MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Yaşamın Kuralları
Tem 29

Yerden Bağımsız Yaşamın Kuralları

Özlem Yetiş

rocky_beach

Fotoğraf midlander1231

Yine bana gelen sorulardan oluşturduğum bir yazıyı paylaşacağım sizinle. Bu nasıl bir hayat ve kuralları neler? Sürekli seyahat etmek mi gerekiyor, yoksa sabit bir yerde de sürdürebilir miyiz? Sadece bir iki yerde konaklama imkanımız olsa ne olur? Yapacağımız işler nasıl olmalı?… gibi sorularla doğal olarak oldukça yoğun bir şekilde karşılaşıyorum.

Bu yazıyı ingilizce blogdan da ipuçları alarak yazıyorum. Yani yazının içinde benden daha deneyimli kişilerin de görüşleri var.

Yanıtlar aslında tamamen size bağlı. Herhangi bir yere bağlı olmadan yaşamanın bir kuralı varsa o da şudur: bir çok insanın peşinden gittiği geleneksel hayat tarzından farklı yaşamak.

Kural yerine genel konseptlerden ve yaşam tarzını etkileyen konulardan bahsedilebilir:

Zenginlik – bereket

Bir çok kişi “kişisel gelişim” veya “maneviyat” konularına oldukça şüpheci yaklaşıyor. Eski bir ofis çalışanı olarak ben de söyleyebilirim ki hayatın gidişatının değiştirilebileceğine inanmak gerçekten özel çaba gerektiriyor. Zenginlik kavramı elimizdekilerin herkese “yeterli” – hatta “fazlasıyla yeterli” – olacağına inanmakla ilgili bir şey.

Daha önce yapmadığınız bir işe girişirken insanın güveni sarsılabilir. Topluluktan farklı bir takım şeyler yaparken, beynimiz hep bizi güvenli hayatımıza geri döndürmeye, bunun için de kafamızda sürekli şüpheler oluşturmaya başlar. Deli misin, neden maceraya atılıyorsun? Yeterli parayı kazanabilecek misin bakalım? Şimdi sahip olduklarını bile bulabileceğin şüpheli.. vs. vs.

“Bereket” dediğimiz kavram bu sorularınızın hepsine yanıt verebilir. İlk önce herşeyin – daha doğrusu hayatınızda neleri istiyorsanız onların – “yeterli” miktarda olacağına inanmanız şart.

Hayattaki amaçlarımızı gözden geçirdikçe aslında şu anda bizim için “zenginlik” gibi görünen konuların çok ufak şeyler olduğunu görüyoruz.

Maddi Bağımlılıklardan Kurtulma

Yerden bağımsız yaşamın beni en çok çeken özelliklerinden biri de herhangi bir zamanda herhangi bir yere gidebiliyor olmanın verdiği esneklik. Bu tür bir hayat yaşayanlar için eşyaların ve sahip olunan maddi şeylerin hiç bir önemi yok. Herşeylerini geride bırakıp, o an kendilerini iyi hissettikleri yerlere doğru yolculuğa çıkabiliyorlar.

Kısaca eşyalarınızın ve sahip olduğunuz şeylerin sizi bağlamasına ve tutmasına izin vermemek. Hayatınızın büyük bir bölümünü sadeleştirerek, diğer kısımlarını zenginleştirebilirisiniz.

Ancak bu yine de herşeyinizi çöpe atacağınız anlamına gelmiyor. Depolama veya geçici bir süre başka birine ödünç verme gibi alternatif çözümler bularak rahatça yer değiştirebilirsiniz.

Mesela bu kış ben Antalya çevresinde bir kaç değişik yerde yaşamak istiyorum. Daha planlamaya bile başlamadan ilk aklıma gelen “eşyaları ve evi ne yapacağım?” oldu. Evin boş duracağı o bir kaç ayın kirasını vermek istemiyorum. Daha da kötüsü sırf bu yüzden olduğum yerde kalmak, eşyalar ne olacak düşüncesiyle bir yere kıpırdayamamak. Hapis gibi bir şey bu.

Ayrıca burada gördüm ki mobilyalı evler de bayağı hesaplı olabiliyor. Ben de eşyaları buradaki arkadaşlarıma vererek, geçici bir süre kurtulmayı planlıyorum. Antalya merkeze geri dönersek veya yeniden ev kiralamaya karar verirsek, her zaman eşyalarımı – veya istediğim bir kısmını – geri alabilirim. Hiç bir şey imkansız değil ☺

Seçim özgürlüğü

Yerden bağımsız olmanın en can alıcı noktalarından biri de seçim yapabilmek. Belki gelirinizi garanti altına aldıktan sonra dünyanın değişik yerlerine gideceksiniz, belki başka bir şehre taşınacaksınız, belki de hiç bir yere gitmeyeceksiniz ama kendi işinize sahip olmanın verdiği rahatlığı yaşayacaksınız. Bunların her birini istediğiniz anda yapabilecek olmanın verdiği özgürlük hissini duyabiliyor musunuz?

“İstediğin yerde yaşa ve çalış”, tamamen bu özgürlüğe, seçebilmeye dayalı.

Biz şu anda sadece şehir değiştirdik. Ama bildiğiniz gibi bu bir başlangıç. Sabit bir yerde olmamıza rağmen, küçük kaçamaklar yapıp bir hafta İstanbul’da, bir hafta başka bir yerde yaşayabiliyoruz. Hem de sürekli işimizin başındayız. Bunun bile büyük bir nimet olduğunun farkındayız.

Şehir içinde bile sürekli evde durmayıp, haftanın iki günü dışarıda bir yere gidip çalışmak üretkenliği artırmaya ve üşengeçlikten kurtulmaya yarıyor.

Yani başkalarının – ailemizin veya patronumuzun – istediği gibi değil, kendi istediğimiz gibi yaşamanın tadını çıkartıyoruz.

Kendi hayatınızı yaşamak

Böyle bir hayata başladığnızda otomatikman, diğer insanlara karşı bir duruşunuz oluyor. Kendi yapmak istediklerinizi karşınızdakilere bildiriyorsunuz ve aldığınız tepkiler her zaman iyi olmayabiliyor. “Saçma”, “zaman kaybı”, “yine aynı noktaya döneceksin nasıl olsa” gibi yorumlara karşı durmanız gerekiyor.

Ama siz burada bir “seçim” yapıyorsunuz. Yani “hayatta kalmak” durumundan “seçerek yaşamak” durumuna geçiyorsunuz ve hayatınızı kontrol altına almaya başlıyorsunuz. Rahatınızı bozuyorsunuz, işiniz zorlaşıyor, sıfırdan yeni bir şeyler yaratmaya başlıyorsunuz. Kolay değil, büyük sabır gerektiriyor ama eminim ki yaşayacağınız maceraları, öğreneceğiniz yepyeni şeyleri düşünmek sizi de benim kadar heyecanlandırıyordur.

Evet belki aynı noktaya döneceksiniz, ama o zaman yine bunu “kendiniz seçmiş” olacaksınız. Bu bile insanın hayatında büyük fark yaratır. Başarısızlıktan değil, denememiş olmaktan korkun.

Kural yok

Hayatını bu şekilde yaşayanlara sorulan ortak bir soru şekli de “şunu yapmamıza izin var mı?” Buna karşılık verilebilecek en güzel yanıt “kuralları kim koydu?” Tabii ki kuralları siz koyuyorsunuz.

Ne iş yapacağınızdan, nasıl bir yaşamı seçeceğinize, hatta ne yiyeceğinize, nasıl giyineceğinize kadar her şeyi kendiniz oluşturacaksınız.

Şu anki kurallarınıza bir bakın. Ne kadarı sadece koşullanmalardan oluşuyor? Peki bunları kim yarattı?

Kendi hayatınızı yaratırken tüm kuralları değiştirebilir, kendinizi iyi hissettirecek yeni kurallar koyabilirsiniz. Veya tüm kuralları tamamen kaldırabilirsiniz. Her şeye izin var ☺

Son söz

Size siz istemedikten sonra kimse kural koyamaz.

Bu sizin hayatınız, başkalarının beklentilerini bırakıp, kendi isteklerinize göre yaşayın.

İşte “yerden bağımsız” yaşamın anlattığı en önemli konular bunlar.

Yorumlar