MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Hedefe Giden Yol: Herşey Bir Adımla Başlar…
Mar 17

Hedefe Giden Yol: Herşey Bir Adımla Başlar…

Özlem Yetiş

basamak

Fotoğraf Light Knight

Başlıktaki konuya geçmeden önce güzel bir haber vermek istiyorum. Bu hafta benim için çok heyecanlı geçti, çünkü bu siteyi yapmamda bana hem teknik hem de içerik konularında büyük destek olan Lea Woodward ve Jon Woodward, küçük kızları Mali ile birlikte Antalya’ya gelmeye karar verdiler!

Hem de yarın burada olacaklar. Burada kaldıkları sürede kendileriyle bir söyleşi yapıp, hayatları hakkında daha fazla detay almak istiyorum. Soracağınız sorular varsa lütfen bana gönderin. Söylemek istediklerinizi yazılara yorum olarak da bırakabilirsiniz.

Güzel haberden sonra gelelim hedefe giden yola. Hedef belirleme ve gerçekleştirme konusunda daha önce yazdığım yazılar şurada:

1, 2, 3, 4, 5 ve 6

Şimdi yazıya geçebilirim:

En Büyük Hedefine Bak

Hedef listenden sana en fazla çekici geleni, en önemli olanı seç. Bu yazının da dahil olduğu son iki bölümü bitirdiğimizde bu hedefe ulaşmak için gereken planı yapmış olacaksın.

Basit bir örnekle başlayalım: Boğazda güzel bir ev, kapıda bir Mercedes ve denizde bir yatın olsun istiyorsun.

Bunları elde etmen için gerekenler:

  1. Dağ gibi para
  2. Sende kalmalarını sağlamak için yeterli bir gelir

Evet bu kadar basit. Kulağa da hoş geliyor aslında. Ama hedef belirleme böyle bir şey değil, bu sadece “istiyorum”ları belirleme.

Paraya ulaşmak için bir plan gerekiyor. Birazdan bu konuya geleceğiz. Önce şu sorulara göz at:

  1. Bunlar ne kadara mal olacak? Diyelim ki kapıdan girdim ve bunları almak istediğimi söyledim. Ne kadar ödemem gerekecek?
  2. Daha ucuza sahip olmanın bir yolu var mı? Daha az para ödeyeceğim bir seçeneğim varsa, hedefime ulaşmak için harcadığım zamanı kısaltabilirim.
  3. Bu bilgilere ulaşmak için hangi soruları sormalıyım? Boğazda bir ev almak için para biriktirmenin en iyi yolu nedir?

Bunlar sadece olaya ısınma alıştırmaları. Hedeflenen şeyin kafanda gerçeğe dönüşebilmesi için biraz yukarıdan bakmanı ve genel manzarayı görmeni sağlayacaklar.

Sanırım şimdiden alternatifleri düşünmeye başladın. Burası ile orası arasındaki mesafeyi kısaltmaya çalışıyorsun. Büyük hedefine bir daha bak. Onu gerçekleştirmen için neler gerekiyor? Gerçekten istediğin bu mu, yoksa süreci kısaltmak için yapılabilecek bazı şeyler var mı? Bu yolda neleri feda etmen gerekiyor? Bunları öğrenmek için kimden yardım alabilirsin?

Bir kaç dakika için bunları düşün.

Gerçekten istiyor musun?

Bu hedef senin gerçekten istediğini bir şey mi, yoksa gerçekten istediğin şeyi temsil eden bir şey mi? Eğer ikinci soru doğru geliyorsa, bu hedefin senin için anlamını düşün.

Bazen istediğimiz maddi şeyler aslında gerçekten istediğimiz durumların birer temsilcisidirler. O zaman hedefimizin bir “durum” olması gerekir. Bunu fark edersen, hedefini de bu duruma ulaşabilecek şekilde değiştirebilirsin. (Hızlı araba – özgürlük duygusu gibi.)

Küçük bir hatırlatma:Bu çalışmaların her biri ve hepsi, yaşayan bir sürecin parçaları. Yani senin hayatının. O yüzden sürekli değişebilir, ekleme – çıkartma yapılabilir. Belki süreç içinde kendini daha iyi tanımaya başlayacaksın veye aklına daha değişik fikirler gelecek. Değişime açık ol ve değişmekten korkma. Hiç bir şey sabit değil.

Tersten Düşünmek

Şimdi önünde bir hedefin var. Bir de ona ulaşmak için yapman gereken genel maddeler. Lüks bir eve sahip olmak için çok para kazanmak, aylık gelirinin yüksek olması ve bulacağın örnek kişiler gibi.

Bundan sonra adım adım gideceğiz, ama tersten.

Şimdi deftere yaz: Şu anda hangi hedefini ele alıyorsun?

Sonra şunu sor ve yaz:

Bu hedefin gerçekleşmesinden hemen bir adım önce neyin olması gerek?

Mesela lüks ev için yazman gereken: Evin tapusunu üzerine almaktır.

Sonra her adım için bundan hemen önce ne yapmak gerektiğini yaz. Tapuyu almadan önce evin parasını yatırmak gerekir. Ondan önce bankadaki paranı (veya kredini) kontrol etmek, ondan önce evin tam istediğin gibi olduğuna karar vermek, ondan da önce evi gezmek, ondan önce evi bulmak gibi…

Bunlardan da önce hedeflediğin nakit para miktarına ulaşmış olman gerek. Ondan önce de bu miktarın yarısına. Ondan önce de çeyreğine. Bu miktarlar nedir?

Bunlardan daha önce belirlediğin miktara erişmek için bir plan yapman gerekir, ondan önce de harcamaları kısmanın bir yolunu bulmak…

Bu basit çalışma, aslında genel prensibi özetliyor. Önce nereye gideceğini belirliyorsun, sonra orada ulaştığını düşünüp, şimdiki zamana kadar geri adımlar atıyorsun.

Şimdilik bu adımların nasıl gerçeğe dönüşeceklerini düşünme. Sadece bir strateji ve ölçülebilir somut noktalar belirliyoruz.

Bunu yapmanın kolay yolu, kafanda herşeyin olduğunu canlandırmaktır. Mesela emlakçıya gidiyorsun, sana evi gösteriyor. Ondan önce yeterli paranın olduğunu düşünüp ev aramaya başlıyorsun. Ondan önce yaşadığın mutluluğu düşün ve geri gelmeye başla.

Kendimden iki örnek verip bu yazıyı bitireceğim.


Burada ele alacağım hedefim: Fotoğraftan para kazanmak

Hayal ettiğim nokta: Fotoğraf çekerek yeterli parayı kazanıyor olduğum zaman (Mesela 6 ay boyunca sürekli para kazanmış olmam gerek)

Öncesinde: İyi bir müşteri veritabanım var. Sürekli müşterilerim var. (Örneğin Haftada ortalama 1 iş, ayda 4 veya 5 iş alıyorum.)
Öncesinde: Stok fotoğraf çekimlerinden iyi para kazanmaya başlıyorum. (Örn. Ayda 1.500 Dolar)
Öncesinde: Pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapıyorum
Öncesinde: Web sitemi tamamlıyorum ve tanıtmaya başlıyorum
Öncesinde: İş planımı yapıyorum
Öncesinde: Referans için çekimler yapıyorum (düşük ücretli)
Öncesinde: Stok fotoğraf sitelerine başvuruyorum. (Bu sitelere kabul edilmek için 2 – 3 ay süre gerekiyor.)
Öncesinde: Başvurmak istediğim stok fotoğraf sitelerini belirliyorum.
Öncesinde: Stok fotoğraf çekimi için ilginç konular buluyorum ve çekime başlıyorum.
Öncesinde: Fotoğraf stilimi belirliyorum ve ekipmanını buna uygun olarak tamamlıyorum.
Öncesinde:ŞİMDİ

Bu basit listeye zaman da koyabiliriz. Hepsini 2 yıl içinde yapmayı planlıyorsam ayrı bir iş planı, 5 ay içinde yapmayı planlıyorsam da tamamen ayrı bir plan yapmam gerekir.

Bir de metin yazımı örneği vereyim:


Burada ele alacağım hedefim: Metin yazarı olarak para kazanmak

Hayal ettiğim nokta: Metin yazarak yeterli parayı kazanıyor olduğum zaman

Öncesinde: Sürekli müşterilerim var. Ayda ortalama 3.000 TL. Kazanıyorum.
Öncesinde: Pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapıyorum.
Öncesinde: Web sitemi yapıyorum, kendimi internet üzerinden de tanıtmaya başlıyorum.
Öncesinde: Müşteri kitlemle tanışıyorum.
Öncesinde: İş planımı yapıyorum.
Öncesinde: Hedef kitlemi ve ideal müşteri türünü belirliyorum. Reklam ajansları, turizm sektöründeki firmalar vs.
Öncesinde: Referanslarımı toparlıyorum. Daha önce yaptığım işlere ait referanslar istiyorum.
Öncesinde: ŞİMDİ

Bu adımları aşağıdan yukarıya doğru oku. Mantıklı geliyor mu?

Eğer yaptığımız bu çalışmaya yeterince odaklanabildiysen, şu anda beyninin oldukça yaratıcı çalışıyor olması lazım. Hedeflere ulaşmanın en basit, ama en büyük anahtarı budur. Beynini yaratıcı düşünebilmesi için serbest bırakmak.

Bir sonraki yazı, bu serinin son yazısı olacak. Bu seri bittiğinde, eğer gerçekten istekli bir şekilde çalıştıysan, elinde güzel bir stratejin ve bir planın olacak.

Yorumlar