MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > ÖNCELİKLERİMİZE KARAR VERMEK NEDEN BU KADAR ZOR?
Nis 21

ÖNCELİKLERİMİZE KARAR VERMEK NEDEN BU KADAR ZOR?

Özlem Yetiş

Fotoğraf winterswan

Önceliklerimiz derken aslında iki büyük başlık var:
1) İşimiz
2) İşimizden geriye kalan hayatımız.

Bir de şunu sorayım: “İstediğimiz gibi yaşadıktan sonra ne iş yaptığımızın önemi var mı?”

Hırsla bir kariyer yapma peşinde olmamızın nedeni ne? İstediğimiz gibi bir hayat kurmak. Peki zaten istediğimiz gibi bir hayat yaşıyor olsaydık, yaptığımız işin, sahip olduğumuz pozisyonun önemi kalacak mıydı? (Huzurla balık tutan ve bir gün iş adamıyla karşılaşan balıkçının hikayesini hatırlayın. Bu hikayeyi ilk defa duyuyorsanız şuradan okuyabilirsiniz >>> )

Aşağıdaki yazıyı bu ayki theMet dergisi için yazdım. Blogda da sıradaki yazılardan biriydi, o yüzden burada da paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.

ÖNCELİĞİMİZ İŞİMİZ Mİ OLMALI?

Nasıl bir hayatımız olursa olsun, nasıl bir hayat istersek isteyelim, bu hayatın değişmez bazı parçaları var. Örneğin bir iş yapmak zorundayız, sonra para kazanmak zorundayız. İster belli bir yerde yaşayalım, ister sürekli seyahat edelim, bir şekilde çalışacağız ve giderlerimizi karşılayacağız, değil mi?

Bu yazıda “önceliklerimiz” konusunu ele almayı planladım.

Çalışma saatlerimden kalan zamanda – veya sadece istediğim için – sahilde yürüyüşe çıkıyorum. Bu arada da bol bol düşünmeye fırsatım oluyor. Son zamanlarda aklımda “tüm hayatımızı düşünürsek önceliklerimiz ne olmalı?” başlıklı bir yazı yazmak vardı. Bugün bunu deneyeceğim.

Büyük şehir hayatında ilk önceliğimiz iyi bir okulu bitirmek, sonra “bitirince iş bulabileceğimiz” bir üniversiteye gitmek. Daha sonraki önceliğimiz ise iş bulmak ve ardından koşturmak, koşturmak ve koşturmak. Bu sırada “mutlu olma önceliğimizi” sürekli atlıyoruz, var olma amacımızı unutuyoruz.

İşte bu rutinden biraz çıkınca, mesela sakin bir yere tatile gidince, kısa süreli de olsa “oh hayat bu işte” duygusuna kapılıyoruz, ama bu da kısa sürüyor, geri dönünce bir iki gün içinde yine koşturmaya devam.

ÖNCELİKLERİMİZİ DEĞİŞTİRİNCE NELER OLUYOR?

Son iki sene şahsen yaşadığın tecrübelere göre, önceliklerimizi değiştirmenin en büyük etkisi “hayatın çok daha kolay yaşanması” oldu. Yaptığım iş yine önemli, yine para kazanmaya, yeni müşteriler bulmaya devam ediyorum, ama herşey su gibi akıyor. Bir işi bitiriyorum, tam “yeni iş gelecek mi acaba?” derken, yeni bir müşteri arıyor ve yeni bir işim oluyor.

İlk zamanlar “çok şanslıyım” derken, artık hayatın böyle olmadığını anladım. Daha doğrusu bir şeyleri yeniden keşfettim. Elimden geldiğince maddeler halinde anlatmaya çalışayım:

  • Hani klasik “işiniz mi sizi yönetiyor?” sorusu vardır ya, işte kendinize bu soruyu sormak gerçekten faydalı oluyor. İşinizin sizi esir alması değil, sizin peşinizden gelmesi, yani böyle bir özelliğe sahip olması güzel olan.
  • Şu soru da kendimizi anlamak adına iyi oluyor: Para kazanmak zorunda olmasaydım, hayatımda “çalışmak” diye bir kavram olmasaydı ne yapardım? Dünyada “para kazanmak” veya “para almak/vermek” kavramları kalksaydı nasıl bir hayatınız olurdu?
  • Hiç önceliği para kazandığınız işe değil de, yapmayı sevdiğiniz şeylere vermeyi denediniz mi? Bu çok kolay anlatılacak bir durum değil, ama yine de anlatmayı deneyeceğim. Ne zaman canım çalışmak istemese, sabah kalktığımda moralsiz hissedersem, o gün kendimi hiç zorlamıyorum. Bunu öğrenmem zaman aldı tabii ama büyük koşturmadan kurtulunca denemek için bol bol fırsatım oldu.

    Canım istemediğinde veya zorlandığımı hissedersem çalışmaya ara veriyorum, gidip yapmaktan hoşlandığım – benim için zamanı durduran – bir şeyi yapmaya başlıyorum. Bu internette amaçsız dolaşmak da olabilir, kalkıp sinemaya gitmek de, sahilde yürüyüş yapmak da, bir iki saat uyumak da… Yapmak istediğim kafamı tamamen başka bir yöne kaydırmak ve daha da önemlisi bunu kesinlikle “suçlu hissetmeden” yapmak.

    Bence en önemli nokta: Sevdiğim bir şeyi yaptıktan sonra, kendimi çok iyi hissediyorum. Geri dönünce daha motive bir şekilde çalışıyorum ve mutlaka – ama mutlaka – daha iyi bir iş alıyorum.

    Dediğim gibi anlatması kolay bir duygu değil, ama sanırım işin sırrı sevdiğimiz bir şeyi yapmak için işe ara verdiğimizde kendimizi suçlu hissetmemek.

  • Hayatımızı devam ettirmek için illa ki bir kariyer yapmamıza gerek yok. Amacımız diyelim ki sürekli ve rahatça seyahat edebileceğimiz bir hayat kurmak. Bunu sağladığınız sürece hangi işi yaptığınız fark eder mi? Siz mutlu olduktan sonra, istediğiniz yere gidip, istediğiniz şeyleri yapabildikten sonra, parayı nereden kazandığınızın ne önemi var? Hayalinizdekileri gerçekleştirmek için milyon dolarlar kazanmaya veya bir şirketin CEO’su olmaya hiç gerek yok. Buna göre yaşamak istediğiniz hayatı bir kez daha değerlendirebilirsiniz.

Kendimden kısa bir örnek: İlk ilk başta “ne yapmak istiyorum?” sorusuna şu yanıt vermiştim: “Metin yazarı ve fotoğrafçı olmak”. O sırada çalıştığım yerdeki iki şirketin birden Kurumsal İletişim Müdürü idim. Ama aklımdaki hayat bambaşkaydı ve bu hayatı gözümün önüne getirdiğimde “kurumsal iletişim” değil “metin yazarlığı” bana daha uygundu, daha büyük bir kariyeri hedeflemedim çünkü asıl istediğim daha farklı bir hayat yaşamaktı. Bir buçuk sene boyunca para kazanmak için başka işler de yaptım, ama hedefim belliydi. Şu an ise bir çok şirket için metinler yazıyorum, içerik editörlüğü yapıyorum ve sosyal medya hesapları yönetiyorum. Sevdiğim şeylere öncelik vererek, istediğim işleri de almaya başladım. Mutluluk, daha fazla mutluluğu getirdi.

Şu andaki işlerim de henüz istediğim aşamaya gelmedi ama kendime bu konuda zaman verdim. Hırslı davranarak kendimi yıpratıp yine yanı koşturma içine girmek istemiyorum. Bu nedenle aynı tempoda kalıp, bazen biraz duraklayarak nereye gittiğime bakıyorum. Bu şekilde kendimi ve yaptıklarımı daha iyi tanımlayabiliyorum. Böyle yapmanın bir artısı da karşıma çıkan tüm işlere atlayıp da beni hiç bir yere götürmeyecek şeyleri tercih etmekten kaçınmak.

Yani önce istediğiniz hayatı yaratın, daha sonra becerileriniz doğrultusunda bu hayatı yaşarken nasıl bir iş yapabileceğinize odaklanın diyorum. Önce nasıl yaşayacağınıza karar verin, sonra işiniz sizin peşinizden gelsin, o size ayak uydursun, eğilsin bükülsün, size istediğiniz gibi bir hayat yaşatacak forma girsin.

Hadi şimdi de siz önceliklerinizi düşünün, gerekiyorsa tekrar düzenleyin ve neler olacağını görün :)

Yorumlar