MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web sitenin konusuna karar vermek
Eyl 12

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web sitenin konusuna karar vermek

Özlem Yetiş

narrowfocus

Fotoğraf: Narrow Focus – Shannon Lucas

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 6 Mart 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Eğer yapacağın sitenin formatına karar verdiysen, ikinci adımda sitenin hangi konuda olacağına karar vermen gerekiyor.

Konuyu seçerken göz önüne alman gereken bir sürü şey var ve önceden iyice düşünürsen ilk aşamada herşeyi doğru yaparsın ve daha sonra karşına çıkacak tekrar işlerden va baş ağrılarından kurtulmuş olursun…

(5 saniyelik özet için an alta bakabilirsin)

Sevdiğin için mi, para için mi?

Sadece para kazanmak için bir konuda web sitesi yapmak kesinlikle mümkünse de ben bu şekilde çalışmayı tercih etmiyorum. Benim için yaptığım işi sevmek önemli o yüzden sadece para kazanma amaçlı bir konu seçmem.

Tutkuyla yaptığın bir başlık ile gelir getirecek olanı dengelemek biraz incelik gerektiriyor ama yine de yapılabilir bir şey. Şuna inanıyorum ki sevdiğin ve hakkında bilgi sahibi olduğun bir konu başlığı, diğerlerinin yanında parlayabilir ve sonunda parayı ve ziyaretçileri çekebilir.

Ancak diğer yoldan gitmek ve çok az bilgi sahibi olduğun konuda sadece para kazanma makinesi olan siteler yapmak istiyorsan, pazarlama konusunda oldukça beceri sahibi olmak gerekir. Çok bilinen sigorta, estatik cerrahi, sağlık ürünleri gibi konularda rekabet çok serttir, ama hiç girilmemiş bir pazar bulabilecek kadar yaratıcı isen bir altın madeninin üzerinde oturuyor olabilirsin. O zaman hiç durma, istediğini yap.

Niş bir konuya odaklan

Genel bir başlığa karar verdiğinde, bu başlığı olabildiğince niş bir konu haline getir.

Örneğin, benim tek başına oldukça geniş bir konu olan yaşamak için Londra’ya taşınmakla ilgili bir sitem var. Sitenin odağını daraltmak ve bilgili olduğum ve ilgi duyduğum konularla eşleştirmek için, sitenin odaklandığı alanı daha çok Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, ABD ve Güney Afrika’dan çalışma tatili vizesiyle gelen gençlere yöneltmeye karar verdim.

Ben de bir zamanlar bu grubun bir üyesi olduğum için ne tür bilgiler aradıklarını biliyordum ve bu yüzden ihtiyaçlarını tahmin edip, kendi edindiğim birinci el tecrübelere dayanarak yazılar yazdım. Bu da web sitesini daha kolay yaratmamı ve bilginin daha doğru ve okuyucu için daha değerli olmasını sağladı. Kazan-kazan durumu yani.

Herkesin ihtiyaçlarını karşılamak ve daha büyük bir potansiyel ziyaretçiyi hedeflemek için geniş bir konu başlığı seçmek üzerine bir argüman da geliştirilebilir ama benim tecrübeme göre kullanılması gereken yol bu değil.

Tek bir niş site ile başlamak, sonra site grubunu seçtiğin konu başlığını tamamen kapsayacak şekilde yavaş yavaş genişletmek hem daha kolay hem de daha verimli oluyor. Herkese herşeyi hemen sunmaya girişmek çok göz korkutucu olabilir, özellikle de işi tek kişi yürütecekse.

Web siteni arama motorları için optimize etmek

Sitenin kimleri hedeflediğini belirleyince, bu insanların ziyaret etmelerini sağlamak için bir yol bulman gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin arama motorları için olabildiğince uygun olmasını, böylece bilgi arayan potansiyel ziyaretçiler arama yaptığında üst sıralarda görünmesini sağlayan bir süreçtir.

Şu ana kadar en popüler arama motoru olduğu için ana hedef her zaman Google’dır. Bir siteyi Google’ın en üst sıralarına taşımanın yolunu gerçekte kimse bilmiyor, ama bu konuda bir çok teori ve denenecek bir sürü değişik şey var. Bir sonraki yazıda kendi ürettiğim teorilerin ve deneyimlerimin bazılarının üzerinden geçeceğim, ancak o zamana kadar ‘SEO’ hakkında bir arama yap ve bu başlıkla ilgili ne kadar çok bilgi olduğunu görünce şaşkına dönmeye hazır ol.

Anahtar Kelimeleri Seçmek

SEO’nun büyük bir bölümünü anahtar kelimelerin hedeflenmesi oluşturur: hedeflediğin pazarın ne arayacağını bilmek ve sitenin içeriğine arama motorlarına uygun şekilde bu kelimeleri eklemek. Anahtar kelimelere karar vermek oldukça zaman harcanması gereken bir süreç olabilir, özellikle de hedef pazarını çok iyi tanımıyorsan.

Ben yaptığım sitelerin çoğunun aynı zamanda hedef kitlesi olduğum için, kendimin ne tür şeyleri arayabileceğim hakkında düşünebiliyorum – istediğim bilgiye ulaşmak için kullanabileceğin kelimeler ve tamlamalar. Eğer bir şeyi aradığında bulamazsan, diğer insanların da bulamayacağını düşünmek bana göre oldukça mantıklı.

Hedeflediğin pazarı o kadar iyi tanımıyorsan veya bu yaklaşımı genişletmek istiyorsan, anahtar kelime arayışına girebilirsin. Burada temel fikir bazı kelime setlerinin hangi sıklıkta arandığını bilmek ve arama motoru sonuçlarında bu kelimelere uyan kaç tane web sitesinin listelendiğini karşılaştırmak. Eğer çok aranan, ama bir iki tane web sitesi sonucu veren anahtar kelimeler bulabilirsen, bu demektir ki o pazarda bir boşluk var, öyleyse bu boşluğu doldurmak için bir site yaratabilirsin!

Rekabeti İncele

Hedeflediğin potasiyel anahtar kelimeleri Google’a yazıp hangi sonuçların çıktığını görmek, rekabetin gücünü ölçmek için müthiş bir yoldur. Sunuçlarda düzgün bir site çıkmazsa, niş konun tamamen sana kalır ve hazır fırsatın varken bu konuya girebilirsin.

Eğer Google’da başka siteler çıkarsa, onlara da bir bak. Rekabeti gözlemlemek, o siteleri yapanların hangi anahtar kelimelerin hedeflediğini, sitelerini nasıl paraya dönüştürdüklerini ve yaptıkları bir şeyi alıp daha da iyisini yapmak için harika bir yoldur. Rekabet güçlüyse ve daha iyi bir site yapamayacağını düşünüyorsan, yeni bir başlığı veya niş konu seçmek daha akıllıca olabilir.

İşte yukardakilerin maddeler halinde özeti…

  • Sevdiğin bir şeyi mi yapmak istiyorsun oksa sadece para getiren konulara mı yöneleceksin?
  • En azından geniş bir konu belirle ama tercihen niş bir alana odaklanacak şekilde sitenin konusunu daralt.
  • Hedef pazarını belirle ve hakkında toplayabildiğin kadar bilgi topla.
  • Bir anahtar kelime seti bulmak için beyin fırtınası yap ve bu kelimelerin popülerliğini ve rekabetin gücünü araştır.
  • Rekabeti tanımla ve pazarda boşluk var mı veya senin yapabileceğin daha iyi bir şey olabilir mi diye bak.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Yorumlar