MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > “Internette Olmama Gerek Yok” Mu?!!
Ara 15

“Internette Olmama Gerek Yok” Mu?!!

Özlem Yetiş

Fotoğraf Lida Rose

Bugünkü konum ve röportaj sorum “Benim internette olmama gerek yok, işler böyle iyi yürüyor, ekstra iş çıkartmayın başıma” diyenler için :) Bir önceki yazıda online – offline diye bir ayrım yok aslında, herşey pazarlamamızın, iletişimimizin bir parçası demiştik. Bunun üzerine halen kafasında şüphe olanlara bu yazıyı gönderebilirsiniz :)

Bizim yaptığımız işlerde ve bu hayatta internet kullanımının temel bir özellik olduğunu söylemek artık gereksiz. Bu soruyu sormamın ve yayınlamamın amacı bize bu şekilde ters argümanlar sunan ve negatif düşünen kişilerin zihinlerini açmaktı.

Soru 3: Bazı işletmeler “Benim işimin internetle ilgisi yok, o yüzden internette bulunmama gerek yok” diye düşünebiliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsin? Önümüzdeki 5 yılda nasıl değişimler olacak?


(Yazıyı e-mail ile alanlar videoyu izlemek için burayı tıklayın)

VİDEO ÖZETİ

  • On yıl önce firmaları “mutlaka bir web sayfalarının olması gerektiği” konusunda ikna etmeye çalışıyorduk. Bize “Rakibimin benim neler yaptığını bilmesini istemiyorum, müşterilerimin kimler olduğunu öğrenmesini istemiyorum” gibi cevaplar veriliyordu. Bugün artık bunları söylemek biraz komik olmaya başladı.
  • Tabii ki ilk başta bir takım işletmelerin internetten nasıl para kazanabileceklerini tahmin etmek zor gibi görünüyor. Ama üzerinde biraz düşününce firmalar, rekabette kendilerini farklılaştırmak için yeni yollar yaratabileceklerini görürler.
  • Daha önceden restoran sahipleri örneğini konuşmuştuk. Geçen günlerde de restoran sahiplerinin interneti kullanarak nasıl daha verimli çalışabilecekleri konusu başka bir toplantıda gündeme geldi. Yapılabilecek şeylerden biri bir bölgedeki restoranların menülerini internetten yayınlamaları olabilir. Böylece yemek yiyenler menülere internetten bakma alışkanlığı geliştiriler ve “tamam bugün bu restorana gidebilirim” diyebilirler. Her restoranda ne var diye tek tek dolaşmak veya menü istemek zorunda kalmazlar. Menüyü bilince doğrudan istedikleri yer giderler, hatta önceden rezervasyon bile yapabilirler, sırada beklerken de zaman kaybetmemiş olurlar. Bu uygulama o bölge için bir yenilik olur.
  • Sonuçta interneti kullananlar daha fazla kazanır, kullanmayanlar ise bazı fırsatları kaçırmış olurlar.

Özlem’in notu: Artık hizmetlerimizi saklamaktan çok, potansiyel müşterilerimize olabildiğince hızlı ve güçlü bir şekilde ulaştırmamız gerekiyor. Yoğun rekabet içinde sürekli kendimizi hatırlatmamız; şeffaf, göz önünde ve kolay ulaşılabilir durumda olmamız şart. Bunun şu anda bilinen en iyi yolu da interneti doğru bir şekilde kullanmak. İnterneti kullanarak işlerinde verimi artıranlar artık başlıktaki soruyu soranları komik buluyor.

Siz bu konuda neler ekleyebilirsiniz?

Yorumlar