MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Hedeflerini Belirle: 5. Bölüm – Hayatını Düzenlemeye Başla
Şub 1

Hedeflerini Belirle: 5. Bölüm – Hayatını Düzenlemeye Başla

Özlem Yetiş

sunflower

Fotoğraf Philipp Hilpert

Bu yazı dizisini yeni gördüysen, daha öncekiler şurada: 1. Bölüm, 2. Bölüm, 3. Bölüm, 4. Bölüm

Şu anda kolaylıkla yapabileceğin şeyleri içeren “İzinli Hedefler”i ve daha sonra da “Vazgeçeceğin Şeyler”i hayatından çıkartmayı planladıysan, şimdi “Asıl Hedef Listeni” oluşturabilirsin. Asıl hedef listen, hayatının geri kalanında üzerinde gitmen gereken konulardan oluşuyor.

Ortaya çıkan her hedefin karşısına, o hedefi detaylarıyla birlikte açıkla. Nasıl gerçekleştirebileceğini düşün.

Unutma, tam olarak senin bile anlamadığın bir hedefi gerçekleştirmek çok mümkün değildir.

Zaten kendi hayatını gözden geçirdikten sonra oluşturduğun hedef listen, senin yapabileceğin şeyleri içeriyordur. O yüzden hedeflerini açıklamak çok zor olmasa gerek.

Hedef Listesi Örneği

Benim hedeflerim şöyle çıktı mesela:

 • Cape Town’a taşınmak: Bütün bu çalışmayı yaparken aklıma ilk gelen şeylerden biriydi. Neden diye sordumda şu yanıtları verdim:
  – Kendi işimi yapabileceğim rahat bir ortam
  – Kızımın iyi bir eğitimi ve mükemmel bir İngilizcesi olacak, ileride nereye gitmek isterse daha serbestçe gidebilecek
  – Stressiz, sağlıklı bir hayatım olacak

  (Bunlar doğru veya yanlış genelde tartışılır tabii, ama BENİM için böyle ve BEN Cape Town’la ilgili bunları düşünüyorum. O yüzden bir hedef olarak koymam gerekti. Bunlar senin için İstanbul’da da yapılabilir. Bir şey diyemem.)

 • Fotoğraf çekerek para kazanmak: Tanınan bir fotoğrafçı olmak istiyorum. Malzemelerimi tamamlamak ve evimin bir bölümünü bu iş için ayırmak istiyorum.
 • Daha fazla seyahat etmek, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak: Bu benim hayatta yapmayı en fazla istediğim şeylerden biri. O yüzden hedeflerim arasında.
 • Yazarak para kazanmak: Kendim için, başkaları için, iş için yazmayı çok seviyorum. Hayatımı yazarak kazanabileceğimi düşünüyorum. Fotoğrafla beraber yazmak benim yapmak istediğim iki iş.

  İnternet üzerinden çalışmak istediğim için sosyal medyayı daha çok kullanmaya başlamam gerek. Ayrıca yaptığım işleri internet üzerinden daha iyi pazarlamayı öğrenmem gerek.

 • Hayalini kurduğum evde yaşamak.
 • İlgi alanıma giren konularda daha fazla zaman harcamak. Kişisel gelişimimle ilgili uğraşmak, yeni şeyler öğrenmek.

  Bunu başarmam için kendime zaman ayırmam gerek. Bunun için de başkasının yanında çalışmayı bırakıp, kendi işimi yapıp mutlu olmam gerekir. Ancak bu şekilde hobilerime ve ilgilendiğim diğer şeylere konsantre olabilirim.

  (Yine sadece BENİM İÇİN geçerli bir madde. Senin için bunu yapmak çok kolay olabilir. Benim için o zaman değildi. Şimdi gündüz kitap okuyorum, akşam çalışıyorum mesela.)

Hedeflerimde neredeyim?

Benim asıl hedef listem bu. Peki hangi hedefimde neredeyim, onu da görmek istersen okumaya devam et:

 • Cape Town’da yaşamak: Bunun için gerekli hazırlıkları yapıyorum. Henüz istediğim para hedefine ulaşamadım. Ama üzerinde çalışıyorum. Şu anda en azından araştırma yapıyorum. Nerede kalınır, ev fiyatları neler, hangi bölgede oturmalıyız vs.
 • Fotoğraf çekmek: Şu anda hobi düzeyinde. Yapmayı çok sevdiğim bir şey olduğu için haftada bir süre bu işe ayırmayı planlıyorum. Gerçekleştirmem için pazarlama çalışmalarına ağırlık vermem gerekiyor. Belki bir fotoğraf grubuna katılabilirim.
 • Seyahat etmek: Şu anda bunun için çalışıyorum. Hayatımın akışında her zaman seyahat etmek olacak.
 • Yazmak: Bundan para kazanıyorum. Bu şekilde, yeni projeler ve müşteriler bularak devam edeceğim. Başardığım için mutluyum.
 • Hayalini kurduğum evde yaşamak: Aklımdan hiç çıkmayan bir hedef. Bunu da Cape Town maddesine ekleyebiliriz aslında.
 • Kişisel ilgi alanlarımda daha fazla zaman harcamak: Şu anda bunun için daha fazla zamanım var. Daha çok kitap okuyorum, daha fazla insanla tanışıyorum. Yine de tamamen kendime ayıracağım zamanın artmasını isterim tabii ki.

Benim kendimi gördüğüm kadarıyla, doğru yoldayım. Sen de burayı sürekli okuyorsan, bunu görebilirsin. Hedeflerimi belirledim, neler yapabileceğimi yazdım ve bunların havadan gelmesini beklemiyorum. Kendime listeler, planlar yapıyorum.

En önemlisi sabırlı olmak ve küçük adımlarla ilerlemek. Ben kendime bu hedeflerin %80’ini gerçekleştirmek için iki yıl koydum. Senin kişisel durumuna ve hangi noktada olduğuna göre bu süre daha kısalabilir veya uzayabilir.

Yazmak ve fotoğraf çekmek benim daha önceden iş olarak yaptığım şeyler değildi. Ben de yeni başladım ve daha yoldayım, araştırıyorum, öğreniyorum. Şu var ki, fotoğraf çektikçe ve yazdıkça mutlu oluyorum ve benim için “doğru” hedefler olduklarını görüyorum.

Tekrar hatırlatırım: Sen kendin için bir şey yapmadıkça, kimse senin için bir şey yapmaz.

Şimdi gerçek hedeflerine ait listeyi sonlandırabilir ve hedeflerinin üzerinde çalışmaya başlayabilirsin. Bundan sonraki yazılarda, hedeflerini gerçekleştirmenin yollarına bakacağız. Dediğim gibi, herşeyin bir yolu, yöntemi var. Çok aceleci olmazsan, planlı hareket edersen gerçekleştirilemeyecek bir hedef yok.

Yorumlar