MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web Siteni Para Kazanır Duruma Getirmek 2
Oca 2

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web Siteni Para Kazanır Duruma Getirmek 2

Özlem Yetiş

satis-internet

Image by ruiwen

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 9 Haziran 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Bu yazının ilk bölümünde web sitenden para kazanmanın 5 yolunu görmüştük. Şimdi de web sitenle ilgili yaptığın çalışmalara dayanarak gelir elde etmenin 6 yolunu daha paylaşıyorum…

6. Sponsor Yazıları

Eğer bir blog yaptıysan, paralı yazılar yazarak gelir elde etme şansın var. Yani bir ürün, hizmet veya web sitesiyle ilgili kendi blogunda bir yazı yayınlıyorsun ve bunun karşılığında sana para ödeniyor.

Bunu yapmak için PayPerPost veya ReviewMe gibi networklere üye olup müşteri bulabilir ya da müşterilerini kendin bulma yolunu seçebilirsin. Şunu aklında tutmanda fayda var: Ücretli yazılar ekledikçe, hangi yazıların normal, hangilerinin ücretli olduğunu belirtmezsen, sitenin bütünlüğünü riske atabilirsin. Ayrıca okuyucuların muhtemelen ücretli yazdığın yazılara daha az ilgi gösterecektir, bu yüzden çok fazla ücretli yazı yayınlamaya kalkarsan, sadık okuyucularını kaçırma riski ile karşılaşabilirsin.

7. Yazı İçi Reklam (In-text Advertising)

Yazı içi reklam sunan networkler, websiteni otomatik olarak tarar ve içerikteki uygun veya popüler kelimeleri ücretli linkler haline getirir, bunları da genelde çift alt çizgiyle belirtirler. Bu link üzerine gelinince küçük bir pencerede reklam açılır. Eğer okuyucu bu reklama tıklarsa, sitenin sahibi para kazanır.

Yazı içi reklam biraz itici olabilir. Aynı zamanda kaza ile kelimelerin üzerinde gelinince sürekli reklam açılması sinirleri bozabilir. Bu tip reklamlar zaman zaman görülüyor, ancak henüz çok kullanılır hale gelmediler. Yazı içi reklamlar için Kontera en büyük firma.

Özlem’in notu: Bildiğim kadarıya Türkiye’de bunu sunan ReklamZ var.

8. Pop-up ve Pop-under Reklamlar

Herkesin pop-up ve pop-under reklamlarla karşılaşmış olduğuna eminim. Bazı networkler bu tarz reklamları göstermen için sana para öderler ama unutma ki artık pop-up engelleyiciler oldukça yaygın ve insanlar bu tip reklam bombardımanına iyi gözle bakmıyor. Ancak ziyaretçilerinin kızması seni pek ilgilendirmiyorsa, bunu bir para kazanma seçeneği olarak kullanabilirsin.

Şu sitelere bakabilirsin:

9. RSS Feed Reklamı

RSS feedleri son bir kaç yılda inanılmaz popüler hale geldi ve okuyucu sayısı çok yüksek olan bir sürü blog var. Reklamverenler bu readerlara da girmek istiyorlar ve bazıları senin RSS feedinde yer almak için para ödemek isteyebilir. Bunun için RSS feed yayıncısı bir networke üye olabilirsin, ya da yazı feedlerinin içinde yer almak isteyecek reklamverenleri kendin bulabilirsin.

Şu sitelere bakabilirsin:

10. Özel – Premium İçerik

Bazı web siteleri ve bloglar, içeriklerinin bir kısmını ücretsiz verip, geri kalan diğer özel içeriğe ve araçlara erişim için para almak gibi bir model kullanıyor.

Eğer çok popüler olmuş, saygı gören ve seçtiğin konuda otorite olarak kabul edilen bir blogun veya web siten ve verecek çok daha fazla bilgin varsa, o zaman okuyucularının detaylı rehberler, araçlar ve sınırlandırılmış bir web forum gibi daha özel içerik için para ödeyip ödemeyeceklerini denemek iyi olabilir.

Bunun için izleyici kitlesinin, web sitenden alacağı değer hakkında çok güçlü duyguları olması gerekir. O yüzden bu tarz bir model yeni açılmış ve ismi duyulmamış bir site için çok da uygun değildir.

11. Web sitesi Alım-Satımı

Bu bir para kazanma stratejisinden çok bir iş modelidir – ama yine de belirtmeye değer buluyorum. Çoğu kişi web sitesi yaratmak, biraz trafik elde etmek, bir kaç link değişimi yapmak, bazı internet dizinlerine kayıt olmak, biraz beklemek, site için bir PR (Page Rank) yaratmak ve sonunda tümünü paket olarak satmaktan para kazanıyor. Ve bunu tekrar tekrar yapıyor.

Bunu başarmanın bir yolu da var olan siteleri satın alıp, üzerinde biraz çalıştıktan sonra daha yüksek bir fiyata satmaktır. Sitepoint web siteleri açık artırması için popüler bir yer. Bunun dışında sitelerini Digitalpoint forumlarının ilgili alanlarına da gönderebilirsin.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Bu yazıyı beğendiysen, aşağıdakilere de göz atabilirsin:

  1. Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Siteni Arama Motorları İçin Optimize Etmek (SEO) Fotoğraf marciookabe Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak…
  2. İşini Online Olarak Pazarlamak ve Zorluklarla Başa Çıkmak… Fotoğraf Fenchurch! Bu blogu okuyan veya okumayan bir çok…
  3. Bu Tarz Bir Yaşam Hakkında Sorduğunuz 6 Soru Fotoğraf Karen Eliot Bu yazı Lea Woodward tarafından …
  4. Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar Fotoğraf flattop341 Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak…

Yorumlar