MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > Markamızı Oluştururken Online-Offline Ayrımı
Ara 8

Markamızı Oluştururken Online-Offline Ayrımı

Özlem Yetiş

Fotoğraf tartanpodcast

Bir önceki yazıda paylaşmaya başladığım Filipe Carrera röportajının ikinci sorusu da hazır. Kendi işimizi yaparken kimliğimizi, yani kişisel markamızı oluşturma konusunda interneti ve gerçek hayatı dengelemek üzerine sordum.

Soru 2: Genelde şöyle düşünüyoruz: Ya sürekli internette olmalı, ya da sürekli offline kalmalıyız. Şu anda internette sosyal iş ağları var, bunları sürekli kullanırken sanki gerçek hayatı reddediyoruz gibi bir düşünce oluyor. Veya tam tersi eğer gerçek hayatta (offline) bağlantı kurmakta başarılıysak, hayatımıza yeni yeni giren internette var olmayı reddediyoruz. Bu ikisini nasıl birleştiririz?

VİDEO ÖZETİ

  • Filipe’ye göre; bir ayrım yapmamalıyız, yani online veya offline diye bir şey yok. Bu kavramları bu şekilde farklı olarak kullanan son jenerasyon büyük ihtimalle biz olacağız. Bu ayrımı tamamen unutmamız gerekiyor.
  • İnternette çeşitli bağlantılar kuruyoruz ve bu bağlantıları gerçek hayatta geliştiriyoruz. Veya tam tersi gerçek hayatta bağlantılar kuruyoruz ve bunları internette geliştiriyoruz. Bu ikisinin doğal bir şekilde birlikte yürümesi gerekiyor. İnternette bir şekilde davranıp gerçek hayatta bambaşka davranışlarda bulunamayız. Böyle yapanlar dışarıya tamamen yanlış bir imaj verirler, biraz şizofrenik bir durum olur.
  • Örneğin internette çok profesyonel davranan bir işadamıyla tanıştınız ve evine yemeğe gittiniz. Ancak tam yemeğin ortasında bu kişi birden karısına bağırmaya ve onu aşağılamaya başladı. Size itici gelmez mi? Bu doğal bir durum değil diye düşünürsünüz. Dünyayı ve bağlantılarımızı online – offline diye ayırmamak gerekiyor. Yaptığımız her davranışın birbiriyle uyum içinde olması önemli, internette veya gerçek hayatta yaptığımız her hareket bizi aynı şekilde anlatmalı.

Sırada üçüncü video var, takipte kalın. Bu arada görüşlerinizi ve yorumlarınızı göndermeyi de unutmayın.

Yorumlar