MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > İlham Verici Röportajlar 7: Silikon Vadisinde Yazar ve Girişimci
Eki 2

İlham Verici Röportajlar 7: Silikon Vadisinde Yazar ve Girişimci

Özlem Yetiş

elveda_ofis_foto

Geçen haftalarda Kaş’ta yaşayıp Amerika ile iş yapan Veli Bey ile röportaj yapmıştık, şimdi de bunun tam tersi bir şekilde Amerika’da yaşayıp Türkiye ile çalışan birinin hikayesini okuyacağız. Uzaklardan, Amerika Silikon Vadisi’nden ilham verici bir konuğumuz var: Reyhan Çepik.

Reyhan ile İstanbul’dan tanışıyoruz. İki yıl önce ikimizin çalıştığı firmalar ortak işler yapıyordu. Sonra ben ayrıldım ve şimdiki hayatıma başladım. Meğer aynı süreçte Reyhan da İstanbul’daki işinden ayrılıp kendi hayallerinin peşine düşmüş. Geçtiğimiz ay tekrar iletişime geçtik ve bana kendi hayatını nasıl değiştirdiğinden bahsetti. Gerçekten benim de tam hedeflediğim gibi bir hayat yaratmış. Yurtdışına gitmiş, kendi işini kurmuş ve yerden bağımsız bir çalışma şekli var.

Detayları kendisini dinleyelim:

VADİDEKİ REYHAN

– Merhaba Reyhan, şu anda yaptığın işlerden ve yürüttüğün projelerden bahseder misin?

Şu sıralar Türkiye grup satın alma pazarına yönelik projemiz olan Fırsat Bu Fırsat üzerinde çalışıyorum. Fırsat Bu Fırsat olarak grup satın alma şirketlerinin düzenlediği eğlence mekanlarından, restoranlara, sağlık merkezlerinden, spor ve güzellik hizmetlerine kadar onlarca fırsatı tek bir sayfada göstererek, kullanıcılarımızın hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda da Yonja Medya ile bir iş ortaklığına imza attık. Bu ortaklıkla beraber Fırsat Bu Fırsat’ı daha geniş kitlelere duyurmayı ve sunduğumuz hizmet alanlarını genişletmeyi planlıyoruz.

Ayrıca Türkiye’nin en büyük Web 2.0 bloğu olan Webrazzi’nin Silikon Vadisi yazarı olarak çalışıyorum. Silikon Vadisi’nde gerçekleşen etkinliklere katılarak gündemi yakından takip ediyorum. Bununla beraber Türkiye’de henüz keşfedilmemiş iş modellerini tanıtarak, girişimcilere örnek olmasını sağlamaya çalışıyorum. Bu yaptığım çalışmaların en zevkli kısmı, Silikon Vadisi’nde başarılı projelere imza atmış profesyonellerle yaptığım röportajlar oluyor. Onların ağzından hayat ve başarı hikayelerini dinlemek, aynı heyecanla Türkiye’de bulunan genç arkadaşlarımla paylaşmak gerçekten çok keyif verici.

Bahsettiğim bu iki iş Türkiye’ye yönelik olan ve iş akışımı tamamen internet üzerinden takip ettiğim işler. Bu nedenle mekandan bağımsız olarak çalışıyorum.

Türkiye’ye yönelik işlerimin dışında, Silikon Vadisi’nde bulunan bir şirkette proje bazlı çalışıyorum.

– İşlerini hangi yollardan buluyorsun? İş fikirlerini bulman nasıl gerçekleşti?

Genelde işlerimi daha önce çalıştığım projelerden kurduğum ağlardan ve referanslarla buluyorum. İş fikirlerimi, içinde bulunduğum sektörü yakından takip ederek, sektörün bugününü ve yarını görerek buluyorum. Sektörün gelişmesi ortada varolan ihtiyaçlarla şekilleniyor. Bu doğrultuda algılarımı sürekli açık tutuyorum. Düzenli olarak sektörel yayın yapan blogları, yeni çıkan iş kitaplarını ve konferansları takip ediyorum.

Karar Aşaması

– Biraz daha önce Türkiye’de yaptıklarından, geçmiş deneyimlerinden bahseder misin?

İlk olarak ADG Fuarcılık’ta iş hayatına atıldım. ADG Fuarcılık ile birlikte, ilkini Atatürk’ün Avrupa’ya düzenlediği, Dünya’nın ilk Yüzen Gemi Fuarı olan Seyr-i Sefer’in ikincisini Karadeniz ülkelerine düzenledik. Bu proje başta olmak üzere şirketin diğer projelerinde kurumsal iletişim, medya ve sponsor ilişkileri sorumlusu olarak çalıştım. Daha sonra Pr Aktif iletişim Ajansı’nda bir çok bilişim markasına iletişim danışmanlığı yaptım.

Amerika’ya gelmeden önce Turkcell’in saha operasyon ajanslarından bir tanesi olan PiKare Tanıtım ajansında, Turkcell’in MNT ( Mobil Numara Taşıma) üzerine proje bazlı çalıştım.

– Seni böyle bir hayat yaşamaya iten ve sonrasında bu hayatını destekleyen olaylar nelerdi?

Türkiye’deyken çok yoğun bir çalışma hayatım vardı. Her gün Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiyordum ve geç saatlere kadar çalışıyordum. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimin de eklenmesiyle hayatım sadece iş odaklı olmuştu. Zaman zaman haftasonları dahi çalışıyordum. İş yoğunluğundan dolayı herhangi bir kursa, yada konferansa gidecek vaktim olmuyordu. Bu durum belli bir süreden sonra hem fiziksel, hem de psikolojik olarak yordu beni. Ben de elveda ofis durumunu biraz abartıp elveda ülkem olayına çevirdim. :) Sektörümle yakından ilgisi olduğu için Kaliforniya, Silikon Vadisi’ne geldim.

cilek
– Normal bir günün nasıl geçiyor paylaşır mısın?

Sabah çok erken saatlerde kalkıyorum ve okula gidiyorum. Sonrasında eve geliyorum, üzerinde çalıştığım projelere fokuslanıyorum ve araştırmalar yapıyorum. Webrazzi için röportaj ve yazılarımla ilgileniyorum. Burada özel bir okulda business eğitimi alıyorum. Bunun yanı sıra Stanford Üniversitesi’nde Web 3.0 ve Open Branding üzerine eğitimlere başladım.

Türkiye’de yapamadığım bir çok şeyi yapabilme şansım oluyor. Kendi iş planımı kendim oluşturuyorum. Sürekli konferanslara, workshoplara katılıyorum. Bu arada kendi kişisel bloğumu açma fırsatı buldum. En büyük zevkim olan fotoğraf çekmeye, seyahat etmeye ve kendimi geliştirmeye de zaman buluyorum. Türkiye’de annemin yaptığı çilek reçelini yemeğe vakit bulamazken, şimdi kendi çilek reçelimi yapıyorum ve balkonumda çeşitli bitkiler yetiştiriyorum :) Şu an kurduğum düzenden ve hayallerime bir adım daha yaklaşmış olmaktan dolayı mutluyum.

– Kendini daha da geliştirmek için neler yapıyorsun? Katıldığın konferanslardan bahseder misin?

Şu an biri Stanford olmak üzere iki ayrı okuldan Business ve Web 3.0 üzerine eğitimler alıyorum. Bunların yanı sıra Apple, Google, Microsoft, Techcrunch, Web Expo gibi Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlerin düzenlediği organizasyonlara ve workshoplara katılıyorum. Sürekli olarak sektör bloglarını ve yayınlarını takip ediyorum.

– Okuyucularımız için başka eklemek istediğin birşey var mı?

Bloğunda bana da yer verdiğin için çok teşekkür ediyorum. Bizim gibi uzaktan sürdürülebilen mesleklere sahip olan arkadaşlara, imkânları dahilinde bu deneyimi yaşamalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar bana buradan ulaşabilirler.

Reyhan, kendi hayallerinin peşinden gitme cesaretini bulduğu için kocaman bir tebrik etmek gerekiyor. Ropörtaj için de çok çok teşekkür ediyorum. Yeni haberlerini Webrazzi’den takip etmeye devam edeceğiz. Yeni fikirlere ihtiyacınız varsa, siz de Reyhan’ı takip edin :)

Yorumlar