MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İlham Verici Röportajlar > İlham Verici Röportajlar 5: Network Marketing’de Başarı
Tem 26

İlham Verici Röportajlar 5: Network Marketing’de Başarı

Özlem Yetiş

global_network

Görsel WebWizzard

Şu sıralar oldukça yaygın olan, bir çok kişinin yaptığı, daha fazla kişinin de aklında “acaba”lar olan bir iş kolu “Network Marketing”. Üstelik bulunduğunuz yere bağlı kalmadan, internet üzerinden de sürdürülebilen bir iş.

Kısaca bir ürünün satış ağına dahil oluyorsunuz ve yaptığınız her satıştan pay alıyorsunuz. Daha sonra yavaş yavaş kendi satış ağınızı oluşturuyorsunuz ve ağınızdaki kişilerin yaptıkları satışlardan da pay almaya başlıyorsunuz. Bu şekilde satış ağı olan bir çok firma var. Özellikle sağlıklı yaşam (wellness) ve kişisel bakım ürünleri çok fazla ilgi görüyor.

Bana da bu konuda oldukça fazla teklif geliyor, fakat benim “hayalimdeki” iş olmadığı için bugüne kadar pek ilgilenmedim. Taa ki, okuyucularımdan biri, yani Seda Karaca, bana yaptığı işi anlatana ve ne kadar mutlu olduğunu yazana kadar.

İşini çok akılcı ve iyi yürüten biri. Her zaman dediğim gibi, hangi iş olursa olsun yeterli çabayı ve zamanı harcadığınızda mutlaka geri dönüşünü alırsınız. İster metin yazın, ister e-ticaret yepın, ister network marketing… Kendi işinizin sorumluluğunu aldığınızda – dediğim gibi ne iş olursa olsun – yeni satış ve pazarlama yolları keşfetmeniz gerekiyor. Satış konusunda kendinizi yeterli görmüyorsanız, her zaman eğitim alabilirsiniz.

İşte Seda’nın anlattıkları…


Merhaba Seda, kendi işine başlamadan önce neler yapıyordun?

Yaklaşık 5 senedir sigorta sektöründe bireysel emeklilik şirketlerinde çalıştım… ama çok çalıştım. Satış benim yaşam tarzımdı ama aldığım ücretler tatminkar değildi. Ayda 25 BES yaparak maaş +primle 1500 TL’yi zor buluyordum. Üstelik emeklilik sektöründe 25 poliçe başarılı bir rakamdır. Velhasıl bu böyle olmayacaktı. Başarılıydım ama mutsuzdum. Her sabah ofise yani Anadolu Yakası’ndan Avrupa ‘ya geçişte 4 saatim ziyan oluyordu. Günde en fazla 5 görüşme yaparak satış çıkarmaya çalışıyordum.

Peki bu durumunu nasıl değiştirdin?

Bişeyler yapmalıyım ama ne dedim. Sonrasında bağımsız zamanlarımın olduğu bir işim olmalıydı. Herbalife ile tanıştım. Çevreme sağlıklı beslenme konusunda baya yardımcı oldum. Kanser hastalarının kemoterapi kalıntıları bu takviyeler sayesinde normale dönüyordu. Bir umut vardı.

İlk önce gittigidiyor.com sitesinde dükkan açtım. Haftada 4 ürün satılıyordu. Evet, umut vardı. Akabinde dükkanın satışlarını google yada farklı reklamlarla destekledim. Küçük meblalar değildi ama bişeyler olacağını tahmin ediyordum. Ha bu arada işlerimide aksatmadan devam ettiriyordum. Sitenin satışları reklamlarla birlikte günde 4 satışı yani haftada 28 satışı bulmaya ve karımı yükseltmeye başladı. Yani ben ayda 1500 lira net karla başlamış oldum. Tabi referans olarak düzgün işler çıkarmak önemliydi. Ve her müşterim benim bağımsız distribütörüm oldu. 6 ayda 30 bağımsız distrübütor ve 2000 TL net karla devam ettim.

Şu an hayatın nasıl kısaca anlatır mısın?

Bana kalan kocaman bir zaman. Sabah alarm kurmuyorum, ama alışkanlık itibariyle 8 gibi kalkıp siparişlerimi kontrol ederek, müşteri defterime bakarak kimin doğumgünü, kimin evlilik dönümü, mesajlarımı atıyorum.Kahvaltımı yapıp randevularıma gidiyorum.

Ailem bu durumdan çok memnun, şimdi bir fitness salonu ile anlaştım haftanın belirli günleri stand açıyorum.

Masrafım sadece yol parası. Yakın bir zamanda kendime ait arabamı alarak işimi daha da geliştirmek istiyorum.

Durumun bu şekilde ilerlemesi beni motive etti. Bu nedenle işten ayrıldım. Önümüzdeki hafta Antalya da tatilde olacağım ama ürünlerim satılacak ve ben sadece siparişi eve çekip kargoları kardeşime 1 haftalığına devir edeceğim hepsi bu kadar.

Yaptığın iş bir çok kişinin girmekten çekindiği network marketing. İnsanlar gerçekten bu işten para kazanılıp kazanılmayacağı konusunda endişeliler. Satış için kullandığın bazı teknikleri paylaşırsan sevinirim.

Evet, benim yaptığım iş tam bir Network Marketing. Bilmeyen arkadaşlar için açıklama yapmak isterim. Network Marketing aslında normal işlerden daha zor çünkü kendi müşterinizi kendiniz bulmanız gerekli. Ben bu işe ilk önce kendim kilo vermek istedim. Şöyleki 70 kiloya kadar çıkmıştım. Kullandığım özel ilaçlar sayesinde olmuştu. Tabi benim akşam yemelerim de vardı :)

Ürünün ilk ben kendim için kullanmaya başladığımda küçük ufak değişiklikler ofisdeki arkadaşlarım tarafından farkedildi. Bu zamana kadar çok network marketing denedim hepsi beni bir adım ileriye götürmedi. Akabinde ben 1 ay içinde 7 kilo yağ ve su olarak verdim. Hemen çevremden ilk siparişleri aldım. Zaten aynı ofis içinde yaşadıkları deneyimleri bana anlatmaya başladılar. Arkadaşım Zehra kilo vermeye başlayınca 2.ci, 3.cü….. siparişler alıyordum ve arkadaşlarım benimle birlikte kilo veriyordu. Güzeldi, hiç bir yan etki olmadı ne çevremde ne kendimde.

Bir de Network Marketing işinin eğitim tarafı var. Aman allahım o nasıl bir enerji. Motivasyon canavarları eğitimler, ödüller gözlerim kamaştı. Devam ettim.

Bu konuda interneti nasıl kullanıyorsun?

Ben interneti yaşam tarzım haline getirdim ve Google dışında arama motorlarından da kazanç sağlanabileceğini gördüm. Sitenin adı Search-Earn. %100 yerli sermaye ile arama motorundan kazanç elde ediyor, reklam veriyorlardı. Bende dahil oldum. Reklamlarım Google’da dönmeye va bana müşteri getirmeye başladı. Direkt sitem olmadığı için gittigidiyor.com’daki siteme geliyordu. Buna reklam trafiği denir, yükselişte idi. Tabi bunun için elinizi taşın altına koymak lazım. 50 liraya 1500 trafik alabiliyorsunuz. En fazla getiriyi Facebook yapıyor ama fiyatı çok yüksek. Facebookta tıklanma başına 0.10 cent alınıyor ve rakamlar çok çok yükseliyor. Kendine güvenen arkadaşlar facebook dan reklam versinler tam hitap edebileceği kişilere yapıyor otomatik olarak 4 tıklayanlaran 1 kişi kesin satış oluyor.

Birde benim toplamda 1 senede 30 distribütörüm oldu. Tabi Network Marketing işinde az da olsa alt üyelerinizden de alıyorsunuz. Benim çok aman aman çevrem yoktu sadece kime satabilirim diye düşünürken ilk ben kullanınca çevrem de etkilendi. Bayanları bilirsiniz birşey moda olmasın, herkes bende bir deneyeyim diye başladılar. Ve aileleri kendileri otomatik olarak %25 indirimli ürün aldılar. Hoşuna giden devam etti distribütor olmaya. Herkesin yapabileceği iş. Örneğin benim annem ilkokul mezunu ve çaycılık yapıyor. Annem bile çevresine satıyor. Alanlar üst düzey insanlar. Akabinde onlar da geliyorlar. Aslına bakarsanız annem bile yaptıysa herkes ama herkes yapar. Annem satışlarının karından ekstra masraflarını çıkartıyor. Kardeşim öğretmenlerine satış yapıyor ve geleceğini garanti altına almak istiyor. Ben kendime çıkış yolu olarak bunu seçtim. Umarım beklediklerime yaptıklarına değecek.

Çünkü elimden tığ işi,örgü gelmediği için yapabileceğim satıştı. Sadece satışla kariyerime yön verebilirdim.

Şimdi sabahları yürüyüş, ardından mükemmel kahvaltı… Hani pazarları ailecek yapılanlardan keyifli :) Daha sonra da maillerim, sipariş bekleyen müşterilerim, hesapların kontrolu, müşterilerimin ürün stoğu takibi ve akabinde varsa yeni müşteriler bulmak için sahaya fitness salonuna…

Sevgiyle kalın :)

– – – – – – – – –

Seda’ya tekrar teşekkür ediyorum. Umarım herkes için yeterince ilham verici olmuştur. Sorularınızı yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim.

Yorumlar