MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Ofis Hayatından Uzaklaşmaya Henüz Hazır Olmadığını Gösteren 5 İşaret
Ağu 31

Ofis Hayatından Uzaklaşmaya Henüz Hazır Olmadığını Gösteren 5 İşaret

Özlem Yetiş

takeplunge

Fotoğraf notsogoodphotography.

Bu yazı ilk olarak Lea Woodward tarafından 3 Aralık 2007’de yayınlanmıştır.

İş hayatının koşuşturmasını bırakmak… Ofis yaşamına başladığın andan itibaren vazgeçmediğin bir hedef miydi? Bunu gerçekleştirmiş kişilere sorduğunda muhtemelen sana büyük bir coşkuyla bunun hayatta yaptıkları en iyi şey olduğu, bir daha geri dönmek istemedikleri ve bir daha başka biri için çalışmayı hayal bile edemedikleriyle ilgili bir sürü şey anlatacaklardır.

Evet bunu başarmak yukarıdakilerin hepsi ve daha fazlasını içeriyor ama diğer taraftan da bir gerçek var ki böyle bir yaşam herkese uygun değil. Ofis hayatından kurtulabilen ancak bir sürü sebepten ötürü geri dönen insanlar da var. Bazen bu gerçek bir seçim bazen de insanların henüz hazır olmamalarından kaynaklanan bir sonuç.

Ofis hayatından başarılı bir şekilde kurtulmak aslında hiç bir zaman tamamen hazır olunarak yapılan bir şey değil, sadece iyi bir başlangıç yapılabilir. Aşağıda planını tekrar gözden geçirmen ve kendini yapacağın atılıma daha iyi hazırlaman gerektiğini gösteren 5 işaret bulunmakta…

#1 Ne yapacağını bilmiyorsun

Sana verilen hayatı mı yaşıyorsun? Kaderin olduğu için mi bu işi yapıyorsun? Bu tip sorular yanıtını bilmediğin için seni deli mi ediyor? Benim ofis hayatını daha erken bırakamamama neden olan tek ve en büyük konu buydu. Başka ne yapabileceğim hakkında bir fikrimin olmaması.

O yüzden iş hayatının koşuşturmasını bıraktıktan sonra kendini tam olarak nasıl geçindireceğinle ilgili bir fikrin yoksa, sana şunu öneriyorum…

  1. Her zaman istediğin ve şu anda yapmaktan keyif alacağın şeyleri düşünerek başla.
  2. Şimdi bu işlerin bir kısmını koşuşturmalı işini bırakmadan yapmaya başla. Hayal etmenin yerine bu şeyleri bilfiil yapıyor olmanın gerçekliği karşısında şaşıracaksın.
  3. “Doğru” veya en azından şimdilik “doğru” görünen bir şey bulduğunda kendini ofis hayatından yeni kariyerine geçirmek için ciddi planlar yapmaya başla.
  4. Yapılan bu geçiş genelde kendi işini yapmaya, freelance çalışmaya ve iş kurmaya doğru olur – ofis hayatını bırakmadan önce kendi iyiliğin için yapmak istediğin işi ve girişimcilik becerilerini geliştir. Başlangıçta olabildiğince çok sayıda küçük işletmeler ve pazarlama ile ilgili kitaplar okumanı öneriyorum. Bunu yeni kariyerin için bir eğitim olarak gör; yaptığın en iyi yatırımlardan biri bu olacaktır.

#2 Komşunun Tavuğu Sana Kaz Gibi Görünüyor

Kendi işinde çalışmak, her şeyin nasıl en iyi şekilde yürüyeceği ve artık sinir bozucu patronuna katlanmayı nasıl bıraktığınla ilgili hayallere kapılmak gerçekten çok kolaydır.

Fakat hiç o sinir bozucu patronun yerine kendinin patron olacağını ve şu anda patronunun senin önünden aldığı sinir bozcu işlerle uğraşmak zorunda kalacağını düşündün mü? Ya da ofisteki şakalar, eğlence ve oyunlar olmadan evde tek başına çalışmakla ne kadar yanlız olacağını?

Komşunun tavuğu her zaman kaz görünür, ama ofis hayatını bırakıp bir LIP olarak sürekli dünyayı dolaşmak da her zaman toz pembe değil, ikisinin de kendine göre dezavantajları var. Ofis dışındaki hayatında oluşan beklentilerin, isteklerin ve baskılar hakkında gerçekçi olduğuna ve karşına çıkacak tüm şartlara olabildiğince hazır hale geldiğine emin ol.

Peki nasıl hazırlanacaksın? Aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsin:

  • Senin yapmak istediğini yapmış olan insanlarla konuş – ne öğrendikleri, ne tavsiyeler verdikleri ve hazırlıksız yakalandıkları konuları öğren.
  • Bir deneme yap ve teorilerini test et – uzun bir tatil yap veya işe ara ver ve öteki hayatın nasıl olduğunu dene. Bunu bir iki hafta yapmak bile sana dikkate almadığın bazı şeyler hakkında fikir verecektir.

#3 Finansal durumun düzenli değil

Temizlemen gereken bir borç yığını mı var? Aylık parasal ihtiyaçların ortalamanın üzerinde mi? Kötü bir para harcama alışkanlığın var ve (ofis hayatını yeni bırakan kardeşim gibi) her gün kendini para harcamak yerine kazanmaya ikna etmek zorunda mı kalıyorsun? Eğer durum buysa, çalışma hayatını bırakıp kendi işini kurmadan önce para konusundaki alışkanlıklarını yeniden düzenlemek durumunda kalabilirsin.

Nakit akışı her işte olduğu gibi en önemli konudur. Kendi işini kurmanın belirsizlikle dolu dünyasına atılmadan önce biriktirdiklerini yemeden, kredi kartına yüklenmeden veya halihazırda var olan borçlara yenisini eklemeden şirkete giren paranın çıkandan daha fazla olmasını sağlaman gerekiyor.

İşten ayrılmak ve şu anda çok küçük gelir getiren veya hiç getirmeyen bir işe sadece ihtiyacın olduğunda bir şeylerin olacağı ümidiyle girmek aptalca ve doğal olarak kısa vadeli olacaktır. Çekim yasasına en fazla inananlar arasında olmama ve hep olumlu düşünmeme rağmen, oturup bir şeylerin olacağını “ümit” etmem… Harekete geçerim, sonra gider ve bir şeylerin olmasını sağlarım.

Şu andaki işinizi bırakmayı dikkate bile almadan önce finansal durumunuzu düzenleyin – uzun vadede kendinize teşekkür edeceksiniz.

#4 Bunun yakınlarını nasıl etkileyeceğini düşünmedin

Eğer çocukların ve geçindirdiğin bir ailen varsa, verdiğin kararın onları etkilemesinin de muhtemel olduğunu görmek için bana ihtiyacın yok. Sadece şu andaki finansal zorunlulukları değil, ailenin ihtiyaç duyacağı okul ücretleri, üniversite harçları, evlilikler ve sağlık harcamalarını da göz önüne almalısın. Hayallerini takip etmek, ne yapacağına karar vermek ve geleneksel kuralları çiğnemekle çocuklarına müthiş bir mesaj veriyor olabilirsin ama bunu dikkatle yap ve ortaya çıkabilecek tüm kısa ve uzun vadeli durumları düşündüğünden emin ol.

Ve çok küçük görünen ama sana en yakın olan kişileri etkileyebilecek gerçekleri unutma…

  • Fiziksel olarak evde daha çok zaman geçirmen ama öncekinden bile daha az ulaşılabilir olabileceğin gerçeği – işine odaklanmak için kendini odaya kapatmak gibi.
  • Ev ve iş hayatının arasındaki çizginin iyice bulanıklaşacağı gerçeği.
  • Tatile, hastalıklara ve ailesel acil durumlara ayırdığın vakitte bile para kazanmaya devam etmeyi düşünmen gerektiği gerçeği.

#5 İnsanların ne düşüneceği konusunda fazla endişelisin

İş hayatının koşuşturmasını bırakmak bir çok kişinin hayalindeki bir şey olmasına rağmen, işe koyulmak ve bunu yapmaya başlamak bir kaç kaşın şüpheyle kalkmasına neden olabilir. Fikirlerini, planlarını ve hayallerini paylaşmak etrafındaki insanların çok çeşitli yorumlar yapmasına neden olabilir – ve bu yorumlar hiç teşvik edici ve destekleyici olmazlarsa da şaşırma.

Normalin dışındaki herhangi bir şeyi yaparken olduğu gibi kendi yolunu çizmek ve onu izlemek için sahip olduğun cesaret, aynı zamanda derinin de kalınlaşmasını gerektirir.

Eğer hala başkalarının ne düşündükleri ve görüşleri hakkında fazla endişeliysen, netlik, güven ve kendini ikna etmek konusunda biraz daha zaman gerekiyor olabilir. Böylece diğerlerinin görüşlerine karşı daha az tepkili ve iyi düşünülmüş stratejini izlemek konusunda daha girişken olacaksın.

Bütün bunlardan sonra ileri atılmaya ve ofis hayatına veda etmeye hazır mısın?… O zaman hayatının sürüşü için sıkı tutun!

Eğer bu konuda paylaşmak istediğiniz kişisel deneyimlerin varsa, yorumlar kısmına yazabilirsin…

Yorumlar