MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Seyahat, Gidilecek Yerler ve Ulaşım Konuları > Cape Town Sehayatimiz 1: Genel Bilgiler ve Günlük Program
Ara 2

Cape Town Sehayatimiz 1: Genel Bilgiler ve Günlük Program

Özlem Yetiş

V&A Waterfront

Merhaba, bir sürelik aradan sonra bir sehayat yazısı ile karşınızdayım.
9 – 19 Kasım 2015 tarihleri arasında 10 günlük Cape Town maceramızı olabildiğince detaylı olarak aktarmaya çalışacağım. Yaptığımız turların ve aktivitelerin ücretlerini de bilgi olarak yazacağım.

İnsan sevdiği yerleri yazarken bir yandan da çekiniyor, ya gerektiği kadar iyi anlatamazsan, hakkını veremezsem diye :) Cape Town dünya üzerindeki en güzel şehirlerden biri, gidenler bir daha gitmek, hatta geri dönmemek istiyor. Umarım bir gün görme fırsatınız olur.

Bu seyahatin benim için bir önemi de 6 yıldır yanıma bilgisayar almadan ve iş düşünmeden çıktığım ilk tatil olması :) Yine de gitmeden önce 3 haftalık işlerimi yaptım ve teslim ettim. Tatilde internet ihtiyacım pek olmadı, oradan paket de satın almadım. Kaldığımız yerlerde ve restoranlarda internet vardı, onlar yeterli oldu. Gerçekten yaklaşık 14 gün boyunca hiç bilgisayara bakmamış olmam benim için bir rekor :)

V&A Waterfront_2

Önce ilk adımlar olan karar aşaması ve uçak biletinden başlayalım:

Cape Town Uçak Bileti

Dünya üzerinde yaşamak istediğim şehirlerden biri olan Cape Town’a gitmeye yaklaşık 6 ay once, Mayıs ayında karar verdik. Güney Afrika’ya uçak biletinin pahalı, orada yapacağımız harcamaların ise Avrupa’ya göre çok düşük olduğunu biliyorduk. Seyahatimizi oranın bahar ayı olan Kasım ayına planladık ve uçak bileti araştırmaya başladık. Biletimizi Temmuz ayında aldık, yani yaklaşık 5 ay öncesinden. Bilet fiyatımız 700 Dolar’a geldi, o zamanın kuruyla 1900 TL.

Uzak mesafe uçuşlarda Doha veya Dubai aktarmalı bilet almak direkt uçuşlara göre daha hesaplı oluyor. Bizim biletimiz de Katar Havayolları idi ve Doha aktarmalı gidip geldik.

Cape Town Konaklama

Biletimizi hallettikten sonra heyecanla konaklama seçeneklerine bakmaya başladık. Orada yaz mevsiminin başı olduğu için oteller ve pansiyonlar henüz aşırı pahalı hale gelmemişti. 2 kişi için 10 gecelik konaklama harcamamız Türk Lirası ile toplamda 1100 TL civarı oldu.

Uçağımızı ve kalacak yerimizi ayarladıktan sonra pasaportlarımızı da hazırlayıp heyecanla 5 ayın geçmesini bekledik ☺ Güney Afrika Türkiye’den vize istemediği için bundan sonrası kolay oldu. Kasım ayında burası sonbahar, orası ilkbahar olduğu için hem yazlık hem de serin hava için kıyafetler aldık yanımıza.

İstanbul’dan 4,5 saatlik Doha uçuşu ve hemen aktarmalı olarak 9 saatlik Cape Town uçuşumuzun ardından güneşli bir havada vardık şehre.

İpucu: Şehir manzarasını görerek inmek için koltuğunuzu uçağın sağ tarafından seçin :)

Genel Bilgiler

Para Birimi

Güney Afrika para birimi “Rand”. ZAR olarak da yazılıyor, ancak günlük hayatta kısaltması “R” şeklinde. Kabaca 1 TL, 5 Rand’a eşit. Yani fiyatların TL karşılıkları için yuvarlak hesap 5’e bölmek yeterli oluyor. Havaalanı – Şehir merkezi taksimiz 270 Rand tuttu, yani 54 – 55 TL. Uçaktan iner inmez biraz para bozdurmak gerekiyor. Dolar kuru da 1 USD = 13,8 Rand idi.

Para demişken, genel bir bilgi daha: Güney Afrika’da döviz bozdurmak oldukça zaman alan bir iş ve komisyon, vergi alınıyor. Bizdeki gibi 10 saniye içinde olmuyor. Döviz büroları ve banka şubelerinin özel veznelerinden bozdurulabiliyor. Buralarda pasaport bilgileriniz, konaklama adresiniz, telefon numaranız ve ayrıca Türkiye’deki adresiniz ve telefonunuz isteniyor. 5 – 6 dakikalık işlem ve beklemelerden sonra Rand’larınıza kavuşuyorsunuz. Önerim paranızı ufak ufak bozdurmak yerine, daha büyük miktarlarda bozdurun, böylece komisyon daha düşük oluyor. Ayrıca yaptığınız işlemin belgesini de saklamanız isteniyor.

Fiyatlar

Güney Afrika genel olarak bizden ucuz. En hesaplı harcama kalemleri ise yiyecek ve içecek. Evde yemek yapmak ile dışarıdan almak arasında neredeyse fark yok. Süpermarketlerin içinde salata ve soğuk yemekler için açık büfeler ve sıcak yemek satışı var. İnsanlar iş çıkışında marketten yemeklerini ve salatalarını alabiliyorlar, dolayısı ile evde yemek ile uğraşmıyorlar.

Merkezi ve turistik bölgelerdeki restoranlarda ise ana yemek ve içkiler ile birlikte (en az 4 içki diyebilirim) 2 kişilik fiyatlar 200 – 400 Rand arası (50 – 80 TL) tutuyor. Hint, Çin, Pakistan gibi farklı ülke restoranları da oldukça çok ve bunların fiyatları daha düşük.

Dikkatimizi en çok çeken şey içki çeşitlerinin bolluğu ve fiyatlarının düşüklüğüydü. Özellikle bira çeşitleri inanılmaz çok. Her restoranda farklı bira çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. Biz de gezimiz boyunca bu çeşitleri olabildiğince denemeye çalıştık. Bira fiyatları mekanlarda 500 ml’lik 30 – 35 Rand arası, yani 6 TL. Türkiye’nin yarısı diyebilirim. Hatta bir kulüpte – normalde en pahalı yer olması gerekirken – bira, tekila ve Jagermaister fiyatları 21 Rand, yani 4 TL idi. Şarap fiyatları da kadeh başına 35 Rand ile aynı seviyede. Ancak şişeler de 60 – 90 Rand arası olduğundan şişe almak daha mantıklı :)

Benim favori biram fotoğrafta gördüğünüz Savanna oldu. “Cider” denen elma aroması ile tadı harika.

Cape Town bira

Trafik ve Şehir içi ulaşım

Trafik, diğer pek çok konuda olduğu gibi İngiliz usulü. Karşıdan karşıya geçerken önce sağa bakmanız gerekiyor. Buna alışmak oldukça zahmetli. Ancak sürücüler yavaş ve dikkatli olduklarından sizi fark edince duruyorlar. Trafik çok düzenli, sürücüler yayalara, bisikletlilere yol veriyorlar.

Cape Town sakinlerinin bizim gibi yola atlamaya meraklı olduklarını gördük. Işıkları pek takan yok, yolu boş gören geçiyor. Tabi biz de yola atlama ve trafikte karşıdan karşıya geçme konularında deneyimliyiz, hiç zorluk çekmiyoruz ama Avrupalıların hali görmeye değer. Dursak mı geçsek mi diye bir türlü karar veremiyorlar ☺

– MyCity Otobüsleri
Şehir içinde çalışan MyCity otobüsleri güzel işliyor ve güvenli. Ana istasyonlarda kart satışları var. 30 Rand sabit ücret ile kart alıp, üzerine yükleme yapıyorsunuz. Ancak her hattın fiyatı aynı değil. Hatları uzaklıklarına göre 5 renge ayırmışlar ve her birinin fiyatı farklı. Yükleme yaparken kullanmak istediğiniz hatlara bakıp kabaca bir hesap yapabilirsiniz.

Her kişinin ayrı bir kart alması gerekiyor, çünkü bu kartlar PayPass ve kredi kartı olarak da kullanılıyor. Bu nedenle şifreleri var ve yükleme yaparken şifre isteniyor. Kart alırken biraz bekleme yaşansa da, gerisi çok rahat.

Otobüs duraklarında oradan geçen hatlar ve saatleri yazılı, otobüsler tam saatinde geliyor.

Otobüse binerken bir kere kart basıyorsunuz, ancak farklı olarak inerken de ayrı bir okuyucuda kart basmanız gerekiyor, böylece gittiğiniz mesafeye göre kartınızdan kredi düşüyor. Her iki okuyucu da şoförün yanında olduğundan inişler de ön kapıdan yapılıyor. Zaten çoğu otobüste sadece ön kapı var. Buna rağmen hiç bir karmaşa çıkmıyor ☺ Bizde böyle olduğunu düşünemiyorum.

– Taksi
Şehirde pek çok özel taksi şirketi var. Taksilerin üzerinde şirket ismi ve açılış fiyatı, km. tarifesi var. Uzak yerlere gidecekseniz standart fiyatları da mevcut. Listeye bakabilirsiniz. Caddelerde taksi bulmak kolay. Fiyatlar hakkında fikir vermesi açısından;
Havaalanı – Şehir merkezi arası ~300 Rand.
V&A Waterfront – Long Street arası ~100 Rand.

-Über
Daha gitmeden önce bize tavsiye edilen ulaşım şekli Über’di. Biz hiç kullanmadık ama burada oldukça fazla kullanıldığını düşünüyorum. Über kullanmaya alışıksanız deneyebilirsiniz.

Şehir

Biraz da şehrin yapısından bahsedeyim.

Cape Town, Afrikalıların verdiği isimde Mother City, dağlar ile çevrelenmiş bir şehir. Merkezdeki dağın iki tepesi var, biri Signal Hill, diğer Lion’s head. Eskiden burada aslanlar dolaşıyormuş, daha sonra avcılar bu aslanların soyunu tüketmiş – şaşırmadık. Etrafını saran dağın adı ise Masa Dağı (Table Mountain). Dağın üzeri kesilmiş gibi dümdüz olduğu için bu adı alıyor. Akşama doğru üzeri bulutlarla kaplanıyor ve bulutlar dağın yamacından aşağı doğru iniyor. Bu sırada oluşan görüntüye ise “Masa Örtüsü” adı veriliyor.

Signal Hill ve Table Mountain arasında kalan şehir merkezine “City Bowl” adı veriliyor. İş merkezleri ve bankalar da burada yer alıyor. Aşağıdaki haritada orta kısımdaki bölüm şehrin merkezi. Sol tarafta Atlantik Okyanusu ve sahili görebilirsiniz.

Cape Town haritası

Cape Town’un ilk yerlileri KhoiKhoi halkı. Burada balık avlayarak yaşıyorlar, ta ki Portekizli denizciler Hindistan’ı keşfe çıkıp da Ümit Burnu’nu geçince ağır bir fırtınaya yakalanıp orada kalana kadar. Rehberin anlattığına göre Portekiz ilk olarak Hindistan’a kara yoluyla gitmek istiyor ama Osmanlı geçişi engellediği için denizden gitmek durumunda kalıyorlar. Kabak yine bizim başımıza patladı yani :)

Daha sonra burayı keşfeden Hollandalılar ve İngilizler yerlileri yerlerinden etmeye uğraşıyorlar, savaşıyorlar, öldürüyorlar, gerisini tahmin etmek zor değil.

Şehirde Afrika’lıların dışında ağırlıklı olarak İngiliz, Hollandalı ve Portakizli nüfusu var. Afrika’lılar ise genelde Xhosa’lar ve Zulu’lar. Kendi dilleri var. Ülkede 11 resmi dil konuşuluyor. Ortak dil İngilizce. Beyazlar Afrikaans adı verilen Flemenkçe’den türemiş bir dil konuşuyor, siyahlar ise kendi dillerini.

Bunların yanında Zimbabwe, Kongo, Gana gibi diğer Afrika ülkelerinden gelen mülteciler de var. Malezyalı, Pakistanlı Müslümanları, Hint ve Taylandlıları da sayarsak neredeyse bütün dünyanın Cape Town’da bir araya geldiğini söyleyebiliriz :) Konuşulan dil sayısını siz düşünün artık :)

Cape Town LionsHead

Township’ler

Her zengin mahallenin yoksul bir hinterland’ı olduğu gibi, Güney Afrika’daki şehirlerin de Township’leri var. Buralar gelir düzeyi düşük siyahların yaşadıkları mahalleler. Daha doğrusu yaşamak zorunda bırakıldıkları diyebiliriz, çünkü bazı Township’lerde yaşayanlar buralara zorla getirilmiş. Apartheid sırasında bir gecede tüm mahallenin eşyaları yabancılar tarafından toplanıp bu yetersiz koşullara sahip yaşam alanlarına bırakılmış. Su, yiyecek ve eğitim zorlukları yaşanıyor. Evler derme çatma ve çoğunlukla tenekeden. Cape Town’un güçlü rüzgarlarına dayanamayacak kadar zayıflar.

Bu zorluklara rağmen Township’lerin kendilerine özel ve umut dolu isimleri var. Örneğin Hout Bay’daki İmizamo Yethu’nun anlamı “Through our collective efforts”, yani “Birleşik çabamızla”. Diğer bir Township adı Masiphumelele, anlamı “We will succeed”, yani “Başaracağız”. Özellikle Masiphumelele’de yaşayanlar haklarını aramak için eylemler yapmalarıyla biliniyor ve seviliyorlarmış. Gerçekten başarıyorlarmış.

İmizamo Yethu’nun dışarıdan görünüşü:
imizamo

İnsanlar

Cape Townlular – yani “Capetonians” – genelde neşeli ve güler yüzlü. Restoranlarda ve diğer yerlerde sizi çok iyi karşılıyorlar ve uğurluyorlar, hizmet kalitesi yüksek. Her yerden içeri adımınızı attığınızda mutlaka bir “Howzit” duyuyorsunuz. Tanıdık – tanımadık herkesle ilk başta bir nasılsın, iyi misin muhabbeti oluyor. Sorulara güler yüzlü yanıtlar alıyorsunuz.

Şehirde spor yapanların sayısının çok olduğunu gördük. Özellikle saat 17:00’de mesai bitiminden sonra sahil sporcularla doluyor. İnsanlar koşuyor, yürüyor, bisiklete biniyor, yeşil alanlarda futbol oynuyor ya da spor parklarında çalışıyor. Hafta sonu sabah erken saatlerde de aynı şekilde, sokaktaki insanlar genelde spor yapmaya çıkanlar oluyor.

Şehir içinde ulaşım aracı olarak bisiklet kullanan çok olmasa da spor amaçlı bisiklete binenler çoğunlukta.

Günlük Programımız

10 günlük Cape Town seyahatimizde programımızı merak edenler için gün gün aktivitelerimizi yazdım. Aklımızda olan, planladığımız her şeyi yaptık diyebilirim, hatta boş zamanlarımız bile kaldı. Koşturmasız, dinlenmeli, rahat bir tatil geçirdik. Gezdiğimiz yerler ve aktivitelerle ilgili detayları sonraki yazılarımda bulabilirsiniz.

1. Gün

Öğlen şehre varış
V&A Waterfront’ta dolaşma, yemek

2. Gün

Green Market’ı dolaşma
Two Ocean’s Aquarium gezisi
Bo-Kaap gezisi
Campany’s Garden’da dolaşma, dinlenme

3. Gün

Kırmızı Rota (Red Bus) otobüsüne bilet
Table Mountain’a çıkış
Camps Bay gezisi
Camps Bay- Sea Point – Green Point sahil yürüyüşü
Signal Hill’de gün batımını izlemek (Yine Kırmızı Otobüs ile)

4. Gün

Mavi Rota gezisi (Kırmızı Tur biletinin devamı)
Kirstenbosch turu
Constantia üzüm bağları ve şarap turu
Hout Bay’e gidiş – Tekne ile Seal Island ziyareti

5. Gün

Tam günlük Cape Peninsula – Ümit Burnu gezisi

6. Gün

Dinlenme günü
Şehirde dolaşma
Camps Bay’de uzun bir yemek, sahilde yürüyüş :)

7. Gün

Tam günlük Safari gezisi

8. Gün

Tam günlük Paarl, Stellenbosch, Franschoek şarap turu

9. Gün

Green Market’ta alışveriş
V&A Waterfront’ta zaman geçirme

10. Gün

Clifton 4. Plajda deniz (okyanus) ve sahil keyfi.

Sonraki yazılar:

Sonraki yazılar:
Cape Town’da şehir içi gezilecek yerler
Cape Town’da şehir içi turlar: Kırmızı, Mavi ve Sarı Otobüsler
– Cape Town’da günlük turlar: Cape Peninsula, Safari, Şarap turları
– Yeme-içme tavsiyeleri

Yorumlar