MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Hayatımız Hakkında Güncelleme
Eki 14

Yerden Bağımsız Hayatımız Hakkında Güncelleme

Özlem Yetiş

hedefler

Fotoğraf: Winterswan

Bana “Özlem bu yazıları yazıyorsun, güzel ama sen ne kadar yol aldın?” diye soranlara kendi hayatımdaki gelişmeleri anlatmak istiyorum.

Aile Olarak Hedeflerimizde Neredeyiz?

İlk önce şunu söylemeliyim ki ailecek yaptığımız planlarımızda hiç bir değişiklik ya da erteleme yok. Şu anda evdeki eşyaların büyük kısmını ve arabayı elden çıkartma aşamasındayız.

Ekim sonu İstanbul’daki evi boşaltıp, Antalya’ya gideceğiz ve işimize orada devam edeceğiz. Antalya’da yaşamanın bize kazandıracaklarını şöyle özetleyebilirim:

Giderlerimizde yarı yarıya düşüş

İlk aşamada sadece geçinmeyi düşünüyoruz tabii ki ama bir kaç ay içinde hedefimiz para biriktirecek hale gelmek.

Daha konforlu ve denize yakın bir ev

Ev kiraları ve sabit giderler Antalya’da oldukça düşük. Yani İstanbul’daki evimizden daha büyük ve daha konforlu, denize yakın bir ev bulabileceğiz.

Sürekli yüzme ve spor yapma imkanı

Sabah kalkınca koşu ve ardından yüzme, akşamüstü yüzme ve belki plaj voleybolu. Spor yapma konusunda çok hevesliyim.

Daha sağlıklı yiyecekler

Antalya’ya gitmenin bizim için en çekici yanlarından biri de daha sağlıklı yiyeceklere daha kolay ulaşabilecek olmamız. Hem de daha az para ödeyerek.

Trafik ve insan stresinin daha az olması

Bu konuda zaten her yer İstanbul’dan kesinlikle daha iyidir. İtirazı olan?

Tabii ki bunlar şu anda benim hayalini kurduğum şeyler. Ancak Antalya o kadar da uzak değil ve orada yaşayan bir sürü arkadaşımız var, o yüzden bunların bir çoğunun gerçekleşeceğinden eminim.

İş Hedeflerimiz

Beni tanıyan ve bu siteyi takip eden herkesin kafasındaki en büyük sorunun başka bir şehirde yaşarken nasıl para kazanacağımız olduğunu tahmin edebiliyorum. Şu anda aile ve iş çevremiz nasıl bir hayatı hedeflediğimizi biliyor. Ekim sonuna kadar İstanbul’daki iş görüşmelerimize devam edeceğiz ve görüştüğümüz herkese ne yaptığımızı ve bunu internet üzerinden nasıl yapacağımızı iyice anlatmamız gerekiyor.

Şu anda halihazırda dışarıdan iş yaptığımız müşterilerimiz var. Bu müşteriler için yurtdışı satış, yurtdışı medya ilişkileri, metin yazımı, grafik tasarım ve iletişim projeleri konularında çalışıyoruz. Yılbaşına kadar hedefimiz müşteri sayımızı en az 10’a çıkartmak.

En başta – mesela ilk 6 ay – işleri tam olarak oturtana ve yeterince müşteriye sahip olana kadar ayda bir kere bir kaç günlüğüne İstanbul’a gidip gelmeyi planlıyoruz.

İstanbul’daki işlerin yanı sıra Antalya’da da iş görüşmeleri yapmaya devam edeceğiz.

Şu anda gelir-gider konusunda bir şey söyleyemiyorum. Bir kaç ay sonra ne kadar kazandığımızı ve ne kadar harcadığımızı da burada yazacağım ki böyle bir hayat kurmak isteyenlerin bir fikri olsun.

Blogla İlgili Projeler

Yerden bağımsız yaşamanın yolları, yapılacak işler, kullanılacak araçlar her zaman blogun verdiği bilgiler arasında olacak.

Bunların dışında, hayatını seyahat ederek ve kendi işini yürüterek kazanmak isteyenler için bir çok değişik kaynak hazırlıyoruz.

Sitede zaten ‘Teknoloji’ başlığı altında çeşitli kaynaklarımız mevcut. Bunlar dışında hayatınızla ilgili karşılaşabileceğiniz zorlukları yenme, korkularınızla başa çıkabilme, hedeflerinizi doğru şekilde belirleme gibi konularda da yazı ve kitaplarımız olacak.

Yurtdışında yaşamak isteyenler için de bu konuda tecrübe sahibi kişiler tarafından yazılmış çeşitli şehir rehberleri yayınlayacağız.

Son olarak

Facebook, Ning ve LinkedIn gruplarını da kısa bir zamanda daha aktif duruma getirmeyi hedefliyorum. Böylece tartışma ve düşüncelerimizi aktarma konusunda daha iyi platformlarımız olacak.

Aklınızdaki soruları lütfen bize yazmaktan çekinmeyin. Unutmayın sizlere elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

Yorumlar