MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > İşini Sağlam Temellere Oturtmak
Nis 9

İşini Sağlam Temellere Oturtmak

Özlem Yetiş

kokler

Fotoğraf Aaron Escobar

Bu haftaki yazı, En İyi İş Fikrini Bulmak ve Temel Bir İş Planı Yapmak ile birlikte oluşan küçük setin üçüncü bölümü. İş fikrini buldun, stratejini belirledin ve iş planını yaptın. Sıra geldi işinin en ufak sarsıntıda tepetaklak olmasını önleyecek bazı konulara.

İşe sağlam başlamak için yine benden daha tecrübeli – en azından hem seyahat edip hem iş yürütmek konusunda artık uzman olmuş Lea’nın aşağıdaki yazısını tavsiye ederim.

Bu yazı Lea Woodward tarafından yazılmıştır.

Kendi işini yapan (belki de aynı anda seyahat eden) kişilere işlerinin her zaman iyi ve istikrarlı gidip gitmediğini sordun mu? Sorarsan yanıtları muhtemelen kocaman bir “HAYIR!” olacaktır.

Küçük işletmelerin çoğu sarsıntılar ve aşağı doğru gidiş riski altındadır – tabii ki iş sahibi dijital bir göçebe ise, bu risk bazen daha fazla olabilir. Sürekli seyahat halindeyken, gidilecek bir sonraki yeri seçmek, rezervasyonları yapmak, toparlanmak, varınca tekrar yerleşmeye başlamak gibi işler bayağı zaman kaybettirir ve işleri bir süre durdurmana neden olabilir.

Twitter, Facebook sayfalarını kapatsan da, e-maillerine daha az baksan ve elindeki işe daha çok yoğunlaşmaya çabalasan da tüm işler için zaman yeterli gelmez.

İşlerin yürüdüğünü garantiye almak için otomasyon, bir kısmını dışarıya verme, süreç yönetimi araçları kullanma gibi çözümler önerilebilir, ancak bunlardan önce işinin doğru ve sağlam temeller üzerine kurulduğundan emin olmak gerek. Hatta bunu yola çıkmadan yaparsan, ileride karşılaşacağın problemlerin çoğunu şimdiden çözmüş olursun.

IMG_1165

Fotoğraf Fly For Fun

[Bu yazı uzun görünebilir, ancak tüm aşamaları adım adım uygularsan, bir çok küçük işletmeye göre önde başlayabilirsin.]

İşini sağlam temellere oturtmak ne demek ve bu nasıl yapılabilir? Kendi işin yaparken gelirini garanti altına almak, işinin sürekliliğini sağlamak, her şeyi zamanında yapabilmek ve tüm bunların yanı sıra kendine ve işinin sağladığı güzel imkanlara da vakit ayırabilmek nasıl olacak?

3 yıldan fazla bir süredir hem seyahat edip, hem de işlerini yürüten biri olarak uzun vadeli başarı için verebileceğim ipuçları şunlar:

İlk Önce Temel Aşamayı Hallet

Ortaklık mı kurmalısın? Limited şirket mi? İşin için ayrı bir banka hesabı gerekecek mi? Bir muhasebeci tutmalı mısın? Avukata ihtiyacın olacak mı? Peki ya sigorta? İş güvencesi?

Tüm bunlar gözüne çok sıradan görünebilir, ama hepsi kesinlikle kendi işini kurarken yanıtlamak zorunda olduğun temel sorular.

Ancak işleri seyrine bırakmak daha kolay. Belki şu anda bir muhasebeci tutup, vergilerle uğraşman için erken. Ne de olsa muhasebeciye para ödemen gerekecek. Belki de sürekli seyahat etmek istiyorsun ve şirketini yurtdışında kuracaksın. Böylece göçebe durumundan faydalanacaksın. Ve bunu da şu anda düşünmen gerekmiyor.

Doğru mu? Hayır. Önceliklerinin tamamen bunlardan oluşması gerekiyor. Bu işleri haletmek sıradan ve sıkıcı görünebilir, hatta hemen yapmasan da olabileceğini düşünebilirsin. Ama bunlar için gereken zaman ve enerjiyi şimdi ayırmazsan, belki de uzaklarda bir plajda keyif yaparken gelen telefonla kalkıp hemen halledebileceğini gerçekten düşünüyor musun?

Bana inan, halledemezsin! O yüzden aşağıda bir yapılacaklar listesi var:

 • Küçük işletmen için en iyi yapıyı araştır, karar ver ve kur.
 • Banka hesaplarını aç. Eğer göçebe olmaya karar verirsen, online bankacılık işlemlerinin ihtiyacın olan herşeyi yapabildiğinden emin ol.
 • İşin için gereken tüm sigorta ve güvenceleri araştır ve düzenle. Unutma ki seyahat ediyor olman, sabit bir yer için yaptığın sigortaları geçersiz kılabilir.
 • Yola çıkmadan önce destek ekibini mutlaka hazır et. Şirketinin bulunduğu ülkeden bir muhasebeciyle anlaşmak her zaman daha mantıklıdır. Seyahat etmeyeceksen ya da ülke dışına çıkmayı düşünmüyorsan, işin biraz daha kolay.

Eğer yeni bir işe başlıyorsan, önce bunları yap. Şimdiye kadar yapmadıysan, şimdi başla…
HEMEN ŞİMDİ ☺

İŞİNİN KAYNAKLARINI BELİRLE

Hiç şu garip aletlerden biri ile konserve açmayı denedin mi? Şekilsiz bir biçimde keserler ve konserve açıldıktan sonra elini kolaylıkla yarabilecek tırtıklı bir kenar bırakırlar.

Gereken araç ve kaynakları kullanmadan işini sürdürmeye çalıştığında da aynen böyle olur. Meteliğe kurşun atıyor olsanda, işine harcayacak hiç paran olmasa da hayatı çok kolaylaştıracak ve işini baştan itibaren doğru yapmanı sağlayacak bir sürü ücretsiz online araç mevcut.

Şu 3 alana odaklanmak gerekiyor:

 1. İnsan kaynakların
 2. Teknoloji kaynakların
 3. Kişisel beceri kaynakların

İnsan KAYNAKLARIN

İlk başta muhtemelen sadece sen olacaksın. CEO, CFO, CMO, metin yazarı, blog yazarı, satış temsilcisi, müşteri ilişkileri sorumlusu ve yönetici asistanı olacaksın… ama bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmiyor.

Belki ileride, işinin daha başarılı olması için bazı konularda başkalarından destek almayı düşünmek sana inanılmaz zaman ve enerji kazandıracak. İş sahiplerinin kendilerine yardımcı olarak kişileri işe almalarının önündeki en önemli engel işlerinde hangi sorumluluk alanlarının ve rollerin olduğunu bilmemeleridir – bu aynı zamanda işleri dışarı vermekte zorlananlar için de geçerlidir.

TEKNOLOJİ KAYNAKLARIN

Konu teknolojiyse, en büyük sorun kullanılan hizmetlerin, platformların ve araçların değiştirilmesi oluyor. Eğer bir kez hotmailden gmaile veya bir mailing programından başka birine geçmeye çalıştıysan muhtemelen ne demek istediğini anlamışsındır. En başta dikkatle seçmen gereken platformlar şunlar:

 • Hosting firması (Bluehost vb.)
 • E-mail sağlayıcı (Gmail / Google Apps vb.)
 • Blog platformu (WordPress.org.)
 • Mailing hizmeti sağlayıcı (iContact, Aweber; ikisini de kullandık, şu anda iContact kullanıyoruz, ama en baştan başlasaydık muhtemelen Aweber kullanırdık.)
 • CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Aracı (Highrise HQ veya şu anda müşteriler ve potansiyelleri yönetmek için kullandığımız Google Sites,)
 • Finansal yönetim/faturalama aracı (Freshbooks veya birden fazla para birimi için Xero)
 • Online yedekleme (Backblaze veya Dropbox)

Yukarıdaki gibi hizmetleri bir kaç ay (veya yıl) kullandıktan sonra değiştirmek büyük bir karmaşaya neden olabiliyor, o yüzden senin için en iyisinin hangisi olacağını araştırmak ve seçmek için en başta biraz zaman ayırman faydalı olacaktır. Yukarıda parantez içinde yazan hizmetler en bilinenleri denedikten sonra bizim kullanmaya karar verdiklerimiz.

BECERİ KAYNAKLARIN

Bir süre için muhtemelen işinin en büyük varlığı kendin olacaksın. İşinin yürüyüp yürümeyeceğini belirleyecek beceriler, tecrübe ve bilgiler seninkiler olacak. Bu nedenle ne yapmak istiyorsan ona uygun becerileri edinmiş olduğunu garantilemen gerekiyor.

Bir kez daha söylemekte yarar var: bu tip konuları çözmeye zaman ayırmak için yola koyulmayı bekleme. Kendi kendine “Aman, bunu öğrenmek veya şunu anlamak için Tayland’daki plaja gitmeyi de bekleyebilirim” demek yaşayabileceğin en büyük kandırmacalardandır. Gitmeden önce becerilerini edin, yoksa hem kendin hem de işin için ciddi sorunlara yol açabilirsin.

Şu anda, en azından yeterli paran varken, bu konuya eğil.

HERŞEYİ Gören Kaptan Ol

Her gün bir ayin şeklinde blogunun abone sayısını, trafik seviyesini, Twitter’daki takipçi sayılarını ve Facebook hayranlarını takip ediyorsan, işin için önemli sayılara odaklandığın ve bunların verimlilik ve başarın için gereken tek istatistiksel veriler olduğu şeklinde bir düşünceyle kendini kandırıyor olabilirsin. Ne yazık ki bunlar doğru değil.

Kendini, kendi geminin kaptanı gibi düşün – geminin tüm bölümlerinde neler olduğunu net olarak görebilmen ve gerekirse ne zaman ve nerede düzeltmeler yapacağını bilebilmen için önünde bir veya birkaç tane panel olması lazım.

İşinin de aşağıdaki panolara ihtiyacı var:

 • En azından temel bilgileri içeren bir finansal pano: gelir, harcamalar, alacaklar/verecekler, nakit akışı ve kar – zarar durumun. Belli bir zamanda işinin finansal anlamda ne durumda olduğunu bilmemek demek, parmağının nabzın üzerinde koyamamak demektir.
 • Pazarlama / satış panosu: Her zaman hangi aktivitelerin para getirdiğini ve her bir müşterinin / potansiyelin satış hattında nerede olduğunu görebilmen için pazarlama aktivitelerini ve satış kanallarını takip edeceğin bir pano.
 • Proje Panosu: Güncel ve hayata geçireceğin projelerin durumunu ve önceliklerini gösteren bir pano. Bir çoğumuzun koltuğunda birden çok karpuz ve halen sürdürmekte olduğu projeler var. Hangi noktada olduğun ve her birinde bir sonraki adımda ne yapman gerektiğini takip etmek, sürekli gelişimin anahtarıdır.

İşinde gerekebilecek bir kaç tane daha panoya ihtiyacın olabilir. Bu, nasıl bir iş yaptığına göre değişir tabii ki, ancak yukarıdakiler hemen hemen tüm iş sahiplerinin işlerinin sağlıklı olarak gidip gitmediğini görmeleri için temel olan panolardır.

– – – – –

Bu gerçekten de bayağı uzun bir yazı oldu ve yapmak gereken bir çok şeyi içeriyor. özellikle işini yeni kuruyorsan veya mevcut işinde bir takım eksiklikler olduğunu fark ettiysen bu maddeler sana yardımcı olacaktır. Yapılacak işler seni korkutmasın. Tüm konuların üzerinden adım adım geç ve şunu aklında tut:

“İlerlemenin sırrı başlamaktır. Başlamanın sırrı da karmaşık, bunaltıcı işleri küçük, yapılabilir işlere bölmek ve daha sonra bunlardan ilkini yapmaya başlamaktır. Mark Twain

Yorumlar