MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Ofisten Bağımsız İş Fikrin Sana Yeterli Para Kazandıracak mı?
Eyl 14

Ofisten Bağımsız İş Fikrin Sana Yeterli Para Kazandıracak mı?

Özlem Yetiş

LIenoughmaoney

Fotoğraf HKmPUA

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 21 Temmuz 2008 tarihinde yayınlanmıştır.

Aklına bir iş fikri geliyor ama işin tutup tutmayacağından veya yerden ve ofisten bağımsız hayatın için yeterli parayı kazandırıp kazandırmayacağından şüphe mi ediyorsun?

Bunu bulmanın test edilmiş bir yöntemi olduğunu biliyor muydun? Bu, sadece içgüdülerine güvenmekten biraz daha bilimsel bir yöntem.

Yepyeni bir araç veya kolayca uygulanacak yeni bir web uygulamasından bahsetmiyorum. Bu eski usul tablolarla yapılan bir iş.

Gözlerindeki ışık sönmeden (satırlarca ve satırlarca sayılarla karşılaşınca benimkiler böyle oluyor), bir iş modeli yapmanın fikrin hakkında şunları ortaya çıkartacağını söyleyeyim:

 • Fikrin sana yeterli para kazandırıp kazandırmayacağı
 • Kazanç hedeflerinin neler olduğu – ve bu hedefleri tutturmanın gerçekçi olup olmadığı
 • Şu anda ve gelecekte işi kurmanın ve yürütmenin sana ne kadara mal olacağı
 • Kısa, orta ve uzun vadede bu işin zamanına, çabana ve finansal yatırımına değip değmeyeceği

Kulağa güzel geliyor değil mi? İşte yapacakların…

1 – Harcamalarına ait verileri topla

İşini kurarken ve yürütürken yapacağın harcamalarla ilgili tüm verileri bir araya getir. Bizim işimiz için harcamalar şunları kapsıyor:

 • Her an olabilecek ofis/ekipman satın alımları – yazıcı için kağıt, stok fotoğraf
 • Aylık hizmet üyelikleri – faturalama, alan adları, web hosting, otomatik yanıt servisi, eKitap platformu, üyelikler
 • Satılan malların harcamaları – Tedarikçi / dışarıya yaptırdığımız işlerin harcamalarını buraya atıyoruz
 • Personel – sanal asistan, pazar araştırması

2 – Gelir Hedeflerini Belirle

Eğer üzerinde çalıştığın yeni bir iş fikri ise, kazanacağın değişik türdeki/kaynaklı gelirleri adlandırmalısın. Daha sonra da her bir gelir akışı için aylık bir hedef belirlemelisin. Bizim işimiz şunları içeriyor:

 • Ürün satışı – eKitaplar x2, basılı ürünler, Kendin Yap logoları, anime grafikler
 • Ortak satış geliri – her bir farklı web sitesi /blogdan
 • Danışmanlık hizmetleri – websiteleri, bloglar, logolar, teknoloji desteği, strateji ve planlama, koçluk

3 – Varsayımları Belirle

Şimdi önemli olan kısım gelirinle ilgili varsayımları test etmek. Hedeflerini belirlemek müthişi bir şey ama bunları gerçekçi olarak elde edebileceğini nerden biliyorsun, özellikle de şu anda elinde hiç satış verisi yoksa? İşte burada yaratıcılığın devreye giriyor…

İşinle ilgili mantıklı varsayımlarda bulunman gerekiyor. Örneğin bizim harcamalarımızla ilgili yaptığımız varsayımlar şöyle olabilir…

Harcama Varsayımları

 • Satılan ürünlere yapılan harcamalar dışarıya yaptırılan işerin ücretini içeriyor ve proje değerinin %25’i kadar olacağını öngörüyoruz.
 • Tanesi 1 dolardan her proje için ortalama 3 adet stok fotoğraf satın alıyoruz
 • Personel: Genelde her ay 1 part time sanal asistan ve 1 part time pazarlama asistanına eşit personel giderimiz oluyor

Herşeyin tam fiyatını bilmesek de aydan aya harcamalarımızın ne olacağına dair beklentilerimize dayalı varsayımlarda bulunyoruz.

Gelir Varsayımları

Hedef pazarların büyüklüğü:

Web sitelerimizin ve blog hizmetlerimizin hedef pazarlarından ikisi yaşam koçları ve kişisel antrenörler / fitness profesyonelleri. Temel araştırmalara göre İngiltere’de 5.000 kadar hayat koçu ve 25.000 kadar da fitness eğitmeni var (muhtemelen daha fazladır ama sayıyı yüksek tutmaktansa ölçülü davranmak daha güvenli).

Bu 30.000 kişiden bazıları kendi işlerini yapmak yerine spor salonlarında/antreman yerlerinde/firmalarda çalışıyor. Bu yüzden kendilerini tanıtmak için websitesi veya bloga ihtiyaçları yok (yani %40’ının); kendi işini yapan %60’ın ise zaten web sitesi veya blogu var (yani %30’unun). Bu gruplara yüzde olarak bir tahmin yapabilir ve hitap ettiğimiz pazarın boyutunu buna göre küçültebiliriz.

Yani 30.000 kişinin %60’ı kendi işini yapıyor ve bir web sitesine ihtiyaçları olabilir = 18.000 kişi kendi işini yapıyor ve bir web sitesine/bloga ihtiyacı olabilir.

Bu 18.000 kişinin %30’unun zaten bir web sitesi olabilir, bu da %70’inin web sitesi yok demektir = 12.600 kişinin halen bir web sitesi/blogu yok.

Böylece hitap edilebilecek pazarımızın büyüklüğü = yaklaşık (ölçülü bir tahminle) 12.600 kişi

Ortalama Satınalma Değeri:

Biliyoruz ki bir çok kişi Avantajlı web sitesi paketimizi seçiyor, bunun değeri = 695£

Satınalma Sıklığı:

Varsayımımıza göre bu özel hedef pazardaki çoğu kişinin sadece bir web sitesi veya bloga ihtiyacı olacak – ve aynı yıl içinde bir kaç tane yaptırmaları pek muhtemel değil, yani müşteri başına satınalma sıklığı=1

Hedeflediğin Gelir Gerçekçi mi?

Şimdi hedef gelirimize geri dönersek, işimizin websitesi/blog kısmında aylık 2.000£ elde edebilecek gibi görünüyoruz.

Varsayımlarımızı tekrar gözden geçirecek olursak:

695£ ortalama fiyat ile toplam 2.000£ kazanmak için her ay ortalama 3 proje satışı yapmamız gerekiyor = yılda 36 proje.

Hedef pazardaki 12.600 kişiye yılda 36 proje satışı yapmak (ayda 3 tane ve haftada 1’den az) demek hedeflediğimiz gelire ulaşmak için pazarın %0,3’ünü kazanmak demek. Bu bize elde edilebilir geliyor mu? Tabii ki!

Diğer yandan bu hedef pazara web/blog hizmetlerimizi satarak ayda 20.000£ kazanmak isteseydik, yılda 348 proje (ayda 29 ve haftada 7) kazanmamız gerekecekti. Bu, dışarıdaki web tasarımı yarışının büyüklüğünü göz önüne aldığımızda %3 gibi önemli bir sayıya denk geliyor (yüzdesi küçük görünse de).

Yani fikrin kar edecek mi?

İşin bu kısmındaki aylık giderlerimizi düşündüğümüzde, ay başına 200£ düşüyor, bize de bu kısımda aylık 1.800£ gibi bir kar kalıyor – yıllık da 21.600£.

Şimdi bu iş için harcamalarımızın ayda 1.000£ olduğunu düşünelim. Bu, aylık karımızın 1.000£’a düşmesi ve yıllık karımızın sadece 12.000£ olması demek. Bu rakamı yükseltmek istersek ya giderleri kısmamız , ya da geliri artırmamız lazım.

Gelirlerle ilgili varsayımlarımıza geri dönebilir ve fiyatlarımızı artırarak ya da pazarın daha fazlasını kazanarak istediğimiz ek geliri elde edip edemeyeceğimize bakabiliriz.

İş modelimizi bu esnek varsayımlar üzerinde kurarsak, modelle ilgili bir kaç tane senaryo üretebilir ve sonucu nasıl etkilediğini görebiliriz.

Ve bunun bir tabloda tam olarak nasıl görüneceğini hayal etmekte zorlanıyorsanız, işte size indirip üzerinde oynayabileceğiniz bir iş örneği.

Fakat bu yerden ve ofisten bağımsız bir hayat için yeterli mi?

Milyon dolarlık soru… ama yerden bağımsız hayatın güzelliği, bir çok kişinin düşündüğünden daha ucuza gerçekleştirilebilmesi.

Yorumlar