MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Bu Tarz Bir Yaşam Hakkında Sorduğunuz 6 Soru
Eki 22

Bu Tarz Bir Yaşam Hakkında Sorduğunuz 6 Soru

Özlem Yetiş

question

Fotoğraf Karen Eliot

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 2 Mart 2009 tarihinde yayınlanmıştır.

Kısa bir süre önce Twitter’da şu soruyu sorduk:

Yerden bağımsız hayat hakkında hep merak ettiğiniz ama hiç sorma fırsatı bulamadığınız şeyler neler?

Bunun sonucunda aşağıdaki soru ve cevapları hazırladık:

@followandyh: Dijital bir göçebe olmak ve para kazanmaya başlamak için ne kadar süre gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu soruya sadece kişisel tecrübelerime göre yanıt verebilirim, çünkü ne kadar zaman harcanması gerektiği doğrudan senin var olan işine veya girişimcilik/pazarlama becerilerine ve elindeki bütçeye bağlı. Kural yazmak gerekirse şöyle söyleyebilirim:

  1. Kendi işini yürütme konusunda zaten tecrübeliysen, var olan işini yeni hayatına uydurmak ve seyahat edebileceğin bir hayata başlamak için 2 ila 4 aylık bir süre yeterli olabilir.
  2. Herhangi bir işi tek başına yürütme konusunda tecrüben yoksa, ancak bu işe ayıracağın iyi bir bütçeye sahipsen (işi kurmak, kurslar / koçlar ile bilgilerini geliştirmek vs. için), o zaman gereken zaman muhtemelen 6 ila 9 ay arası olacaktır.
  3. Eğer girişimcilik konusunda hiç tecrüben yoksa ve bütçen de küçükse, o zaman bu iş için 12 aya kadar bir süre ayırman gerekir. Bu sürede hem yapacağın işin temellerini atman, hem de düzgün bir gelir elde ediyor olman gerekir.

Kişisel örnek vermem gerekirse, bizim işimiz için fikri bulmamız ile dünyayı dolaşmak için İngiltere’den ayrılmamız ve ilk destinasyonumuz olan Panama’ya giden uçağa binmemiz arasında geçen zaman 6 aydı.

Bu süre içinde seyahatimizin ilk 6 – 9 ayındaki gelirimizi garanti altına almak için danışmanlıktan ayda en az 2.000 £ gelir elde etmeyi ve müşterilerimi ilk 3 ay içinde bulmayı hedefledim.

@hitolonen: Sorum yerden bağımsız hayatta sağlık. Sigorta nasıl işliyor? Gittiğiniz yerde güvenilir/ucuz bir doktor mu buluyorsunuz yoksa eve mi dönüyorsunuz?

Bu konu da nereye seyahat ettiğinize bağlı. Bizim ululararası özel sağlık sigortamız var (sadece ABD’yi kapsamıyor). Eğer Güney Afrika, Tayland veya Hindistan gibi özel sağlık uygulamalarının oldukça ucuz ve yüksek kaliteli olduğu bir yerlere gideceksen, o zaman sigortasız seyahat etmeyi düşünebilirsin.

Her zaman için tahliye ve/veya geri gönderme hizmeti sunan bir sigorta yaptırmanı öneririm. Böylece gittiğin ülkenin sağlık sistemi iyi çalışmıyorsa, sağlık hizmetlerinin mükemmel olduğu en yakın yere (tahliye) veya kendi ülkene gönderilebilirsin.

@minnemom: Bu hayatı yaşamak için nasıl para kazanıyorsunuz?

Seyahat ettiğimiz esnada ihtiyacımız olan parayı kazanabildiğimiz bir iş yürütüyoruz. Buna ek olarak genelde yaşam şartları gediğimiz yerden daha ucuz olan noktaları seçiyoruz. Üstelik tek bir yerde yaşadığımız zamanla karşılaştırdığımızda daha kaliteli bir hayat yaşıyoruz.

@danielhoang: Saat farklarıyla nasıl baş ediyorsunuz ve müşterilerinizin takvimlerine uymayı nasıl başarıyorsunuz?

Çok dikkatli olarak! İşimizde email/takvim gibi konularda Google Apps kullanıyoruz. Ben tek bir hesap üzerinde bir kaç tane Google takvimi açıyorum. Müşteri görüşmelerini ayarlarken notlar kısmına hem kendi bulunduğum saat dilimini hem de müşteriminkini giriyorum. Seans öncesinde ya Mac Dashboard’dan ya da internetten tekrar bir kontrol ediyorum.

@mineyours:: Kişisel veya işle ilgili elinizde olmadan biriken kağıtlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Kağıt üzerindeki işleri olabildiğince minimumda tutuyoruz – dosyalarımızın ve klasörlerimizin çoğunu elektronik ortamda saklıyoruz. Kağıtları ya tarıyoruz ya da Qipit gibi bir hizmet kullanıyoruz (Gittiğimiz yerlerde genelde ucuz bir tarayıcı satın alıyoruz ve orayı terk ederken de bir yere bağışlıyoruz).

Gerçekten önemli olan ve yanımızda taşımak istemediğimiz şeyleri de biz yokken göz kulak olmaları için ya İngiltere’ye ailemize ya da Dubai’ye kardeşime postalıyoruz. Yakın zamana kadar bu tip postaları Earth Class Mail ile gönderiyorduk, böylece yanımızda bulunan kağıtlar en aza inmiş oluyordu.

@mineyours:: Nerede olduğunuza bağlı olarak değişik banka hesapları mı kullanıyorsunuz ya da hepsini tek yerde tutmak daha mı kolay?

Değişik ülkelerde hesap açmanın çok karmaşık olduğuna karar verdik. Yine de işimizi yürütmek için bir kaç tane offshore/denizaşırı banka hesabımız var. Finansal yönetim bakış açısına göre değişik ülkelerde birden fazla hesabı yönetmek işleri çok karışık hale getiriyor. O yüzden işleri olabildiğince bir arada tutmaya çalışıyoruz.

Daha uzun yanıtlar gerektiren bir kaç tane daha soru vardı. Bunları ayrı yazılar olarak ele alıyoruz. Bu arada aklınıza daha fazla soru gelirse, yorumlar kısmına yazabilirsiniz, elimizden geldiği kadar yanıtlamaya çalışırız…

Yorumlar