MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > İlham Dolu Bir Yazı: Hayallerini Ertelemeyenler
Ara 30

İlham Dolu Bir Yazı: Hayallerini Ertelemeyenler

Özlem Yetiş

montventoux

Pozitif ve insanları seviyorum.

Sürekli mutluluk üreten, yapıcı mesajlar veren, işlerini zorla yapmayıp üstüne üstlük bir tık de öteye götürebilen, koşullardan şikayet etmeden hayallerini takip eden, etraflarına motivasyon dağıtan insanları. Hepimizin çevresinde vardır böyle insanlar, bazen abartılı buluruz bu olumlu hallerini, bazen de kıskanırız.

Geçenlerde sevgili Müge Çerman’ın paylaştığı aşağıdaki görsele denk geldim:

motivasyon

“Ruhundan bir şeyler yaptığında, içinde bir nehrin aktığını hissedersin, büyük bir sevinç.” Rumi

 

Ardından iş hayatına elveda deyip, dünyayı gezmeye başlayan Beliz Kudat’ın şu yazısını okudum: http://www.belizkudat.com/single-post/2013/05/01/This-is-the-title-of-your-first-blog-post

Yazıda dünyayı kurtarmak, hayırseverlik ve ilham konularını anlatıyor. Tamamını okursunuz ama ben özellikle şu bölümü alıntılamak istiyorum:

“İlham. Herhangi bir insan ya da proje, gerçekleştirdiği işle diğerlerine ilham verebildiyse, özgüvenlerini artırdıysa, insanlar o zaman kendini toparlamaya, güç kazanmaya başlıyordu. “Onun yaptığını, ben de yaparım” dediği anda. “Ben de o çiftçi gibi ekerim toprağımı” dediğinde. O kız gibi şarkı söyleyeceğine inandığında. O atlet kadar hızlı koştuğuna ikna olduğunda. O zaman anladım ki, ister yardım işinde çalış ister muhasebeci ol, yaptığın işle insanlara örnek oluyor, ilham veriyorsan zaten dünyaya yardım ediyorsun…”

 

Bunların ışığında, aklıma 2016 yılında bana ilham veren kişilerden bahsetmek geldi. Genel olarak görüyorum ki ne çalışıyor olmak, ne çoluk çocuk sahibi olmak, ne parasız olmak gerçekten istediği şeyleri yapmayı kafasına koymuş olan kişiler için engel değil. İş yine beyinde bitiyor, yeter ki inanın.

Bu yazıyı yayınlayana kadar benim ilham kaynağı listemde olduklarından kendilerinin de haberi olmayacak :D

 

1. Ayşegül Değirmencioğlu Yılmaz – Spor

aysegul

Ayşegül, koşu gurubundan bu sene tanıştığım arkadaşım. Yaptığı işi gönülden yapan ve bir kaç adım ileri götürenlerden. Aydın’da ilkokul öğretmeni olan Ayşegül, hem mesleğini yapıyor hem de yarışlarda çok güzel dereceler alarak bizleri kendisine hayran bırakıyor. Bu yıl İstanbul (Avrasya) Maratonu’nda yaş kategorisinde 1.lik, genel klasmanda da 19.luk elde etti. Öncesinde ise Dalyan Caretta Run’da genelde 1. oldu. Bu yıl onun kadar hızlı koşabilmeyi diliyorum :D

Ama Ayşegül’ün asıl ilham verdiği konu, öğrencilerine de ders anlatırken spordan faydalanması, onlara matematiği bile sporla sevdirmesi. Haber videosu aşağıda, öğrencileri ile iletişimini mutlaka izlemelisiniz:

 

2. Ebru Kazancı Tuncel – Müzik

ebru

Ebru benim çocukluk arkadaşım, uzun bir aradan sonra geçen yıl Facebook üzerinden yine buluştuk. Ebru bir bankada çalışıyor, ama çocukluğumuzdan beri şiire ve müziğe meraklı idi.

Bu sene bu ilgisini bir adım ileri götürdü ve kendi Türk Sanat Müziği albümünü çıkarttı. “İşim gücüm var, kim uğraşacak şimdi bununla” demedi, hayallerinin peşinden gitti, müziğini ve güzel sesini duyurmayı başardı. Daha önemlisi sadece kendi istediği harika bir şeyi yapmış oldu. Devamının geleceğinden eminim :)

YouTube’dan dinleyebilirsiniz bazı şarkılarını. Albümü de hem dijital kanallarda hem de müzik mağazalarında satışta:

https://www.youtube.com/results?search_query=ebru+tuncel

 

3. Mehmet Genç – Seyyah

rotasız

Mehmet’i yüz yüze tanımıyorum ama yaptığı cesur seyahatlerle bu yıl belki binlerce kişiye ilham oldu. Rotasız Seyyah isimli Facebook ve Instagram sayfalarından anlattığı hikayelerini yılın sonuna doğru “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” adlı bir kitapta birleştirdi.

Mehmet’in en ilham alınacak özelliği, geleneksel rotaların dışına çıkarak Meksika, Panama, Brezilya gibi ülkelerdeki yerli kabileleri ziyaret etmesi oldu. Amazon nehri üzerinde küçük teknelerle günlerce yaptığı seyahatler, birlikte kaldığı kabilelerin yaşamına tanıklığı, yediği ilginç şeyler, kimsenin tırmanmadığı dağlara tırmanması onu hep bir adım ileriye taşıdı. Hepimiz ağzımız açık izledik kendisini, hala da izlemeye devam ediyoruz. Bundan sonrası için de pek çok cesur projesi var.

Hikayelerini kendi ağzından okuyabileceğiniz adresleri:

https://www.facebook.com/rotasizseyyah

https://www.instagram.com/rotasizseyyah/

 

4. Hasan Söylemez – Bisikletli Gezgin

hasan

Hasan’la yılları önce gittiğimiz fotoğraf kursunda tanımıştım. O kurstan bayağı arkadaşla halen görüşüyoruz, birbirimizi takip ediyoruz. Hasan’ı belki cebinde hiç parası olmadan bisikletle çıktığı Anadolu turundan hatırlarsınız. Bu yolculuk sırasında yaşadığı ilginç ve komik olayları “Hayata Yolculuk” adlı kitapta bir araya getirmişti.

Farklı projelerin insanlarından biri olan Hasan, şimdi de bisikletle Afrika yolculuğuna çıkıyor. Hedefi Afrika kıtasından ayak basmadık hiç bir ülke bırakmamak. Bu projesinin adı da “Hayallere Yolculuk”.

Sayfasındaki bir gönderisinde bayağı güzel anlatmış kendini :)

“Açıkçası ben de bazen yaptığım “deliliklere” inanamıyorum! Hayatında hiç bisikletin olmasın, bisiklet kullanmayı bile beceremezken sahip olduğun ilk bisikletle iki hafta sonra üzerine hiç para almadan yola çık, 8,5 ay, 10 bin km Türkiye’yi beş parasız dolaş, yolculuk yaparken fotoğraf sergileri düzenleyip gelirlerini ihtiyaç sahiplerine bağışla, sonra eve dön, bir süre sonra bir hayal daha kur ve belgesel çekmeye gidiyorum diyerek, Afrika kıtasının 54 ülkesi, 60 bin km pedal çevirmek için tekrar yollara düş! Yok abi yaptığım akıllı insan işi değil! Eskiden yaptıklarıma inanmayanlara kızıyor ve üzülüyordum. İyice düşününce, hakikaten ben de bazen hayret ediyorum kendime… :)”

Gezisini takip edebileceğiniz Facebook sayfası:

https://www.facebook.com/hasannsoylemez/

 

5. Tuğçe Cengiz – Yazar

tugce

Tuğçe’yi ve eşi Olcayto’yu işi bırakıp bu blogu yazmaya başladığım zamandan beri tanıyorum. İstanbul’da yaşıyorlarken bu yıl Berlin’e taşındılar.

Tuğçe’den iki konuda ilham aldım. İlki oğlu Rüzgar’ın doğumundan sonra başladığı koşu ve yüzmeyi içeren sıkı spor programı; ikincisi ise bu yıl başladığı yazarlık kariyeri. Sevdiği işleri gönülden ve kararlılıkla yapması beni de heyecanlandırıyor. Her yazısını keyifle ve merakla okuyorum.

Sayfasına ve yazılarına linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/TugceCengizYaziyor

 

Son Söz:

Bu yazıda 5 kişiyi tanıttım, ancak bir de tabi ki paylaşımları ve düşünce yapıları ile sürekli motivasyon kaynağı olanlar var. İsimlerini şu an vermesem de, onlara da varlıkları için teşekkür ediyorum.

Unutmayın ki sevdiğiniz şeyleri yaparken sadece kendi dünyanızı değil, tüm dünyayı güzelleştiriyorsunuz. Kendinizi mutlu ettikçe, etrafınızdakiler de bir şekilde bundan etkileniyor. Kararlı duruşunuzdan etkileniyor, yaptığınız işe olan güveninizden etkileniyor, işin ucunu bırakmamanızdan etkileniyor… Ve bunu özellikle hedeflemeseniz de doğal olarak bir ilham kaynağı haline geliyorsunuz

Sizin ilham aldığınız kimler var, bir düşünün. O insanlar neler yapıyor, şartları nelerdi, neden yapmak istediklerini ertelemediler?

Peki daha zor bir soru: Sizi tutan şeyler neler?

Yorumlar