MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Ofise veda etmeden, kendi işine başlamadan ve yerden bağımsız biri olmadan önce yapman gereken 6 şey
Eyl 2

Ofise veda etmeden, kendi işine başlamadan ve yerden bağımsız biri olmadan önce yapman gereken 6 şey

Özlem Yetiş

planning

Fotoğraf F1RSTBORN

Bu yazı ilk olarak Lea Woodward tarafından 23 Ekim 2008’de yayınlanmıştır.

“Daha fazla dayanamayacağım, istifa ediyorum”.

Bu sözlerin ağzımdan çıktığınız duyar duymaz, bir rahatlık hissettim. Sonra da panik.

Yüz seksen derecelik bir dönüş… bir yönetici danışmanı, kişisel danışmak olmak için en baştan eğitim alıyor. Eminim ki çoğu arkadaşım ve ailem delirdiğimi ve bir sinir krizinin ortasında olduğumu düşündü. Ancak bu hayatımda yaptığım en akıllıca, en mantıklı ve gerçekten en iyi seçimdi. Gerçekten.

Eğer sen de aynı şeyleri yapmayı ve işinden ayrılmayı düşünüyorsan, lütfen benim yaptığımı yapma. Bu çok anlık bir dürtüydü ve hiç de iyi düşünülmüş bir hareket değildi. Klasik bir “Hazır, Ateş, Nişan Al!” durumuydu.

Hayır, eğer aynısını yapmayı düşünüyorsan, sana ofis hayatından çıkmadan, kendi başına iş yapmaya kalkmadan ve sonuçta yerden bağımsız biri haline gelmeden önce yapmış olmayı dilediğim şeylerden bahsetmek istiyorum.

Kaçışını Planla

Belli bir şey ama o zaman aklıma gelmemişti! Hayatında büyük bir değişiklik yapacaksan planla, planla, planla. Gerçi akılda tutmakda fayda olan bir şey var: Zaman, planlama için gerektiği kadar harekete geçmek için de gerekli.

Planlamanı bitirdiğinde harekete geç. İşini bırakmak ve kendi işini kurmakla ilgili sonsuza kadar konuşabilirsin – ve yine de hiç bir şey yapmadan durabilirsin. Harekete geçmemek için her zaman bir neden bulunur (zayıf ekonomi, şimdi zamanı değil veya yeni bir şey için yaşım ilerledi veya başka ne yapabilirim bilmiyorum vs. vs.), ama şimdi bunu yapmak için nedenler bulmanın ve harekete geçmenin zamanı. Hem de mümkün olan en kısa sürede.

Önerilen yazı:Pam Slim’den İşini Bırakmak İçin Doğru Zamanın Geldiğini Nasıl Anlarsın?

HEMEN Acil Durum Fonu Biriktirmeye başla!

Jonathan ve ben sık sık eski çalışma hayatımızı hatırlarız ve hep aylık 6 bin Pound ve üzeri garanti maaşımızla ne yaptığımızı merak ederiz. Kendi işinizi sürdürürken büyük kazançlı aylar olduğu kadar çok daha az kazançlı aylar da olur. Herhangi bir girişimcinin söyleyebileceği gibi: Kendi işini yaparken garanti bir gelir yoktur.

Gelecekte bir zamanda kendi işini yapmak için ofis hayatını bırakmayı düşünüyorsan, HEMEN biriktirmeye başla!

Cidden, kısa bir zamanda başlayamazsın ve özellikle de kendi işini yürütürken bir yandan da yerden bağımsız hale gelip dünyayı dolaşmak istiyorsan, karşına çıkabilecek para gerektiren şeyler için birikmiş bir miktarın olması gerekiyor. Bu peşin ve tek seferde ödemen gereken 3 ya da bazen 6 aylık kira bile olabilir. Ah – daha ucuz ülkelerde bile bu miktar zor kazandığın nakitin büyük bir bölümü kadar tutabilir.

Önerilen yazı: The Simple Dollar’dan Acil Durum Fonları: Neden Şimdi Başlamalısınız ve Nasıl yapacaksınız?

Nasıl Para Kazanacağınla İlgili Bir Fikrin Olsun (en azından çok belirgin olmayan bir tane)

Ofis yaşamına veda ettiğim gün, başka ne yapmak istediğime dair hiç bir fikrim yoktu. İşi bıraktıktan sonra aklıma kişisel eğitmen olma fikri geldi.

Ofis hayatından kurtulmayı sürekli erteleyenlerin en büyük nedenleri kendi BÜYÜK fikirlerini henüz bulamamış olmaları. Bir servet kazandıracak ve şu anda kazandığın rahat maaşla yer değiştirecek güzel bir iş fikri. Eğer yerden bağımsız olmayı da planlıyorsan, bu fikrin internet üzerine olması muhtemel.

Asıl olayı sadece bir kaç kişi farkediyor: BÜYÜK bir fikre ihtiyacın yok. Sadece bir fikre, herhangi bir fikre ihtiyacın var. Fikrin büyüyüp büyümeyeceğini belirleyecek olan senin o fikirle ne yaptığına bağlı.

Önerilen yazı: Sparkplugging’den Internet üzerinden Evde Yapabileceğiniz ve İç Çamaşırlarınızla yürütebileceğiniz en iyi 10 İş

Yedek Bir Plan Yarat

Bizim yedek planımız aslında bugüne kadar verdiğimiz en iyi karar oldu: İşimizi oturtana kadar fiyatların daha düşük olduğu ülkelerde çalışmak. Bu sayede hem harcamalarımız yarı yarıya azalacak, hem de altına girdiğimiz borçlar minimum seviyeye inecekti.

Gerçi bu çok sıradışı bir yedek plan ve seninkinin bunun yarısı kadar bile ayrıntılı olmasına gerek yok! Ama muhtemelen bu adımı atıp kendi yerden bağımsız işini kurmak için ofis hayatını terk etmeden önce bir tane yedek planının olmasını düşünmek istersin. Yedek planlar şunları içerir:

  • Kendi işini kurana kadar part-time veya geçici bir işe girmek
  • “Her zaman gidebileceğin” bir arkadaş (veya bir kaç tane) – bir kaç gün için geri döndüğünde yatacak yer bulmak ve acil durumda nakit sağlayabilmek için güvenebileceğin ve iyi tanıdığın biri. Bu kişi, zor durumda kaldığında ve yardım istemek için gecenin bir yarısında aradığında şikayet etmeyecek biri olmalı.
  • Birden fazla gelir kaynağının olması, bir tanesinin kuruması ve seni zor durumda bırakması riskini dağıtmana yardımcı olur.

Önerilen yazı: Naomi’den Berbat Olmayan Bir Yedek Planın Olsun.

Kararından En Fazla Etkilenecek Olan Kişilerle Konuş

Eğer tamamen yanlız biri değilsen, verdiğin karar başkalarını etkiler. Ofisten kurtulmak hayatında muhtemelen hazır olmadığın veya beklemediğin oranda büyük bir etki yaratacak (umduğun ve olmasını beklediğin etkilerin yanı sıra). Kendi işini yapmak da aynı şekilde. Ve sürekli seyahati içeren bir hayat? Tabii ki.

Girişimci ve yerden bağımsız hayat tarzı hep umduğun şeyleri ve daha fazlasını içerecek: ama bu her zaman tozpembe bir hayat değil. Stresli, yorucu, zorluklarla dolu ve sinir bozucu – ve bu haliyle hayatındaki en önemli ilişkiler üzerinde etkisi olacak.

Önerilen yazı: Pam Slim’den Eşinle “İşi Bırakmak İstiyorum” Konuşmasını Nasıl Yaparsın

Beceri Kazan

Kurumsal hayattan kendi işine geçerken fark edeceğin şeylerden biri de sana verilecek olan desteğin azlığı olacak. Şunlar gibi:

  • Bilgisayarın sorun çıkardığında ve kendi teknik bölümünün olmasını dilerken bir yandan saçlarını yolduğun zamanlarda ihtiyacın olan teknik destek.
  • Sana para kazandıracak kadar iş olduğunu garantileyecek, sana tahsis edilmiş bir pazarlama bölümü.
  • Her ay ödemeni düzenli olarak almanı garantileyecek bir finans/muhasebe bölümü.

Başlangıçta kendi işini yürütmek tam olarak böyle işlemiyor. Bu işleri yapmaları için birilerini tutacak ve işleri dışarıya verecek hale gelene kadar, herşeyi kendin yapman gerekiyor.

Ofise veda etmeden önce pazarlamadan strateji belirlemeye kadar tüm becerilerini geliştir. Söz veriyorum ki zamanın ve çaban boşa gitmeyecek.

Önerilen yazı: Yerden Bağımsız Bir İşi Yürütmek İçin Gereken Temel Beceriler ve Bunları Kazanmak

Yorumlar