MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
Eki 19

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)

Özlem Yetiş

html

Fotoğraf f-l-e-x

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 31 Mart 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Alan adını seçmeyle ilgili olan 1. Bölümün ardından, siteni kurmak ve online hale getirmek için gereken son iki adım şöyle:

2 Bir Hosting Firması Bulmak

Siteni nederde host edeceğini seçerken gözden geçirmen gereken şeyler:

  • Maliyet
  • Müşteri hizmetlerine ulaşılabilirlik (online, telefonlar ve canlı chat ile)
  • Hosting alanı
  • Forumlar, WordPress ve Joomla vs. gibi programların tek tıkla kurulma kolaylığı gibi ek özellikler
  • Tek bir hesap üzerinde kaç adet site barındırılabildiği

Ben şu anda ayda yaklaşık 15 dolar ödeyerek Dreamhost’u kullanıyorum. Bu fiyat ile tek bir kullanıcı hesabı üzerinde limitsiz sayıda site barındırabiliyorum.

Sınırsız site hostingi veren yerler benim için çok önemli çünkü anında yeni siteler kurabiliyorum ve bu siteler bana sadece yeni bir alan adı ücretine mal oluyor. Bu özellik olmasaydı yarattığım her yeni site için ayrı bir hosting hesabı açacak ve her biri için aylık para ödeyecektim. Bu da benim işletme maliyetlerimi oldukça artıracak ve yapacağım işleri karmaşıklaştıracaktı.

Bulabileceğin onlarca websitesi hosting seçeneği var, o yüzden biraz araştırma yaparak ve forumlarda sorular sorarak kendin için hangisinin en iyisi olduğuna karar verebilirsin. Ben şu ana kadar sadece Dreamhost kullandım ve kötü bir tecrübe yaşamadım.

Editörün notu: Son zamanlarda Dreamhost hakkında bir kaç şikayet duyduk. Bunlar genelde sitelerin çökmesi ve ulaşılamaz olması gibi sorunlar. Bizim kendi müşterilerimiz için önerdiğimiz diğer hosting firmaları Bluehost ve AN Hosting (ancak bunların tek hesap üzerinden 20 site sınırlaması var).

Diğer bir seçenek de ücretsiz hosting olabilir ama sitesini sadece ve sadece hobi olarak yapmayanların uzak durmasını öneririm. Karşılaştırıldığında ücretsiz hosting o kadar güvenilir değildir ve muhtemelen müşteri hizmetleri bile yoktur. Her işin bir işletme maliyeti vardır ve bu işi yaparken es geçemeyeceğiniz konulardan biri de hostingdir.

3 Websiteni Kurmak

Yaratıcı biri olarak bütün sürecin en sevdiğim kısmı burası. İçgüdüsel bir şekilde sistemi kurmak, logoları yaratmak ve tüm tasarımı yapmak, hatta çoğu zaman içeriği de yazmaktan büyük keyif alıyorum.

Ancak bu işler için herkes aynı şekilde hissedecek diye bir kural yok. Bu nedenle siteni kurmak için gidebileceğin farklı yolları göstereceğim.

Eğer benim gibi biriysen ve bu kısmı seviyorsan, kendi kendine ilerle ve en baştan bir site yapmaya başla. Site yapımı konusunda tecrüben sıfırsa uzun bir süreyi göze alman gerekecek. Ama eğer zorlukla başa çıkmaya hazırsan, ilk siteni yaparken öğreneceğin bir sürü şey daha sonra çok işine yarayacak.

Ben hala HTML ve CSS kullanarak oldukça eski bir yöntem olan Notepad’de sitelerimi yapıyorum. Eğer paran varsa bu işlemi daha kolaylaştıran Dreamveawer gibi iyi programlar var. Yine de biraz HTML öğrenmende fayda var. Bu konuda internette bir sürü onlie kurs bulabilirsin. Ben Web Monkey kullanarak ve deneme-yanılmaya ciddi zaman harcayarak öğrendim.

Eğer siteni WordPress gibi bir blog platformu kullanarak yapmaya karar verirsen, siteni online hale getirmen, sadece WordPress’i sunucuna yüklemek (bu bazen zor oluyor ama internette araştırabileceğin çok fazla kaynak var), bir tema seçmek ve yazmaya başlamak kadar kolay olacak.

Pluginler kullanarak sitene kolayca ekstra özellikler ekleyebilirsin. Seçtiğin tema ile oynamak istersen (sitenin görünüşü ve tasarımı ile ilgili), o zaman biraz da olsa HTML ve CSS bilmen gerekir, ama ücretsiz olarak indirilebilen o kadar çok tema var ki, buna gerek bile olmayacaktır.

Editörün notu: Kendi siteni kurmakla ilgili adım adım anlatan bir doküman için bu sitede yer alan Teknoloji sayfasına bakabilirsin. Bu dersler, sana alan adı almaktan, siteni internette yayınlamaya kadar tüm süreçte rehberlik edecek.

Eğer bu konuda deneyimin yoksa ve siteni hızlı bir şekilde yapmak ve yayınlamak istiyorsan, bu işleri senin için yapacak birine para ödemeyi tercih edebilirsin. Yapılması daha az zaman alsa da, bu yaklaşımda oluşabilecek tek sorun, deneyimin yoksa sitede hiç bir değişiklik yapamayacak olman – artı ne kadar paran varsa o kadarla sınırlı olacaksın. Başlangıçta çok az bir birikime sahipsen, senin için web sitesi yapacak birini bulamayabilirsin.

Eğer daha da hızlı davranmak istersen ve bu konuda aklına güzel bir fikir gelmiyorsa, o zaman internette satılık web sitesi arayabilirsin. Çoktan bitmiş ve çekici görünen bir siteyle karşılaşman mümkün olabilir.

Web sitesi satın almak, kodlara ters yönden bakarak, HTML ve CSS öğrenmeni sağlayabilir. Ancak tamamlanmış siteleri satın almak sana pahalıya mal olabilir. Eğer paradan çok zamanın varsa, böyle bir site almak birikimini yatırmak için en doğru şey olmayabilir.

Şimdi… Üşengeçliği Bırak ve İşe Koyul!

Öğrenmenin en yi yolu yapmaktır ve bir web sitesinden para kazanmanın tek yolu, bir tane yapıp yayınlamaktır.

İlk aşamada planlamanı iyi yap ama siteni mükemmel hale getirmek için de zaman kaybetme. Siteni olabildiğince çabuk online hale getir ve arama motorlarına kaydet. Değişiklik ve eklemeleri bu aşamadan sonra her zaman yapabilirsin.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Yorumlar