MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Seyahat, Gidilecek Yerler ve Ulaşım Konuları > Cape Town Seyahatimiz 4: Ümit Burnu, Safari ve Şarap Turları
Ara 22

Cape Town Seyahatimiz 4: Ümit Burnu, Safari ve Şarap Turları

Özlem Yetiş

Cape town turları

Cape Town’da yapılacaklara şehir dışı aktivitelerle devam ediyoruz. Bu yazıda katıldığımız günlük turlar hakkında bilgi vereceğim. Bu turların gün sayıları vaktinize ve isteğinize göre artırılabilir. Biz günübirlik olanları tercih ettik, ama hepsinde konaklamalı seçenekler de var.

Çok fazla detay vermeyeceğim, çünkü turlar rehberli olduğu için her şey en ince ayrıntısına kadar rehber tarafından anlatılıyor. Hem bazı şeyler size sürpriz olsun :)

Biz tüm turlarımızı aynı seyahat acentasından aldık. Genelde her tur için ayrı şirketlar var, acenteler bu şirketlerin turlarını satıyorlar. O yüzden kalite açısından pek fark yok. Mesela bisikletli Ümit Burnu turunu Daytrippers şirketi yapıyor ve acenteler de bu şirketin turlarını satıyor.

Turlar sizi kaldığınız yerden alıyor, bu oldukça kolaylık sağlayıcı. Yeniden başka bir buluşma noktasına gitmenize gerek kalmıyor. Cape Town’da turizm hizmet sektörü oldukça gelişmiş, her ihtiyacınızı siz daha hissetmeden yanıtlıyorlar. Anlatımlar kapsamlı ve eğlenceli. Günün nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Turlara yemekler de dahil. Şarap turundaki tadımlar için de ayrıca bir ücret ödemedik.

Ümit Burnu Turu

Cape Town’da yaptığımız ilk tur Cape Peninsula , yani Ümit Burnu turuydu. Bu turun bizim için en çekici yanı günün bir kısmında bisiklete binecek olmamızdı. Daytrippers şirketinin bisikletli turlarına göz atmak isterseniz: www.daytrippers.co.za

Günlük tur ücreti: 750 Rand / kişi

Bizi kaldığımız yerden rehberimiz Pedro aldı. Minibüsün arkasında ayrı bir bisiklet aracı vardı.

Tur Cape Town’dan Hout Bay’e gitmekle başlıyor. Oradan Ümit Burnu’na giden yarım ada üzerinde devam ediyor. Cape Peninsula Milli Parkı sınırlarına girince trafik azaldığından bisikletle en uç noktaya kadar inilebiliyor. Yol çok zorlu değil, çok keyifli bir biniş.

Ayrıca milli parkta babun, zebra, geyik gibi hayvanlar olduğundan bunları da görebilmeniz mümkün.

Günün en önemli olaylarından biri de dönüşte Boulder’s Beach’te penguen kolonisini ziyaret etmek oluyor. Bu ufak hayvancıkların cinsi Afrika Penguen’i. Yaklaşık 2.200 penguen yaşıyor ve bu plaj tamamen onlara ait. İnsanların inmesi yasak, sadece üst kısımdaki yürüme yolundan görebiliyoruz.

Eğer bu turu almaya karar veriseniz, rehber olarak Pedro’yu tercih etmenizi öneririm. İnanılmaz konuşkan, komik ve çok da bilgili bir rehber. Tüm gün iyi vakit geçirmenizi sağlıyor. Bu arada Güney Afrika’nın tarihine de bir yolculuk yapıyorsunuz.

umit_burnu1

umit_burnu2

umit_burnu3

umit_burnu4

umit_burnu5

umit_burnu6

umit_burnu7

 

Safari Turu

Safari turumuzu Cape Town’a yakın alanlardan birinde yaptık. Gittiğimiz yerin adı Aquila Private Game Rezerve’di. Farklı safari yerleri de mevcut, tur şirketlerinden bilgi alabilirsiniz.

www.aquilasafari.com
Günlük Safari ücreti: 2.390 Rand / kişi

Buraya yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile vardık. Geçtiğimiz yolların neredeyse tamamı şarap bağları idi, manzaralar da harikaydı.

Afrika’da safari alanları özel işletiliyor. Aquila 14 yıllık geçmişe sahip yeni bir safari alanı. 14 yıl tüm hayvanların oradaki yaşama alışması ve üremesi için az bir süre. Ancak mevcut tüm vahşi hayvanları görebiliyorsunuz. Hayvanların bir kısmı başka safari alanlarından alınırken, bir kısmı da avcıların ve hayvanat bahçelerinin elinden kurtarılan hayvanlar. Aquila’da ayrıca doğduğunda insan ile tanışmış ve bu yüzden artık vahşi hayatta yaşayamayan hayvanlar için bir de rehabilitasyon merkezi var. Burada çita, leopar, aslanlar ve timsahlar var.

Hayvanların insan elinden kurtarılıp, yeniden onların eline düşmesinler diye kafeste tutulmaları da ayrı bir ikilem. Ancak dediğim gibi rehabilitasyon merkezindeki hayvanlar doğal ortamda yaşayamayacak kadar evcilleşmişler.

Safari alanına ilk çıktığımızda bizi oradaki dereden su içmeye gelmiş iki fil karşıladı :) Daha sonra özel safari araçları ile araziye çıktık. Gerisini fotoğraflara bırakıyorum.

safari1

safari2

safari3

safari4

safari5

safari6

safari7

safari8

Şarap Turu

En güzeli en sona sakladım :) Şarap turumuzda belki de Cape Town’daki en güzel günümüzü geçirdik. Bizimle birlikte tura katılan İskoç ve İngilizlerin çok eğlenceli olmalarının da bunda büyük payı var.

Şarap turunda gün boyunca Paarl, Franschoek ve Stellenbosch’ta toplam 5 şarap bağını ve tadım yerini gezdik. Öğle yemeği için de gittiğimiz yeri ve içtiğimiz şarabı sayarsak 6 yer ediyor.

Gidilen yerlerin her birinde o şarap evine özel 5 veya 6 şarap deniyorsunuz. Arada köpüklü şarap ve brendi bile denedik.

İlk gittiğimiz yerde rehberimizden kısa bir şarap tarihi dinledik. Ardından hangi şarap hangi yemekle uygun oluyor ipuçları verdi. Sonra da şarap tadımını öğretti.

Öğlene doğru herkes hafif hafif sarhoş olmaya başlıyor. Asıl eğlence ondan sonra zaten. Bu turdan çakır keyif olmadan dönen yok :)

Kesinlikle bir gününüzü bu tura ayırmanızı tavsiye ederim.

African Story Wine Tours
http://www.africanstorytours.com
Şarap turu ücreti: 700 Rand / kişi

sarap1

sarap2

sarap3

sarap4

sarap5

10 ve 15 litrelik şarap şişeleri:
sarap7

Cape Town yazılarımın sonuncusu yiyecek ve içecek mekan önerilerim olacak.

Diğer Cape Town yazıları:

Cape Town Sehayatimiz 1: Genel Bilgiler ve Günlük Program

Cape Town Seyahatimiz 2: Şehir İçi Gezilecek Yerler

Cape Town Seyahatimiz 3: Kırmızı Otobüs Turları

Yorumlar