MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Hedefe Giden Yol: Kaynaklarının Farkında Mısın?
Mar 1

Hedefe Giden Yol: Kaynaklarının Farkında Mısın?

Özlem Yetiş

2630981126_1194a52fc5

Fotoğraf Ferran

Hedef belirleme çalışmalarımızın ardından sıra geldi hedeflerimize doğru yürümeye. Yine Paul Myers’in ücretsiz olarak sunduğu çalışmadan devam ediyorum.

Bu andan itibaren belli bir hedef listen olduğunu varsayarak, listeni nasıl adım adım gerçeğe dönüştürebileceğine bakacağız.

Bunu bir yol olarak düşün. Şimdiye kadar yaptığımız “hedef belirleme” çalışmalarında hep gideceğimiz yer, varacağımız nokta hakkında düşündük. İyi bir şeyler de çıktığına inanıyorum. Yaptığınız çalışmanın işe yarayıp yaramadığını lütfen yorumlar bölümüne yazın, böylece daha fazla kişi için bir başlangıç noktası oluşturabiliriz.

Varacağımız yeri bildikten sonra, şu anda bulunduğumuz yeri de tanımlamamız gerekiyor ki, “nasıl” gideceğimiz konusunda bir karar verebilelim.

Mevcut durumun belirlenmesi için yapacağımız şey, sahip olduğumuz kaynakları bilmemiz, farkında olmamız. Sonunda tahmin ettiğinden de çok kaynağa sahip olduğunu göreceksin.

Sahip olduğun şeylerin neler olduğunu bilmek, seni bir sürü insanın çok ilerisine taşır. Bu kaynakların değerini bilmek ise tamamen farklı bir konu. Bu değeri görmeyi öğrendiğin zaman, seni tek durdurabilecek şey kendin olacaktır.

Nerede durduğunu daha net görmen için yapacağın çalışma şöyle olacak: (Eğer üşengeçlik yakana yapıştıysa, şu yazıyı tekrar oku ve motivasyonunu geri getir.)

1. Bağlantıların

Eğlenceli bir maddeden başladık. Burada tanıdığın herkesi yazman gerekiyor. Bankacını, sık gittiğin restorandaki garsonu, patronunu, arkadaşlarını, akrabalarını, satın alma yaptığın kişileri, müşterilerini, günlük bağlantılarını, e-mail ile görüştüğün kişileri, Facebook’taki arkadaşlarını ve aklına gelen herkesi ama herkesi yaz. Hepsini tek tek listele.

İki sütun halinde yaz. İlk sütunda kim olduğu, ikinci sütunda ise ne iş yaptığı veya nereden tanıdığını yazacaksın.

2. Finansal kaynakların:

 • Şu andaki mevcut nakit paran
 • Kredi limitin
 • Likit varlıkların (Hemen satılabilecek niteliktekiler)
 • Yatırımların
 • Alacakların
 • Sahip olduğun diğer parasal kaynaklar
 • Dönüştürülebilir varlıklar (İhtiyacın olmayan ve satabileceğin şeyler)
 • Nakit getiren varlıklar – ürünler, stoklar

Basit bir gelir – gider, borç – alacak tablosu yaparak ve sahip olduğun varlıkları listeleyerek finansal olarak nerede durduğun hakkında genel bir fikir edinebilirsin.

 • Aylık sabit harcamaların
 • Ortalama kredi kartı borcun
 • Ödemen gereken faturalar
 • Aylık elinde kalan miktar
 • Ödediğin krediler (ne kadar daha ödemen gerekiyor?) gibi kalemleri yazarak mali durumuna ve mevcut kaynaklarına bak.

3. Teknik kaynakların

Bu noktada sahip olduğun tüm bilgisayar donanımı, elektronik aletler (fotoğraf makinesi, video, telefon, hard disklerin, Wii, PSP vs.), yazılımlar ve diğer teknik varlıkları yazacaksın.

Web sitenle beraber gelen kaynakları bile yazman gerekiyor. Otomatik yanıtlayıcılar, CGI erişimi, ekstra e-posta kutuları, şifre ile korunan dizinler gibi web hostinginin sana sağladığı tüm hizmetleri yaz.

Ben bu listeyi yaptığımda ne kadar çok elektronik cihaza sahip olduğumu görüp şaşırdım.

4. Becerilerin

Bir bakıma sahip olduğumuz en önemli kaynağımız tecrübelerimiz ve becerilerimiz. Bunların gerçekten farkında mıyız acaba? Şu ana kadar edindiğin tecrübelerle birlikte kendiliğinden oluşan becerilerinin neler olduğunu biliyor musun?

Listene becerilerini şu başlıklara göre yaz:

 1. Yaptığın tüm işler ve bu işlerden öğrendiklerin
 2. Edinmiş olduğun hobilerin
 3. Konuştuğun tüm diller, çaldığın müzik aletleri, geçmişteki veya şimdiki ilgi alanların
 4. Gönüllü olarak yaptığın tüm işler
 5. Bu noktaya gelene kadar edinmiş olduğun tüm tesadüfü beceriler. Bu yazı yazma, muhasebe bilgisi, toplantı yönetme, beyin fırtınası yapma gibi ufak veya büyük herşey olabilir.

Bundan sonraki bir kaç gün de düşünmeye devam et, aklına mutlaka buraya ekleyeceğin bir şeyler gelecektir.

Bu listeyi seni iyi tanıdığına inandığın kişilere de gösterebilrsin. Senin hafife aldığın fakat listende bulunması gereken özelliklerini sana söyleyebilirler. Örneğin iyi bir dinleyici olduğunu, iyi sorular sorabildiğini veya konuşmalarında dinleyicilerin ilgisini sürekli yüksek tuttuğunu kendin fark etmemiş olabilirsin. Bunlar da değerli şeylerdir.

Belki diğerlerine göre zamanını planlama becerin gelişmiştir, belki de çok iyi sunumlar yapıyorsun. Becerilerin üzerinde detaylı olarak düşün ve bu listeyi olabildiğince tamamla.

Daha sonra yapmak istediğin işte bu becerilerin bir birleşimini kullanabilirsin. Mesela İspanyolca biliyorsan ve araştırma yapma tecrüben varsa, İspanyol asıllı bir firmanın pazar araştırmalarını yapmaya talip olabilirsin. Ya da tam tersi Türk bir firmanın İspanya’daki bağlantılarını kurabilirsin.

5. İlgi alanların

İlgini çeken her şeyi buraya yaz. Ne olduğu önemli değil. Eğer bir şeyle ilgileniyorsan, bir konu azıcık da olsa dikkatini çekiyorsa, buraya yaz.

Mesela benim yazdığın bir kaç konu şöyle: Yemek blogları, vahşi yaşam fotoğrafçıları, düğün organizasyonları, düğün fotoğrafları. Bunları yapacağım diye bir şey yok, sadece ilgi alanıma giren konuları belirledim.

6. Aktivitelerin

Bir hafta önceden başla ve bugüne kadar yaptığın tüm aktiviteleri listele. Sonra geçen hafta yapmamış olabileceğin ama düzenli olarak yaptığın aktiviteleri listele. Dışarıda yemek yemek, dans etmek, arkadaşlarınla düzenli olarak buluşmak, spor salonu vs. gibi tüm faaliyetler bu başlık altında yer alacak.

Daha sonra da lisede, üniversitede ve aradaki yıllarda içinde bulunduğun tüm faaliyetleri yaz.

7. Karakter Özelliklerin

Nasıl bir karakterin olduğunu, kendi gördüğün gibi yaz. Dürüst, sabırsız, neşeli, dikkati kolay dağılan, yaratıcı, organize veya yönetici. Sahip olduğum tüm özelliklerini listele.

Bazılarımız için bu kısım zor olabilir. Ama dürüst ol. Bunun bir test olmadığını ve yazdığın şeyleri sadece senin göreceğini düşün. Başka biri yok, kendinle başbaşasın, kendini nasıl görüyorsun?

Pozitif ve negatif gördüğün özelliklerini ayrı ayrı listele.

Ve son bir madde:

En sonda 3 maddelik çok önemli bir liste:

Gerçekten ama gerçekten ne yapmaktan hoşlanıyorsun? Sadece 3 şey yazabilirsin. Para tamamen önemsiz olsaydı, hayatında her şey kusursuz gitseydi yapmaktan zevk aldığın 3 şey ne olurdu?

 1. ……………………………..
 2. ……………………………..
 3. ……………………………..

Bu çalışmayı bir günde tamamlamaya çalışma. Mevcut durumunu gözden geçirmen zaman alacak bir şey. Şimdi tekrar bakınca kendi listemi de güncellemem gerektiğini fark ettim. Hep dediğim gibi hedefler sabit değildir, değişebilir. Kaynakların zamanla artar, yapabileceğin yepyeni şeyleri görürsün ve hayatındaki her şeyi tekrardan güncellemen gerekebilir.

Yavaş ve sakin ol. Bunu bitirince bir iki gün bir şey yapma, zaten yapabilmen çok zor. Arada aklına gelen yeni bir şeyler olursa, ilgili bölüme ekleyebilirsin.

Bu noktaya gelmeni sağlayan her şeyi gözden geçiriyorsun ve geçmişine ait her şeyi yerinden oynatıyorsun. Göründüğü – veya okunduğu – kadar kolay bir şey değil. Ama hedefini, yani varış noktanı önceden belirlediğin için bunu da hevesle bitirmen gerek.

Bundan sonra işimiz daha kolay, artık tek tek hedefleri ele alacağız.

Yorumlar