MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yurtdışında İş Yapmak ve Networking
Ara 6

Yurtdışında İş Yapmak ve Networking

Özlem Yetiş

Fotoğraf Express Monorail

Geçen yazıda bahsettiğim networking eğitmeni Filipe Carrera ile kısa bir röportaj yapma fırsatım da oldu. Görüntü kalitesi bulunduğumuz ortamdan dolayı pek iyi olmasa da, uluslararası işler yapmak ve yerden bağımsız çalışmakla ilgili çok değerli görüşlerini benimle paylaştı.

Soruları teker teker yayınlayacağım. Uzun tek bir röportaj yerine, her gün bir soru-cevap şeklinde olması, takip etmek açısından daha kolay olacak diye düşünüyorum. İlk soruyu ve cevabını aşağıda izleyebilirsiniz. Bu arada bu da Elveda Ofis’e koyduğum ilk video olarak tarihe geçmiş oldu ☺

Alt yazı koyamadım, ama videodan sonra genel bir özet yazdım. Umarım ileriki günlerde bu konulardaki becerilerimi de artırıp, sizlere daha güzel videolar sunabileceğim. Bu konuya gelmişken, Elveda Ofis’in YouTube kanalını takip etmek için buradaki linki kullanabilirsiniz..

Soru 1: Elveda Ofis okuyucuları genelde tek kişilik girişim sahipleri ve freelance çalışanlardan oluşuyor. Bu tip çalışanların yurtdışına açılabilmeleri, uluslararası alanda iş yapabilmeleri sence nasıl gerçekleşir?

VİDEO ÖZETİ

  • Filipe’ye göre yurtdışında iş yapmak için gereken en temel özellik size güven duyulmasını sağlamak. Size ve işinize güven duyulmasını sağlayabilirseniz, yurtdışında başarılı olabilirsiniz. Bu güveni internette yarattığınız profil ve blog, sosyal medya gibi yerlerde verdiğinizi mesajlar ile oluşturabilirsiniz. Bu konuda Elveda Ofis’ten ilgili bir yazı şurada: İyi Bir İnternet Yazarı Olmak
  • İkinci adım ise yanlız kovboy gibi tek başına dolaşarak iş almayı ummak değil, çeşitli networklere üye olarak iş yapılabilecek kitleyi tanımak. Uluslararası organizasyonlar, birlikler, ticaret odaları yurtdışındaki ağımızı genişletmemiz için ilk adım olabilirler. Yurtdışında iş yapmak için hedef ülkelerimizi seçip buralardaki profesyonel iş ağlarına veya ticaret odalarına (Türk Alman Ticaret Odası gibi) üye olarak, başka iş yollarını keşfedebiliriz.
  • Yurtdışında iş yapmak artık zor değil. Hatta Filipe’ye göre bir kaç yıl içinde online-offline diye kelimeler de kullanmayacağız. Her şey birbirine o kadar geçmiş olacak ki, böyle bir ayrım gereksiz kalacak. Dünyadaki herkes internet ve normal hayatı birleştirmiş olacak. Eğer 15 yaşlarında kardeşiniz veya kuzeniniz varsa, bunu daha kolay anlarsınız.
  • Yakında yerel ve uluslararası diye kavramlar da olmayacak, çünkü tüm işler global hale gelecek, tüm iş sahipleri global anlamda rekabet etmeye başlayacak. Yerel kalmayı seçseniz dahi, şartlar sizi uluslararası rekabete zorlayacak. Bu durumda arkada kalmamak için bugünden uluslararası iş yapmaya ve kültürler arası iletişimi öğrenmeye başlamalıyız. JCI ve XING gibi uluslararası ağlara aktif olarak katılarak dünya çapında çok değerli kişilere ulaşabilirsiniz.

EKLERİM

Eğer sıradışı bir iş yapmak istiyorsanız, kendinizi öne atmaktan çekinmeyin. Tüm başarılı işlerin kaynağı iyi bir network yaratmaktan geçiyor. Sağlam bir altyapınız varsa, karşınıza çıkan fırsatları kolayca yakalayabilirsiniz. Bu fırsatların karşınıza çıkma sıklığı da ağınızı ne kadar iyi kullandığınıza bağlı.

Başarı hikayelerinin hepsinin bir yerinde mutlaka “sihirli bir an geldi ve fırsat karşıma çıkıverdi” kelimelerini duyarız. İşte o sihirli anın gelişi aslında çok önceden bellidir. Başarılı insanlar bilerek veya bilmeden kendilerini yukarıya taşıyacak sağlam ilişkiler, yani ağlar kurmuşlardır ve bu ağlar zamanı geldiğinde sihirli bir şekilde kendilerine yardım eder.

Hiç konfor alanında çıkmamış ve sıradışı bir başarı elde etmiş birini duydunuz mu?

Son not: Bundan önce yazdığım yazıdaki “konfor alanı” ile ilgili bir örnek: Aklıma ünlü golfçü Tiger Woods ile çekilen American Express kartı reklamı geldi. Woods sıcacık ve rahat evi yanı başında dururken, sağanak yağmur altında bahçedeki golf antremanına devam ediyordu. İşte konfor alanının dışında olmak böyle bir şey. Adını duymadığımız golfçüler belli ki şömine başındaki rahat koltuklarında oturmayı seçmişler ☺

Yorumlar