MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > En İyi İş Fikrinin Hangisi Olduğunu Nasıl Bileceksin?
Şub 11

En İyi İş Fikrinin Hangisi Olduğunu Nasıl Bileceksin?

Özlem Yetiş

secim-yap

Fotoğraf adwriter

Kendi işini yapmak istiyorsun, aklına da bir şeyler geliyor ama hangisini seçmen gerektiğine bir türlü karar veremiyorsun. Yapmayı bildiğin ve sevdiğin bir kaç tane iş var ama hangisinin daha başarılı olacağını bilemiyorsun.

Çalışmaya hazırsın, ne gerekiyorsa yapacağım diyorsun, ama hangi yoldan gitmen gerektiğini bir bilsen… Şunu söyleyebilirim ki yanlız değilsin. Ben kendi işimden para kazandığım halde, aklıma bir sürü yeni proje geliyor ve hangisinin üzerine gitmem gerektiğine hala karar veremiyorum.

Bu yazıyı, en azından nereden başlayabileceğini göstermesi açısından yararlı buldum ve paylaşmak istedim. Yorumları bekliyorum.

Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak 8 Şubat 2010’da yayınlanmıştır.

Yerden bağımsız bir hayat sürmek isteyenlerle çalışırken karşımıza çıkan en büyük engellerden biri kuracakları işe karar vermek ve fikirlerini uygulamaya başlayabilmekti. Düşünce süreci genelde şöyle olur:

Yerden bağımsız yürütmek istediğim işim için en iyi fikri bulmalıyım… sanırım şöyle bir şey deneyeceğim. Ama hayır, bunu yapamam çünkü konu hakkında çok fazla bilgim yok, o yüzden önce araştırma yapmam lazım. Hmm, araştırma yapmadım çünkü fikrimin işe yarayıp yaramayacağından emin değilim. En iyisi baştan düşüneyim.

Ve bu düşünce süreci sürekli tekrarlanır. Sen farkında olmadan bir yıl veya daha fazla bir süre geçer ve fikirlerinin hiç birinde bir ilerleme kaydedemezsin. Sana kısa sürede gelir getirecek olan işi kurmanın yakınında bile değilsindir. Bu durumu aşmanın bir çaresi olduğunu biliyor musun?

Fikrini uygulamaya koymak

Şunu düşün…

Bir yıl önce kafandan geçirdiğin web sitesini yapmış olsaydın şimdiye kadar sana para kazandırmaya başlamıştı. Belki az, ama yine de bir şeyler gerçekleşmiş olacaktı. Ve bu süre içinde ne kazanmış olacaktın? Daha fazla bilgi, daha fazla ders ve daha fazla tecrübe.

Eğer web sitesini yapmazsan ne kazanacaksın? Web siten olmayacak, gelirin ve bilgin olmayacak, ders almamış ve tecrübe edinmemiş olacaksın. Bunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Ancak bu da hemen başlamanı ve aklına takılan fikri dosdoğru uygulamanı mı gerektirir? Pazar ve rakip araştırması yapmadan? Adwords’te test etmeden? Tüketici talebini araştırmadan?

Kesinlikle hayır (tabii ki fikrine çok büyük bir miktarda para yatırmak gerekmiyorsa çok da bir şey kaybetmezsin ve yaparken öğrendiğin şeyler de yanında tecrübe olarak kalır, deneyip denememek sana kalmış).

Bir çok start-up, freelance ve tek kişilik şirketle çalışan ve “en iyi” fikri bulmalarına yardım eden biri olarak, müşterilerime her zaman şu tavsiyelerde bulunurum:

Araştırma Yap

Küçük ölçekli temel bir araştırma yapmak ve iş fikrinin geçerli olup olmadığını belirlemek çok zor değil. Burada verebileceğim bir kaç ipucu:

 • İşe başlamak için yatırman gereken miktar ne kadar büyükse, yapacağın araştırma da o kadar fazla olmalı.
 • Temel bir araştırma için aşağıdakilerle başlamak iyi olur:
  • Rekabetçi araştırması: Pazarda seninkinin dışında nelerin mevcut olduğunu incele
  • Pazar araştırması: Pazarın mevcut büyüklüğünü ve öngörülen büyüme (veya küçülme) oranını incele / hesapla
  • Tüketici talebi araştırması: Sunmayı planladığın ürün veya hizmetler için mevcut olan talep seviyesini incele
 • Araştırmanı yapmak için internetteki ücretsiz veya ucuz hizmetleri kullan – Alltop, 43Things, LinkedIn, Google Adwords ve eBay gibi siteler bu tür hizmetleri veriyor.

Senin için “en iyi” ne demek belirle

Bana bir müşterim uygulamak için “en iyi” fikrin hangisi olduğunu sorduğunda, ben de ona başka bir soruyla karşılık veriyorum:

Sana göre “en iyi” nedir? Karlı bir iş midir? Eğlenceli mi? En çabuk yapılabilecek olan mı? Çok uğraş istemeyen mi?

“En iyi” muhtemelen bu özelliklerin birleşimidir ama en azından uygulayacağın iş fikrinin şunlardan biri gibi olup olmadığını kendine sormanı sağlar:

 • Öncesinde çok iş yapılması gereken ama uzun vadede çok uğraş gerektirmeyen (daha çok pasif gelir getirecek bir iş)
 • Öncesinde çok az iş gerektiren ama uzun vadede üzerinde çok uğraşılması gereken (çalışmayı sevenler için)
 • Öncesinde ortalama miktarda iş gerektiren ve daha sonra da ortalama uğraş vereceğin (danışmanlık, web tasarımı gibi profesyonel hizmetler)

Ve tabii ki gelir getirme potansiyelini de düşünmen gerekir – bunların tümü en iyi geliri getirebilir ama her zaman değil!

Hazır mısın?

Bu fikrin işlemesini sağlamak için gerekenleri yapmak için hazırlıklı mısın? Uzun çalışma saatlerine ve zorlu öğrenme sürecine hazır mısın? Parasal veya başka bir şekilde ödüllendirilmeyeceğin günlere hazır mısın?

Eğer değilsen, başlamak için zahmet etme. Fikrinin “işlemesini sağlamak” için önemli olan bir başka şey de süreç içindeki bazı noktalarda nasıl gittiğine dair kendine ölçüler koymaktır.

Ne zaman başlayacağın kadar ne zaman duracağını ve bırakacağını bilmek de önemlidir.

Ve son olarak şunu hatırla…

Genelde yapmak düşünmekten daha iyidir. İyi bir fikrin gerçekten iyi olduğunu, onu gerçekleştirmek için bir şeyler yapmaya başlayana kadar bilemezsin.

İstersen tüm araştırmaları yapabilirsin, bir şeyin başarılı olacağına dair ilk kanıtları elde edebilirsin ama o işi kurmadığın, uygulamadığın ve yapmaya başlamadığın sürece hiç bir şeyden tam olarak emin olamazsın.

Ve en sonunda işe yaramasa bile, yapacağın işi hala düşünüyor olsaydın öğreneceğin şeylerden çok daha fazlasını biliyor olacaksın.

Yorumlar