MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Yaşamı Kendi Evinde Dene
Kas 9

Yerden Bağımsız Yaşamı Kendi Evinde Dene

Özlem Yetiş

evdencalismak

Fotoğraf winterswan

Çok yakın zamanda yerden bağımsız olma hayalimizi gerçekleştirebilmek için ailemle beraber büyük bir adım attık. İstanbul gibi büyük ve kaotik bir şehirden, aslında hep yaşamak istediğimiz Antalya gibi sakin ve denize girilebilen bir şehre taşındık.

Taşınma esnasında hedeflediğimiz hayat hakkında düşündüm. Eğer İstanbul’daki hayatımızın aynısını burada tekrar kuracaksak, taşınmış olmamızın bir anlamı kalmayacaktı. İstanbul’u terk ederken evdeki bir çok eşyayı sattım, daha küçük şeyleri ise etraftakilere dağıttım. Antalya’da yeni eşyalar aldık, ama bu sefer gerçekten çok gerekli şeyleri ve az miktarda satın almaya dikkat ettik. Evi eşyalarla doldurmak ve sonrasında o eşyalara bağımlı olmak istemiyorum.

Bu duruma düşmemek için neler yapabileceğimizi gözden geçirirken, Lea’nın “Eşyasız Olma” ve “Yerden Bağımsızlığı Evden Deneme” ile ilgili yazdıklarını okudum. Ne de olsa Lea ve Jonathan, iki yıldan fazla bir süredir yanlarında sadece 20 – 30 kg. eşya taşıyan ve hayatlarını sadece bu eşyalarla geçiren insanlar.

“Eşyasız Olma” mentalitesi üzerinde daha fazla çalışacağım ve bulduklarımı burada paylaşacağım. “Evden çalışma” ise benim şu anda tam olarak yaptığım şey.

İşte deneyimli birinin görüşleri:

stayingathome

Image by fortinbras

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk defa 11 Mayıs 2009’da yayınlanmıştır.

Geçen yıl bu zamanlarda günlük hayatımız hemen hemen şöyleydi… Müthiş bir Güney Afrika güneşiyle uyanma, koşu ve meditasyon için plaja gitme, duş için eve dönme, ev yapımı ekmek, çırpılmış yumurta ve dumanı tüten kahve ile hazırlanmış bir kahvaltı için yakındaki organik kafenin yolunu tutma– ve yolun ilerisindeki internet kafenin bağlantısını kullanarak orada bir kaç saat geçirip biraz iş yapma.

Bugün durum biraz daha farklı. İlk bebeğimizin doğumuyla beraber İngiletere’deki “eski” evimizdeyiz ve yoğun bir şekilde işimizle ilgileniyoruz. Kızımız yeterince güçlü olduğunda tekrar yola koyulmak için sabırsızlanıyoruz.

İngiltere’de bulunduğumuz süre boyunca yerden bağımsız yaşama konseptini daha iyi anlamaya başladım – bu iş sadece uzaktaki bir egzotik yere gitmekten ibaret değil – kendi evinde olmanın rahatlığı ile yerden bağımsızlığın bazı yönelerini sen de deneyebilirsin…

“Eşyasız olma” düşüncesi

Geçen hafta en iyi zamanı eve geri getirdiklerimize bakmak ve gereksiz şeylerden kurtularak geçirdim. Muhtemelen bu, yapabileceğiniz en özgürleştirici hareketlerden biri.

Seyahatlerimizde yanımızda 20 – 30 kilo taşıyoruz ve bu durum şu anki yaşamımıza da yansıyor. Şimdiki evimizde eşyalar en az dağınıklığa sebep olabilecek kadar düzenli ve sınırlı sayıda. Gereksiz bir şekilde yer dolduran hiç bir şey yok.

Bu şekilde yaşamanın insana ne kadar iyi hissettirdiğini anlatmanın imkanı yok. Masanı temizlediğindeki o hissi biliyorsun, değil mi? Veya bilgisayarındaki dosyaları düzenlediğindeki? İşte onun gibi bir şey … ama bunu sahip olduğun her şey için yaptığında, kendini 100 kat daha iyi hissettiriyor. Bir kez dene ve nasıl hissetiğini bizimle paylaş.

Günlük Seçimler Yapmanın Özgürlüğü

Her gün, Jonathan ve ben sabah kalktığımızda tam olarak yapmak istediğimiz şeyi yapıyoruz. Bunun önemi göz ardı edilemez – kendimize sık sık bu şekilde yaşayabildiğimiz için ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatıyoruz.

Şimdi geçmişteki hayatıma baktığımda; sabah 5:30’da kalktığım, Londra’nın güneyindeki trafiğe kalmamak için 6’da arabaya bindiğim ve 7’de müşteride olduğum (spor salonuna gitme niyeti ile yola çıkıp, onun yerine arabada biraz kestirmeyi tercih ettiğim) o günleri hatırladıkça – inan bana günlük hayatının başkası tarafından belirlenmesinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.

Bizimki kadar özgür bir hayat için çalışanlara sesleniyorum: Devam edin. Bunu başarmak kolay değil. Başardığınızda da her şey toz pembe değil. Size söyleyebileceğim tek şey, ister Karayiplerdeki bir adada olun, ister İngiltere’nin göbeğinde, yerden bağımsız bir yaşam size hayal edebileceğiniz en fazla özgürlük hissini verir.

Digital Göçebe Olarak Çalışmak

Bu tip bir özgürlüğü yaşamak için, kendi işini yapman ve kendin için çalışman bile gerekmiyor. Dijital bir göçebe olarak nerede çalışacağını seçebilecek kadar şanslı olabilirsin – tabii bu durumda ne yapacağını her zaman seçemezsin.

Uzaktan çalışma şekli giderek artıyor, özelliklede firmaların bu işin yaratıcılığı ne kadar arttırdığının yanı sıra maliyetleri de ne kadar düşürdüğünü fark ettiğinden beri. Bu şekilde yaşayacağın özgürlük kendi işini yaparkenki kadar büyük olmasa da, en azından kendi işini yapmanın stresine sahip olmayacaksın.

Eğer şu an çalıştığın şirket ile bu tip bir uzaktan çalışma anlaşması yaparsan, bu profesyonel hayatında yerden bağımsızlığa atacağın ilk adımın olur ve sana bir ofiste sıkışıp kalmışken hiç bir zaman elde edemeyeceğin kadar özgürlük sunar.

Son olarak, yerden bağımsız bir hayat ve onu belirleyen düşünceler ve konseptler aslında özgür olmayı ve seçebilmeyi elde etmekle ilgili.

Şu anda iyi bir hayat yaşadığını düşünenler için bu gibi şeyler oldukça zorlayıcı olabilir – aynı şekilde ekonomik sarsıntılar ve belirsizlik zamanlarında bu hayata geçmek daha da zorlayıcı görünür. Ancak hepsinin merkezinde, bir çok kişi için atılması en zor adım yatar … Harekete Geçmek.

Kendin için çok daha fazla özgürlük ve seçim yapabilme şansı yakalamak için bugün – veya tam şu anda – atabileceğin en küçük adım nedir?

İlgili Yazılar:

Ofisteki İşine Devam Ederken Yerden Bağımsız Olma Hayalini Yaratmaya Odaklanmak

Ofise Veda Etmeden, Kendi İşini Kurmadan ve Yerden Bağımsız Biri Olmadan Önce Yapman Gereken 6 Şey

Yorumlar