MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > ELVEDA OFİS DEMENİN ALTERNATİF YOLLARI
Mar 28

ELVEDA OFİS DEMENİN ALTERNATİF YOLLARI

Özlem Yetiş

internet_alternatif_isler

Fotoğraf peggyhr

Blog yazılarına, Facebook ve Twitter sayfalarımıza gelen bir çok yorumdan çıkarttığım bir sonuca göre çoğunluk “internetten çalışma” kavramını adwords, adsense veya e-ticaret olarak algılıyor. Bunun da yanlış bir yanı yok aslında, böyle düşünülmesi de doğal. Bu blogu okuyan veya okumayan bir çok insan için internet bir “ek iş” kaynağı.

Ancak tabii ki bizim için değil. Ama ofise veda edip, internetten istediğimiz yerde çalışmanın yolları sınırsız. Sadece reklam yapma veya ürün alıp-satma kalıplarına sığdırmak da doğru değil.

İlk olarak (ve tekrar tekrar) belirtmek istiyorum ki biz internet reklamları ile veya ürün satışı ile geçinmiyoruz. Biz firmalara hizmet veriyoruz, yani İstanbul’da olsaydık, yüz yüze görüşseydik ne yapacaksak aynen onu yapmaya devam ediyoruz. Sadece iletişim kanalımızı internet olarak belirledik ve çalışma yerlerimizi biz belirliyoruz. Hangi işleri yaptığımızla ilgili geçen sene yazdığın yazıyı burada bulabilirsiniz. Çok yakında işlerimizle ilgili yeni bir güncelleme yazısı da yazacağım.

ALTERNATİF ÇALIŞMA TARZLARI NELER OLABİLİR?

Kendi işlerimizin detayına girmeden “Elveda Ofis” demenin bazı alternatif yollarını paylaşmak istiyorum. Kendi hayat şartlarınızı göz önüne alarak bunlardan birini seçebilir, ya da kendiniz de çok farklı bir yol üretebilirsiniz.

Bu işin genelde kabul gören iki tip çalışma şekli var:

1- ÖNCEDEN BİR SÜRE ÇOK ÇALIŞIP YATIRIM YAPMAK

Birinci yol, bir kaç sene – belki de 5 sene – durmaksınızın aralıksız ve çok çalışıp para biriktirmek. Böylece biriktirdiğiniz parayı akıllıca bir şekilde değerlendirip geleceğinizi garanti altına aldıktan sonra dünyayı dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz para ile daha çok kazanmak için bankaya koymak yerine güzel bir yatırım yapabilir ve paranızı çoğaltarak hayat boyunca rahat edebilirsiniz. Bu sırada kendiniz de zorlanmadan yapabileceğiniz bir iş bulabilir ve zevkle onu yapmaya başlayabilirsiniz.

Açıkçası biz bu yöntemi denedik ama pek başarılı olamadık. Evlendiğimizde kendimize 5 yıl vermiştik, bu sırada para biriktirecek ve sonra yurtdışına gidecektik ama uygulamada pek gerçekçi olmadı. Bu benim için zor bir yöntem. 5 veya 10 yıl boyunca çok çalışmasına çalıştık, ancak para biriktirme konusunda çok kararlı olmadığımız için 5 yıl sonra elimizde yatırımlık hiç para kalmadı ☺

Bir de yaşadığımız ülkenin şartlarını düşünmek gerekiyor. Gerçekten çok çalışarak hedeflediğimiz parayı biriktirebilecek miyiz? Bu gerçekçi bir hedef mi? Bu konuları iyi değerlendirmek gerek.

Eğer finansal durumunuzu yönetme konusunda başarılı tiplerdenseniz, öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz en iyisi.

  • Kendinize para biriktirmek için ne kadar zaman veriyorsunuz?
  • Aylık ne kadar harcama yapacaksınız?
  • Hedefinize ulaşmak için ayda ne kadar biriktirmeniz gerekiyor?
  • Arada ortaya çıkabilecek sürpriz giderleriniz ne olabilir?
  • Uzun bir süre hayattan çok zevk almadan, belki de tatilsiz yaşamayı göze alıyor musunuz?

Bekar ve ailesiyle yaşayanlar için bu seçenek daha uygun görünüyor. En azından evle ilgili sabit harcamalar olmadan daha rahat para biriktirilebilir.

2- HEMEN YOLA ÇIKMAK AMA SÜREKLİ AYNI TEMPODA ÇALIŞMAK

Para biriktirmeye alternatif olarak da bizim ve çoğu kişinin yaptığı, yola hemen çıkmak ama buna karşılık sürekli aynı tempoda çalışmak. Tabii hemen istediğin yere gitme durumu güzel, ancak her ay ve sürekli olarak para kazanmak zorunda olmanın riskleri var.

Bu seçenek görüldüğü üzere daha maceralı ve daha heyecenlı ☺ Ancak belli bir iş potansiyeli yakaladığınız zaman geliriniz az çok sabitleniyor ve hayatınızı devam ettirebiliyorsunuz. Duruma göre yine çok çalışmak gerekiyor tabii, ama istediğiniz yerde olmak zevkli olduğu için moral olarak çoğunlukla iyi oluyorsunuz.

Bu kısmın soruları da şunlar:

  • Gittiğim yerde aylık harcamalarım ne kadar olacak?
  • Yapacağım iş ve bulacağım müşteriler ile yeterli parayı kazanabilecek miyim?
  • İşim bana uzun süre para kazandıracak kadar sağlam mı?
  • Ekstra harcamalarım neler olabilir?
  • Bir kaç ay işler kötü giderse dayanmamı sağlayacak alternatiflerim neler olabilir (aile desteği, borç alınabilecek arkadaşlar vb.)?

Para kazandığınız yerden daha ucuz bir yerde yaşamak genelde iş konusundaki stresinizi almaya yardımcı oluyor. İşler iyi gittiğinde para da biriktirebilirseniz, ufak krizleri atlatabilir veya ekstra bir seyahat bile yapabilirsiniz.

İŞ MODELLERİ NE OLABİLİR?

Bir de kısaca her iki çalışma tarzına uygun olabilecek iş modellerinden bahsetmek istiyorum. Bunların hepsi değişik kişiler tarafından uygulanan yöntemler, bu yüzden biri sizin için uygun olabilir.

1) SEYAHAT EDERKEN PARA KAZANMAK

Eğer hem başka bir yerde yaşayacağım, hem de sürekli para kazanacağım derseniz, şu tip işler yapabilirsiniz:

a. Satış yapmak

Drop shipping denen yöntemle bir yerden ürün tedarik edip başka bir yere satabilirsiniz. Bu işte sipariş doğrudan üreticiye gittiği için size depolama gibi bir zorunluluk getirmez. Gittiğiniz yerdeki yerel bir ürünü de satmayı deneyebilir, veya bu işte iyiyseniz, satış yapmak isteyenlere destek olabilirsiniz. Google’da “drop shipping” diye aradığınızda karşınıza sizi dünyanın her yerinden tedarikçilerle buluşturan portal siteler çıkıyor. Bu konuda bir röportajı da önümüzdeki günlerde yayınlayacağım, böylece daha detaylı bilgi alabileceğiz.

– Kendi ürettiğiniz takı, örgü veya başka şeyleri satabilirsiniz. Bu biraz yetenekle ilgili olduğundan bulunduğunuz herhangi bir yerden yapabilirsiniz. Sadece postalama maliyetlerini düşünmeniz gerekiyor. Bazen gönderim maliyeti, ürünün satış fiyatını geçebiliyor. Etsy gibi el işi eşyaları satabileceğiniz siteler mevcut.

b. Bir firma için uzaktan çalışmak

Yola çıkmadan önce anlaştığınız firma veya firmaların işlerini uzaktan yapabilirsiniz. Maaşlı ve sigortalı bir çalışan olarak işinizi yapabilir ve böylece sosyal güvencenizi de kaybetmemiş olursunuz. Freelance yapılabilecek tüm işler aslında bu modele uygundur. Sigortalı olmasa bile sözleşmeli çalışan olabilirsiniz.

Bizim müşterilerimizin büyük kısmı bu şekilde sözleşmeli çalıştığımız firmalardan oluşuyor. Böylece aylık sabit gelirimizi garanti altına alabiliyor ve her ay paniğe kapılmıyoruz. Belli sektörlerde de çalıştığımız için referans alma ve tavsiye edilme oranımız artıyor.

c. Hizmet vermek

Satış yapma maddesinin bir benzeri aslında. Burada ürün değil hizmet satıyorsunuz. Tasarım işleri, sanal koçluk, sanal asistanlık, online teknik destek gibi işler olabilir. Bunların dışında sizin becerilerinize uygun bir iş de olabilir. Kalıpların dışına çıkmak serbest, ne de olsa kendi hayatınızı yaratıyorsunuz.

2) YATIRIM YAPMAK / ORTAKLIK

Eğer girişimci ve yatırımcı özelliğiniz ağır basıyorsa şunları düşünebilirsiniz:

a. Bir işi büyütüp işletmesini devretmek – kar payı almak

Sanal olmayan bir iş kurup, becerileriniz ve networkünüz sayesinde bu işi büyütebilir, iyi bir exit* ile bu işi devredebilirsiniz. Devretmek tamamen satmak da olabilir, belli bir hissenizi tutup her yıl kar payı almak da.

Burada da kişisel bağlantılarınız, becerileriniz, girişimci ruhunuz ön planda olmalı. Bir süre boyunca sıkı çalışıp, sonunda hayallerinize kavuşabilirsiniz. Bu şekilde yaşayan bir çok aile var.

b. Bir işe dışarıdan yatırım yapmak – kar payı almak

Eğer bir işi kurmak, işletmek gibi şeyler size ağır geliyorsa ve ya daha basit olarak yapmak istemiyorsanız, birikmiş paranızla var olan bir işe ortak olabilirsiniz. Böylece siz fiziksel olarak bir şey yapmak zorunda kalmadan, düzenli gelir elde edebilirsiniz.

En azından gelirinizin bir bölümü bu yolla garanti altına almak, sizi bir takım parasal endişelerden kurtarabilir.

3) GAYRIMENKUL

Aslında pek dile getirilmese de, dünyayı dolaşan bir çok kişinin ve ailenin sabit gelirinin kaynağı bu. Genelde başka işlerden para kazandıklarını söyleseler de, sabit gelir kaynaklarının olması belli bir rahatlık yaratıyor.

İyi kira getiren bir yerde ev almak – mortgage ile olabilir

Şu an bizim bir evimiz yok. Ancak ev alsak Antalya’dan veya herhangi bir yerden değil İstanbul’dan alır ve kiraya vererek Antalya’daki (veya başka yerdeki) hayatımıza büyük destek sağlamış olurduk. Bir çok yabancının kullandığı yöntem de böyle.

Örneğin Londra’da (veya İstanbul’da) bir eviniz var. Bunun kirası ile – diyelim ki 1.500 TL. – Güney Amerika’da, Güney Afrika’da, Avustralya’da, Tayland’da ve dünyanın daha bir çok yerinde çok rahat yaşayabiliyorsunuz. Yaptığınız işlerden kazandıklarınız da ekstra oluyor ve çok rahat seyahat edebiliyorsunuz.

Bu evin yanında mortgage ile bir ev daha alıp, bunu da kiraya veriyorsunuz ve kira mortgage’dan daha yüksek olursa bunun da farkını alıyorsunuz. Beş-on sene sonra kredi borcunuz bittiğinde iki eviniz ve iki kiranız oluyor. İstanbul’da iki kira, sizi büyük şehirler dışında dünyanın herhangi bir yerinde çok rahat yaşatmaya yetiyor.


Yine uzun bir yazı oldu. Konuyla ilgili eklerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum. Böylece daha fazla ayrıntı yakalayabiliriz.

*exit: Bu kelimeyi bilerek kullandım. Son zamanlarda internet girişimlerinin artmasıyla Türkiye’de de popüler oldu. “Exit strategy”, yani “çıkış stratejisi”, bir girişime başlarken onunla sonunda ne yapmak istediğinizi belirlemeniz anlamına geliyor. İşi kurup geliştirip iyi bir yatırımcıya iyi bir fiyata satmak oldukça karlı bir exit yaptığınız anlamına geliyor. Sonra elinizdeki parayla yeni bir iş kurup yine iyi bir exit ile bunu da satabilir ve böyle böyle milyoner olabilirsiniz. Tabii piyasayı çok ama çok iyi takip etmek ve – söylemeye gerek yok – çok çalışmak şart ☺

Not: Finansal konularda çok daha detaylı bilgi, yapılabilecek işler, yöntemler ve bir çok tavsiye kitapta mevcut. Hepsini bir arada görmek isterseniz kitap sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar