MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yeni Bir Nefes Almak İçin Önce Eski Nefesi Ver…
Ara 30

Yeni Bir Nefes Almak İçin Önce Eski Nefesi Ver…

Özlem Yetiş

hayat-guzel

Fotoğraf Yuliya Libkina

Bu aslında bir yeni yıl yazısı. İyi dileklerim tabii ki var, ama dileklere ek olarak hayatınızı düzenlemeye yönelik bir mesaj da verebilirsem daha mutlu olacağımı fark ettim ve aşağıdaki gibi bir yazı çıktı ortaya. 2009 yılı benim için ilginç ve güzel geçti, umarım sizin için de öyle olmuştur. Yeni dileğim 2010’un hepimiz için daha da iyi geçmesi.

Sabahları koşmaya başladım. Ancak belli bir ritim tutturmakta, nefesimi ayarlamakta zorlanıyordum. İki haftadan sonra nihayet dün çok rahat bir şekilde koşuyu tamamladım. Koşarken dikkat ettim, rahat olduğum anlar hep nefesimi iyice, sonuna kadar verdiğim anlardı. Bu da yeni nefes almamı kolaylaştırıyordu. Daha iyi nefes aldığım için de zorlanmam azalmıştı.

Bugün koşunun ilk adımına derin bir nefes alarak değil, derin bir nefes vererek başladım. Yine çok rahat geçti ve daha uzun mesafe koşabildim. Bu döngüyü kurmak aslında çok basit, ama biz hep önce nefes almak gerek diye düşündüğümüzden, tersinin daha iyi olabileceğini tahmin etmiyoruz.

Bunu niye yazdım? Eve gelince aslında bu yöntemi hayatımızın bir çok alanına uygularsak iyi olabileceğini düşündüm. Tabii ki bunu benden önce keşfedenler vardı.

Yerden bağımsızlık kavramı her ne kadar iş kurmayı ve seyahat etmeyi içeriyorsa da, okudukça fark ediyorum ki büyük bir bölümü aslında bizi engelleyen şeylerden kurtulup hayatı sadeleştirmeye dayanıyor.

İlk hareket yeniyle değil, eskiyle ilgili olmalı:

Yeni bir işe, bir ilişkiye, hatta yeni bir hayata başlamaya karar vermeden önce – sanırım heyecandan – bu noktayı hiç düşünmeyiz: Yeni bir şeye hazırlanırken, yapmamız gereken ilk iş aslında eskilerden kurtulmaktır.

Ama biz yenilere o kadar fazla yoğunlaşırız ki, eskilerin de dahil olduğu hayatımızın hiç yer kalmayacak şekilde dolup taştığını farketmeyiz ve her şey iki kat zor gelir.

Gelecek planlarımızı iki kısma ayırırsak şöyle olurdu:

  1. Eskileri bırakıp yenilere yer açmak
  2. Yenileri planlayıp ileriye bakmak

Aynı evdeki eşyalardan kurtulmak gibi. Yeni eşya alırken nasıl eskileri verecek bir yer arıyorsak, hayatımızda gerçekleşmesini istediğimiz yeni olaylar için de öncelikle kafamızı ve fiziksel çevremizi temizlemeliyiz.

Nefesini iyice vermeden, yeni bir nefes almak zordur. Ciğerlerini iyice boşaltmadan alacağın her nefes eksiktir, yararsızdır. Yeni aldığın nefesler eskiyle karışır ve nefesin giderek daha az “yeni” olmaya başlar.

Bu yıl tertemiz nefesler almaya çalış. Yeni hedeflerin varsa, önce bunları gerçekleştirmeni engelleyen ve sana gereksiz vakit harcatan şeylerden kurtul. Göreceksin ki oluşan boşlukları doldurmak daha kolay olacak.

Çok ama çok mutlu bir 2010 yılı geçirmeni dilerim.

Yorumlar