin.

Oraya ısınmanın bir yolu da orada yaşayanların üye oldukları sosyal ağlara girmek ve günlük sohbetler yapmak. Böylece yaşayacağın yer hakkında sana en doğru bilgiyi verecek kişilerle tanışmış olursun. Etkinlikleri takip et, ev fiyatlarını ve gezilecek yerleri öğren. Yerel halkın alışkanlıklarını öğrenmeye çalış ve şimdiden uygulamaya başla.

Benim Antalya’da bile en çok işime yarayan kaynaklardan biri Expat Forum’lar oldu. Expat, yabancı bir ülkede iş için bulunan kişi demek. Expat gurupları, o ülkeye veya şehre yeni taşınacak olanlara rehberlik edecek bir sürü bilgiye sahiptir. Herkes yabancı olduğu için soru sormaktan çekinmezsin ve tüm üyeler genelde sana yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar.

Şu yazılar sana yardımcı olabilir:
Yerden Bağımsız Yaşamı Kendi Evinden Dene
Yerden Bağımsızlıkta İlk Adım: Başka Bir Şehre Taşınmak
Yerden Bağımsız Olmadan Önce Kendine Sorman Gereken Sorular

Umarım yanıtlarım kararlarında etkili olur. Aklına takılan bir şey veya değişik bir soru varsa, lütfen bana yaz, gelen yeni soruları toparlayıp tekrar böyle bir yazı yazabilirim.

Eğer kendi işini yapma, pazarlama planı, harcamalar ve seyahat ipuçları hakkında detaylı ve yol gösterici bir rehbere ihtiyacın varsa, kaynaklarımızdan biri olan Yeni Yaşam Rehberiniz: X Noktasına Gitmek adlı e-kitabı alabilirsin.

Ücretsiz diğer kaynaklar için >>>

Yorumlar