MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Seyahat, Gidilecek Yerler ve Ulaşım Konuları > Antalya’da yaşam… ve maliyetler
Haz 9

Antalya’da yaşam… ve maliyetler

Özlem Yetiş

antalya_yasam

Fotoğraf Melissa Maples

Son zamanlarda hep iş konularından bahsetmişim blogda. O yüzden bu ay biraz daha seyahat ve yaşam konularına girmek istiyorum. Blogun amacı daha iyi ve kaliteli bir yaşam kurmak olduğu için, hazır deniz sezonu da açılmışken, biraz Antalya’dan ve buradaki yaşamdan bahsetmek iyi olur diye düşündüm.

Burada genel yaşam tahmin edeceğiniz gibi İstanbul’a göre çok daha rahat.

Normal bir günümüz şöyle geçiyor:

 • Sabah:

  Ece 8:30’da okula gidiyor. Ben sabah 9 – 9.30 aras kahvaltı ediyorum. Sonra 10:00 gibi bilgisayarımın başına geçiyorum. Tüm takip ettiğim sitelere, sayfalara vs. bakıyorum, e-maillerime yanıt yazıyorum, XING’deki grubuma göz atıyorum.

 • Gün içinde:

  Daha sonra o hafta yapmayı planladığım işlerden başlıyorum. Bu bazen metin yazmak oluyor, bazen fuar satışı için e-mailing hazırlamak, bazen de müşterileri aramak…

  Kendimi 16:30’da işimi bitirecek gibi ayarlıyorum. Bu arada işlerde garip bir yoğunluk var. Şikayet için söylemiyorum, sadece yaz aylarında biraz daha hafif olur diye düşünmüştüm, ondan. Aramalar, mailingler, metin yazımları vs. derken gündüzleri pek dışarıda çalışmıyorum. Bunda dışarının sıcak, evin serin olmasının da etkisi büyük tabii.

 • Akşamüstü:

  Geldik akşamüstüne, yani günün en sevdiğim zamanına. 17:30 gibi bilgisayarımı kapatıp, sahil için hazırlanmaya başlıyorum. Soğuk yenecek bir şeyler hazırlıyorum, yanıma meyve, kurabiye gibi atıştırmalıklar da alıp sahile gidiyoruz.

  Sonra akşam sekize kadar hep beraber sahilde piknik yapıyoruz. Denize giriyoruz, yemeğimizi ve meyvelerimizi yiyoruz. Ece genelde kova–kürek-su ile oynuyor.

 • Akşam:

  Ardından eve dönüş, duş, TV derken gün bitmiş oluyor zaten. Akşam kendimi iyi ve enerjik hissedersem, Ece uyuduktan sonra biraz daha çalışıyorum, ortalığı (sosyal medyayı kastediyorum) şöyle bir kontrol ediyorum, kim ne demiş, olay ne vs. diye bakıyorum, sonra zaten uykum geliyor.

Burada beni en çok sevindiren şeylerden biri de akşam yatarken saati kurma zorunluluğumun olmaması. İstanbul’daki yoğun iş hayatında edindiğim alışkanlıklarım hala devam ediyor. Mesela her akşam hala telefonumun saatini kurmak için hamle yapıyorum. Daha sonra aklıma geliyor: “saati kurmak zorunda değilim.” Bu tip küçük şeyler inanılmaz bir motivasyon sağlıyor bana.

Harcamalar ne durumda?

Günlük hayattan ve yaşadıklarımızdan önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bahsedeceğim, ama biraz da merak edenler için buradaki genel yaşam maliyetlerini yazmak istiyorum.

Önce Antalya’yı yazacağım, daha sonra da İstanbul’u. Böylece aynı aile için iki yer arasındaki fark daha rahat görülebilecek.

Antalya’daki sabit harcamalarımız:

Kabaca buradaki sabit harcamalarımız şöyle:

 • Kira: 500 TL.

  Antalya için pahalı sayılabilecek bir yerde oturuyoruz. Çok daha düşük kiralara güzel evler bulunabilir.

 • Çocuk yuvası: 600 TL.

  Harcamalarımızdaki en yüksek miktar bu. Fakat yuva olayını riske atmak istemedik. Bulduğumuz yuvadan çok memnunuz.

 • Fatura ve diğer sabit masraflar: yaklaşık 500 TL.

  Bunun içinde cep telefonu faturaları, VINN, hayat sigortası, alarm ücreti, sağlık sigortası, abonelikler ve diğer tüm faturalar var.

 • Yemek ve evle ilgili diğer harcamalar: 200 – 300 TL.

  Sebze ve meyve alışverişini pazardan, diğer ev harcamalarını marketten yapıyoruz. Burada marketten alışveriş de İstanbul’a göre daha uygun.

 • Ekstralar: 200 – 250 TL.

  Bu miktara dışarıda yediğimiz yemekler, katıldığım eğitimler, toplantılar vs. var. Bir de İstanbul’a gidiş- gelişlerim oluyor, seyahatlerin uçak masrafları ve İstanbul’da yaptığım harcamalar da ekstralar içinde yer alıyor.

Antalya’da ortalama aylık harcama: 1.500 – 2.000 TL.

İstanbul’da ne kadar harcıyorduk?

Yine kabaca bir hesap ile sabit harcamalarımız şunlardı:

 • Kira: 800 TL.
 • Aidat ve yakıt: 75 TL + kışın 155 TL. – Toplamını aya bölünce ayda 165 TL.

  Antalya’da bu masraf hiç yok.

 • Çocuk yuvası: 600 TL.
 • Araba masrafları : 450 TL

  Aylık benzin harcamaları ile yıllık sigorta, bakım, kaza gibi masrafların aya göre hesaplanması ile buldum. Arabamız olmadığı için yine Antalya’da böyle bir harcamamız yok.

 • Fatura ve diğer sabit masraflar: yaklaşık 500 TL.

  Antalya’dakilerle hemen hemen aynı diyebiliriz.

 • Yemek ve evle ilgili diğer harcamalar: 200 – 300 TL.

  Sadece evle ilgili günlük masrafları düşünürsek, sanırım yine aynı civardadır.

 • Ekstralar: 600 – 750 TL.

  İstanbul’da en çok para ekstralara, yani dışarıda yaptığımız harcamalara gidiyordu. Market alışverişi zaten oldukça pahalıydı, buna bir de dışarıda yenen yemekler, gezmeler vs. de eklenince hiç fark etmeden kredi kartlarımızdaki miktarlar inanılmaz artıyordu. Bir de o ay hiç beklenmedik ekstra bir harcamamız olursa, çok zor başa çıkabileceğimiz rakamlarla karşılaşabiliyorduk.

İstanbul’da ortalama aylık harcamamız: min. 3.250 – maks. 4.000 TL.

– – – – – – – – – – –

Tabii bu hesaplama bizim için geçerli, yani anne-baba-çocuktan oluşan üç kişilik bir aile için. Sadece iki kişinin veya tek başına yaşayanların farklı harcamaları olabilir. Ama iki şehir arasındaki yaşam maliyeti farkı aynı oranlarda olacaktır.

Hatta inanıyorum ki Antalya’daki harcamalar daha da düşürülebilir.

Şimdi sanıyorum İstanbul’da çalışıp Antalya’da yaşamak konusu kafalarda daha da netlik kazanmıştır.

Eğer değişik bir şehirde yaşıyorsanız ve oradaki yaşam maliyetlerini bana göndermek isterseniz, memnuniyetle burada yayınlarım. Böylece ufak bir rehber de oluşturabiliriz. Ne dersiniz?

Yorumlar