MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > İlham Verici Röportajlar: 1 – Antalya’da Bir Yazılımcı
Ara 14

İlham Verici Röportajlar: 1 – Antalya’da Bir Yazılımcı

Özlem Yetiş

2340521934_14d72ab3ef

Fotoğraf novecentino

Bu blogu açtıktan sonra bir çok kişi benimle bağlantıya geçip, kendilerinin de ofise bağlı olmadan çalıştığını ve isterse dünyanın herhangi bir yerinde çalışabileceğini söyledi. Böylece aslında yanlız olmadığımı anlayıp sevindim.

Antalya’ya geldikten sonra benim gibi işlerini internet üzerinden yürüten bir ekiple tanıştım. Tanışmamız ise – tahmin ettiğiniz gibi yüz yüze değil – internet üzerinden oldu. Bu işi uzun bir süredir yaptıkları için aslında benden çok daha fazla tecrübeye sahipler. Ekibin Antalya’da oturan üyesi ve şirket ortağı Erkan Bey ile kısa bir internet röportajı yaptım.

Nasıl bir iş yapıyorsunuz biraz bahseder misiniz?

Şirketimizin asıl faaliyet alanı yazılım. Şu anda tamamen kendi yarattığımız TalkSoEasy.com adlı projeye odaklanmış durumdayız. Bunun yazılımlarını bitiriyoruz ve sonraki aşamada kullanıcılara sunacağız. TalkSoEasy.com’un yanı sıra iki tane daha şirketimiz var. Bunların birinde belli bazı meslek gruplarına ve kurumlara özel yazılımlar geliştiriyoruz – üniversiteler, fakülteler, üniversite öğretim görevlileri, avukatlar, doktorlar gibi – , diğerinde ise web tasarımı işleri yapıyoruz.

Nasıl bir çalışma hayatınız oldu? Ofis tecrübeniz nedir?

Türkiye İstatistik Kurumu’nda Avrupa Uyum Projeleri araştırmasında 9 ay ekip koordinatörlüğü yaptım. Aslında tek ofis deneyimim bu oldu diyebilirim.

Kendi işinizi kurduktan sonra ofissiz çalışmaya nasıl başladınız?

Şirketi ilk açtığımızda ofis de açmıştık ama Antalya’da istediğimiz düzeyde yazılımcı bulamadık ve başka şehirlerden arkadaşlarla çalışmaya başladık. Sonra baktık ki ofiste kimse yok, bütün ekip şehir dışından çalışıyor bizde ofisi kapatıp şirketi tamamen bu düzene geçirdik.

Şu an kaç kişiyle çalışıyorsunuz ve nerede yaşıyorlar?

Bir yazılımcı Denizli’de, bir yazılımcı ve bir tasarımcı İstanbul’da, şirketi birlikte açtığım ortağım Bursa’da ve ben Antalya’dayım. Hepimiz şirketin bir parçası olarak home office çalışıyoruz.

Bu arkadaşların hepsi şirketin elemanı olarak maaşlı çalışanlarımız. Boş vakitlerinde dışarıdan projeler de alıp yapabiliyorlar.

Müşterileriniz sizin bu şekilde çalıştığınızı biliyorlar mı? Memnunlar mı?

Biz bilişim sektöründe olduğumuz için zaten müşterinin ofise gelip gitmesini gerektirecek pek fazla durum olmuyor. Genelde bir proje alındığında müşteriye gidiliyor, proje planlanıyor bundan sonrası zaten hep internet üzerinden yürüyor. Müşterilerimiz de şirketin bu şekilde çalıştığını biliyorlar, yani işleri düzgün yapıldıktan sonra ofisle çok ilgili değiller.

Şehir dışındaki müşterilerimizle yüz yüze görüşmeye gerek olmuyor, internet üzerinden görüşmeler yapılıyor. Bu onlar içinde çok daha hızlı bir iletişim yolu.

Kendi pazarlamanız için hangi yolları kullanıyorsunuz? Reklam, sosyal medya, çevre?

Önceki işlerden gelen referansler çok önemli. Yaptığımız işlerden mutlu olan müşterilerimiz çevrelerine bizi öneriyor. Bunun dışında çok sık olmasa da reklam çalışmaları yapıyoruz. Ama artık tek bir projeye – kendi projemize – yoğunlaştığımız için müşteri pek kabul edemiyoruz.

Ekibinizden biri veya siz, hem bu işinizi devam ettirip hem de düyayı dolaşmaya kalksanız, ekibin geri kalanı için bir sorun olur mu?

İşlerinizi iyi koordine ettikten sonra dünyanın neresinde olduğunuzun çok bir önemi yok aslında. Bizim ekipteki arkadaşlar başka şehire gidebilir hatta başka bir ülkeye bile yerleşebilir bu hiç önemli değil.

Önemli olan yapacağı işi vaktinde ve planlandığı şekilde yürütebilmesi. İşini yapmayacak kişi ofiste de yapmaz, sürekli kontrol edemezsin. Bu kişinin işini önemsemesi ve ciddiye almasıyla ilgili bir konu. İşini ciddiye alıyorsa nereden yaptığının çok bir önemi yok.

Ofissiz çalışmanın aklınıza gelen dezavantajları neler?

Herhangi bir ofise gidip gelme zorunluluğu olmadan çalışırken zamanınızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Yoksa işe çok zaman ayırıp kendi sosyal hayatınızı ihmal edebilirsiniz. Ama bence bu bir dezavantaj değil. Normal bir ofiste çalışırken de verimli olabilmek için bir düzen tutturmalısınız.

Bizim gibi bütün ekip ev ofis çalışırken bazen işler yavaş yürüyebiliyor. Ama bu durum da şu ana kadar bizim için önemli bir sorun oluşturmadı.

“Ben de yerden bağımsız çalışıyorum” diyorsanız ve sizin gibi düşünenlere örnek olmak istiyorsanız, elvedaofis@gmail.com adresine kendinizi tanıtan kısa bir e-mail atmanız yeterli. Sizinle bağlantıya geçeceğiz.

Yorumlar