MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Mini Rehber: Kısıtlı Sermaye İle Girişimcilik – 1
Eki 25

Mini Rehber: Kısıtlı Sermaye İle Girişimcilik – 1

Özlem Yetiş

Fotoğraf * etoile

Son bir haftadır yurtdışında olduğumdan yazıları yayınlamadan biriktirmek durumunda kaldım. Gitmeden önce iki faydalı etkinliğe katıldım.

İlk etkinlik, JCI Antalya şubesinin düzenlediği “Kısıtlı Sermaye İle Girişimcilik”, orjinal adıyla “Shoestring Entrepreneur” adlı eğitim toplantısıydı. Bizim ve siz okuyucuların da büyük sermayeleri olmadığına göre ve hepimiz kısıtlı paralarla kendimize iş yaratmaya çalıştığımızdan, toplantıyı duyar duymaz “İşte tam Elveda Ofis’lik bir konu!” dedim. Yazıda verilen örneklerin hepsi internet üzerinden yapılacak işler değil, ancak girişimcilik ruhunu anlattıkları için oldukları gibi bırakıyorum.

Konuşmacı JCI Suriye’nin resmi eğitmenlerinden Dr. Nashwan Al Othman idi. Konuyla ilgili anlatımın yanı sıra biraz beyin fırtınası da yaptırdı bize.

İşte Nashwan’ın anlattıkları. Aralarda benim yorumlarım da var her zamanki gibi:

GİRİŞ:

Kısıtlı ve hiçe yakın bir sermaye ile işe başlamak ideal bir seçim olmasa da, içinizde girişimcilik ruhu varsa, istediğiniz işi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yaparsınız. Bir çok yeni kurulan şirket, sahibinin arzu ettiğinden daha küçük bir sermaye ile yola çıkar, ancak bu şekilde de işler yürür ve şirket bir süre sonra büyümeye başlar.

Örneğin elinizde sadece bir kelime var: Laptop. Bununla nasıl bir girişimcilik fikri oluşturabilirsiniz? Tasarım hakkında bir şeyler biliyorsanız, laptoplara güzel desenli kılıflar üretip satabilirsiniz mesela. Önce tasarım bilginizi ve becerinizi geliştirirsiniz – unutmayın sermayeniz küçük de olsa en önemli kısmı eğitime yaptığınız harcamalardır. Daha sonra evinizde laptop kılıf veya skinleri yapıp, yakın çevrenizden başlayarak bunları satabilirsiniz. Daha sonra mağazalarla anlaşıp işinizi büyütebilirsiniz.

Veya daha değişik bir şey: Çatal-bıçak. Bunlarla yapılacak bir iş geliyor mu aklınıza? Çatal – bıçak satmak yerine, daha yaratıcı olarak, mesela gümüş çatal-bıçak takımlarını temizleme işi yapabilirsiniz. Yine bununla ilgili eğitimi aldıktan sonra, lüks semtlerdeki evlerden başlayabilirsiniz. Bir iki iş almanız, isminizin duyulması için yeterli olabilir. Bu fikri nasıl buldunuz?

BAŞARMAK MÜMKÜN

Kısıtı sermaye ile işe başlamak mümkün, fakat kolay değil. Başarılı bir başlangıç yapmak için 3 temel koşul var:

1) Doğru hareketlerle ilerlemek

2) Başkalarının parasını kullanmak

3) Tutumlu olmak

1) DOĞRU HAREKETLERLE İLERLEMEK

Bir çok yeni şirketin sermayesi ideal seviyede olmasa da, kısıtlı sermaye (shoestring) başka bir tür girişimdir. Kısıtlı sermaye ile başlamak demek, ideal seviyenin de ötesinde çok küçük bir paranın olması veya hiç sermayenin olmaması demektir. Yani gerçekten sıfırdan başlamaktır.

Ancak bu sizi korkutmasın, bunu bir çok kişi başardığı gibi, siz de başarabilirsiniz. Sadece nelerle karşılaşacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Önünüze çıkcak engelleri bilirseniz, işinizi doğru bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuda izlenecek 5 yol vardır:

1- Küçük başlangıçlar yapmak:

Şu anki büyük servetler de küçük başlangıçlar sayesinde elde edilmiştir.

Posta alma ve gönderme şirketi olan Lillian Vernon, şu an multimilyoner olan şirketini, evindeki mutfak masasını ilk ofisi olarak kullanarak ve sadece 2.000 dolar ile kurmuştu.

Çocuk hamuru markası olan Silly Putty’nin sahibi Peter Hodgson ise gereken yapıştırıcıyı almak için 137 dolar borç almıştı.

Starting on a Shoestring (John Wiley & Sons, 4th ed., 2002) kitabının yazarı Arnold Goldstein ise, içinde yaklaşık 100.000 dolarlık ürün bulunan ilk perakende indirim mağazasını, sadece 2.600 dolar harcayarak açmıştı.

Kısacası, başarmak için mutlaka bir yol vardır. Eğer başkaları yapıyorsa, siz de yapabilirsiniz.

2- Kötü borca karşılık iyi borç

İyi borç ile kötü borç arasındaki farkı biliyor musunuz? Eğer işe başlamak veya işinizi büyütmek için yeterli paranız yoksa, borç almak durumunda kalırsınız.

Ancak tüm borçlar kötü değildir.

Kötü borçlar yönetilemez. Ödeyemediğiniz kredi kartı borcunuz kötü bir borçtur.

Borçlarınızın sizi hayatta ileri doğru götürmesi gerekir – iş kurmak, ev almak, üniversiteye gitmek gibi. Bu tip borçlar iyi borçlardır.

İdeal olmasa da daha sonradan ödemek üzere iş kurmak için aldığınız kredi de iyi borçlara örnektir.

3- Pazara hitap etmek

Her başarılı iş, pazardaki bir ihtiyaca yanıt verir. Girişim fikriniz ne olursa olsun, çok iyi bir fikir olması gerekir.

Kısıtlı sermayesi olan girişimcilerin ikinci bir şansı nadiren olur. Aile ve arkadaşlarınızı hayalinizdeki işe destek vermelerine sadece bir kez ikna edebilirsiniz.

En iyi fikrinize yatırım yapın, yani ticari anlamda en iyi geliri getirecek olanına.

4- Yaratıcılık

Kısıtlı bir sermaye ile yaratıcı olmak zorunludur. Doğaçlama yapmak, eldekiyle idare etmek, bazen hokkabazlık yapmak, bir borcu ödemek için başkasından ödünç almak gibi şeyler kısıtlı bir bütçeyle işe başlayanlar için gereklidir.

İşinizde yardıma ihtiyacınız varsa, bir öğrenciden isteyin. Bazıları iş öğrenmek için gönüllü bile çalışabilir. Yoksa çok az bir ücret bile öğrenciyi mutlu edecektir.

Bazı programları öğrenip, başlangıçta kendi web sitenizi kendiniz yapabilirsiniz.

Parasız yardım istemekten çekinmeyin. Bir işte uzman arkadaşlarınız varsa, ufak tefek açıklarınızı kapatabilirler. İleride siz de onlar için bazı jestler yapabilirsiniz.

Bu işi başarmak için yüksek enerjiye ve yaratıcılığa sahip olmalısınız.

5- İnanç

Nortwestern Üniversitesi’nin başarılı olmuş kısıtlı sermaye girişimcileri arasında yaptığı bir araştırmada; bir çoğunun daha önceden başka iş sahibi olmadığı, çok az işletme bilgisine sahip oldukları ve yeterli paraya sahip olmasalar da işlerini kurdukları ortaya çıkmış.

Asıl olarak, korksalar da o işi yapmaları gerektiğinin farkındalarmış. Sizin de aynı güvene sahip olmanız gerekli.

Başarılı olmak için dışarıya çıkmanız, para bulmaya çalışmanız, satış yapmanız ve güvenli bir duruş sergilemeniz şart.

Eğer korkuyorsanız ve emin değilseniz, hemen durun ve vazgeçin. Emin olmadığınız bir işte devam etmeyin.

2) BAŞKALARININ PARASINI KULLANMAK

Kısıtlı sermaye ile başlangıç yapmanın iki türü vardır:

İlki hiç borç para almadan iş kurmaktır. Genel olarak bu tip işler evde part-time olarak başlayıp zaman içinde büyüyen işlerdir. Bu tip işlerle başlanabilir, ancak hata yapma payı çok küçük olduğundan, ileride çok başarı olma olasılığı azdır.

İkinci türde ise kendi parasını kullanmadan işe başlamak zorunda olan, varolan işini büyütmek isteyen ancak yeterli kaynağa sahip olmayan girişimciler bulunur. Bu tür girişimciler başka birilerinin parasını kullanmak zorunda kalırlar. Burada zorluk tabii ki o başka insanı bulmaktadır.

Unutmayın ki yatırımcılar için hem risk, hem de umut vaad ediyorsunuz. Riskli olan taraf, parayı almanız ve daha önce hiç denenmemiş bir işte kaybetmeniz. Umut vaad eden taraf ise, parayı almanız ve o kişileri de zengin etmeniz. Size düşen en büyük görev, ikinci durumun gerçekleşmesinin birinci durumdan daha muhtemel olduğunu ispatlamak.

Yatırımcı Bulmak

İstediğiniz parayı bulmanın da iki adımı var:

İlki sağlam bir iş planınızın olması. Kimse sadece fikrin kendisine yatırım yapmak istemez. Ettiğiniz güzel lafları destekleyecek sayılara ihtiyacınız olacak.

Özlem’in notu: Bu nokta tam da benim bir çok yazıda üstüne basa basa belirttiklerimi doğruluyor. Herhangi bir işte önünüzü görmeniz ve destek almanız için çok basit de olsa, bir iş planına ihtiyacınız var.

Amaçlarınızı, hedeflerinizi, olabilecek riskleri ve bunlardan kurtulmanın yollarını da içeren gerçekçi bir iş planı, yatırımcılarınızı etkileyecek en büyük araçtır.

İkinci adım ise dışarı çıkıp, kapıları çalmaya başlamak.

Muhtemelen istediğiniz parayı bulana kadar bir çok kişiyle konuşacaksınız. Önce arkadaşlarınızdan, ailenizden, iş yaptığınız kişilerden ve önceki iş arkadaşlarınızdan başlayın. Bu insanların çoğu, işinize sizin de yatırım yapmış olduğunuzu görmek isteyecektir. Yani finansal olarak siz almak istemediğiniz bir riski onlar neden alsın ki?

Eğer işe koyacak hiç paranız yoksa, bunu açıkça söyleyebilmeniz gerekir.

Sizin yatırımınızın harcayacağınız zaman, enerji ve uzmanlık olduğunu ve bunların da çok değerli olduklarını anlatın.

Eğer az da olsa yatıracak paranız varsa yatırın. Çok az bir miktar bile insanları etkileyebilir. Herkesin artık tanıdığı bilgi oyunu Trivial Pursuit’in yaratıcıları Chris Haney ve Scott Abbott, işlerini kurmak için gereken 2000 doları bir araya getirmek için 100’den fazla kişiyle konuşup, 32’sini ikna etmişlerdi.

İsteğiniz hemen olmuyorsa ümitsizliğe kapılmamaya çalışın.

– Devamı yarın –


Özlem’in notu: Yazı gözüme biraz uzun göründüğü için iki bölüm yaptım. İkinci bölümü yarın yayınlayacağım.

Yorumlar