MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Seyahat, Gidilecek Yerler ve Ulaşım Konuları > En sevdiğim Avrupa şehri Viyana’da yaşam maliyeti
Haz 29

En sevdiğim Avrupa şehri Viyana’da yaşam maliyeti

Özlem Yetiş

viyana

Fotoğraf winterswan

“Avrupa’da bir yerde yaşayacak olsan neresi olurdu?” diye sorsalar hiç düşünmeden Viyana derdim sanırım. Çok kısa bir süreliğine gitmiş olmama rağmen beni en çok etkileyen şehirlerden biri oldu Viyana. İhtişamlı tarihinin yanı sıra insanların yaşadıkları sade ama rahat hayatı çok sevdim.

Ne tasadüftür ki okuyucularımdan biri de Viyana’da yaşıyor ve benim Antalya – İstanbul maliyet karşılaştırma yazımdan sonra bana Viyana’daki genel harcamalarla ilgili bir e-mail gönderdi. 1 yıldır orada yaşayan okuyucumuzun yazdıklarını aşağıda yayınlıyorum. Yazının sonunda benim de bazı eklemelerim olacak:

Viyana’da Maliyetler

Merhaba,

Friendfeed deki yazılardan blogunuza girdim. Ordan da yazayım dedim. Ben Viyana’da yaşıyorum 1 seneden biraz uzun süredir.

Ben yalnız yaşadığım için benim masraflarımla sizlerin ki pek uyuşmayabilir. Bazı konularda tek başına yapılan harcamaları bazılarında da aile durumunda yapılanları ekleyeceğim.

Kabaca buradaki sabit harcamalarımız şöyle:

 • Kira: 400 €

  Ev viyanada büyük sorun. Keza evlerin nerdeyse yarısı 1. Dünya Savaşı sonrasındaki buranın 1. cumhuriyetinde sosyalist hükümetler tarafından yapılmış binalar. Hala dimdik ayakta olmalarına rağmen çoğu daire yalnızca tek oda. Bazılarında hala musluk ve tuvalet dışarda. Bir de buradaki gençler 18 dedimi evden kaçtıkları için çoğu genç tek ya da ortak evlerde yaşıyorlar. Ancak 1950 sonrası yapılan yeni belediye evleri de var. Bunlar Türkiye’deki evlere göre küçük tabii, çoğu 70-80 metre kare, ancak ortak kullanım alanları, yeşil alanları çamaşırhaneleri v.s. var. Aile için ideal evler.

  Özetle tek oda evler 200-300 € arası, ailenin kalabileceği evler 400- 500 € arası.

 • Çocuk yuvası: Ücretsiz.

  2-3 yaşından itibaren çocuklar yuvaya gidebilir bildiğim kadarıyla.

 • Fatura ve diğer sabit masraflar: 150 €.

  Sağlık sigortası herkese zorunlu. Yaşa göre değişiyor bildiğim kadarıyla ancak normali 24 €. Neredeyse tüm tedaviler (bazı diş tedavileri, saç ektirme gibi özel durumlar hariç) ücretsiz. Cep telefonu için ayda 1000 dakika, sms, internet v.s. dahil olan pakete 30 €, tv + internet ( 8 mbit internet + digital tv) için de 40 €. Daha uygun paketler de var. ayda 10 € ya 1000 dakika, ayda 19 € ya da tv + internet alabilirsiniz. Su ücretsiz. Elektrik ise biraz karışık. 3 aylık periyotlar halinde ödeme yapıyorsunuz. Sene sonunda gidip harcadığınız elektrik hesaplanıyor, fazla para verdiyseniz size iade yapılıyor, az para verdiyseniz siz ek para veriyorsunuz.

 • Yemek ve evle ilgili diğer harcamalar: 150 €

  Marketine göre 150-200 € arası diyebiliriz 3 kişilik aile için. Bana 50 € fazlasıyla yetiyor.

 • Ekstralar: —

  Buna bir şey diyemiyorum. İnsanına göre değişir. Kaç kere dışarda yiyeceksiniz, üstünüze başınıza neler alacaksınız v.s. Restorantlar çok pahalı değil. Bir de pek fiyat farkı yok. Kahve en ucuz 2.5 en pahalı 3.5 € . 5 € ya kahve bulamazsınız yani. En lüks yerle en ucuz yer arasında İstanbul’daki gibi uçurum yok.

  Arabam olmadığı için benzin ve park masrafları konusunda bir şey diyemeyeceğim. Ancak toplu ulaşım ya da bisiklet tercih etmek daha mantıklı, hafta sonu çocuk ile yapılan şehir dışı gezilerini hesap etmezsek.

İyi çalışmalar dilerim.

Okuyucumuza bir kez daha teşekkür ediyorum.Buradan sonra kendi görüşlerimi yazacağım.

Toplam: Kira, faturalar, market alışverişlerini topladığımızda, ekstralar için de maksimum 300 € koyarsak, Viyana’da toplam sabit harcama 1000 € olmuş olur ki, buna da yaklaşık 2.000 TL desek, aslında bir Avrupa şehri için çok çok uygun bir sabit gider miktarı ortaya çıkar. Neredeyse Antalya ile aynı…

Yaşam

Viyana’da yaşasaydık demek ki İstanbul’dan bile daha az harcayarak standart bir yaşam sürebilirdik.

Genelde yaşamın yavaş aktığı bir yer Viyana. Bol bol park, bahçe ve kafe var. Bisiklet için çok uygun bir şehir. Tabii sanat yanını da unutmamak lazım: her akşam operalar tıklım tıklım doluyor. Sadece turistler değil, şehrin sakinleri de akşamları opera veya tiyatroya gidiyorlar. Sergiler deseniz sayılmayacak kadar çok. Ben oradayken Dali, Picasso ve Monet sergileri vardı mesela. Hepsi birbirinden güzel…

Bir de benim gözüme çarpan şu oldu: herşeyin çocuklar için olanı var. Operaların, tiyatroların, sergilerin bir de çocuk versiyonları var. Küçüklerin sanatla buluşması her yaşta sürüyor yani. Bu açıdan mükemmel bir yer diyebiliriz.

Eklemek istediklerim

Benim asıl eklemek istediğim şu ki: Viyana’da belirtilen harcamaları yapmak için oturma ve çalışma izni almış olmak şart. Bu da demektir ki orada sabit bir işe ihtiyaç var. Ama bizim yapmak istediğimiz bu değil.

Biz “yerden bağımsız” olarak yaşamak istediğimiz için Viyana’da ancak geçici bir süre yaşayabiliriz, dolayısı ile turist olarak gidebiliriz. Bu şekilde gidince, mobilyalı bir daire kiralayıp, yine aynı sabit gider harcamasını yapabiliriz. Zaten yerden bağımsız çalışanların konaklama sistemleri de bu, yani gidilen yerde mobilyalı bir daire kiralayıp günlük hayata karışmak. Bu da otelde 1 veya 2 ay kalmaktan daha iyidir. En azından bir evde yaşayınca, kendimizi oralı gibi hissetmek daha mümkün.

Sigorta vs. konuları da zaten seyahat süresince yaptırmış oluyorsunuz, yani gittiğiniz ülkede ekstra sigorta masrafı yapmaya gerek olmuyor.

Viyana’da daha uzun süreli kalmanın yolları ve uzun süreli vize alma konusu araştırmaya açık. Orada bir müşteri bulup, onun aracılığı ile uzun süreli ticari vize almak da çözüm olabilir.

Bu konuda aklınıza gelenleri ve deneyimlerinizi duymak ve tüm okuyucularla paylaşmayı çok isteriz.


Eğer değişik bir şehirde yaşıyorsanız ve oradaki yaşam maliyetlerini bana göndermek isterseniz, memnuniyetle burada yayınlarım. Böylece ufak bir rehber de oluşturabiliriz. Ne dersiniz?

Yorumlar