MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web Siteni Para Kazanır Duruma Getirmek 1
Oca 2

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web Siteni Para Kazanır Duruma Getirmek 1

Özlem Yetiş

web-para-kazanmak

Image by tashland

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 28 Mayıs 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Artık çok ziyaret edilen bir siten var… Demek ki biraz para kazanmanın vakti geldi.

Bu aşamada, hatta daha da öncesinde sitenin ne tür araçlarla para kazandıracağını düşünmen gerekiyor. Aceleyle sitenin her tarafına reklamlar koymanın ve bunlardan gelir beklemenin pek anlamı yok – zaten bu şekilde çok fazla bir gelir de elde edemezsin.

Sitenden nasıl para kazanacağını belirlemek için bir kaç faktör var:

  • Çektiğin okuyucu türü
  • Okuyucuların seni hangi yöntemle buldukları
  • Okuyucuların sitende ne aradıkları

O yüzden bu noktada biraz zaman harca ve doğru para kazanma seçeneklerini araştır. İşte sana yardımcı olacak para kazanma yöntemleri:

1. PPC – Pay Per Click (Tıklama Başına Ödeme) Reklamları

PPC’nin ardında yatan fikir şu: Bir network ile anlaşıyorsun, sitene bir kaç kod ekliyorsun, bu kodlar sayesinde sitende ilgili reklamlar beliriyor ve sonra da ziyaretçilerin bu reklamlara tıklamalarını bekliyorsun. Ziyaretçiler reklamlara tıkladıkça belli bir miktar para kazanıyorsun.

PPC konusunda en popüler programın adını duymuş olduğundan şüphem yok: Google Adsense. Adsense bu konudaki tek program değil, ancak onunla beraber başka PPC programlarını çalıştıramıyorsun, dolayısı ile bu tür programlardan bir tanesini seçmek zorundasın.

Reklamveren tıklama başına ne kadar ödemek istiyorsa (bunu bilemiyoruz) o miktar üzerinden bilinmeyen bir yüzde alıyorsun. Bu nedenle tıklamalardan tam olarak ne kadar kazanacağın meçhul. Ancak yine de daha fazla ödeme yapan bazı özel anahtar kelimeler (finansal ürünler, mortgage, sigorta vs.) ve daha az kazandırdığı bilenen kelimeler (spor, ünlüler vs.) var.

Bir çok durumda çok fazla ödeme yaptıran anahtar kelimeler, bu konuyla çok yoğun uğraşan web siteleri tarafından işgal edilirler, yani yeni kurulmuş sitelerin lehine sonuçlanmayan yoğun bir rekabet vardır. Eğer kelime başına çok para ödeyen ve diğer siteler tarafından fark edilmemiş niş bir konu bulursan, iyi bir şeyler yakalayabilirsin. Ama bunu başarmak için çok fazla araştıma yapman ve bulduklarını da biraz şansla birleştirmen gerek.

PPC reklamların en çok işe yaradığı siteler, arama motorlarından çok trafik alan sitelerdir. Buradaki fikir de insanların senin sayfana bir şey aradıklarında girmeleridir ve sitende aradıkları konuyla ilgili bir reklam görünce muhtemelen o reklama tıklarlar.

PPC reklamları genelde aynı ziyaretçileri çeken bloglarda pek işe yaramazlar çünkü genelde siteni tekrar tekrar ziyaret edenler reklamlara tıklamak yerine, yazdığın içeriği okumaya daha meraklıdırlar.

Şu sitelere bakabilirsin:

2. CPM – Cost per mille (Görüntüleme Başına Ücretli) Reklamlar

CPM networkleri de PPC’lere benzer, ancak farkları bu tür reklamlarda, tıklama başına değil, görüntüleme başına ücret ödenir. CPM’in anlamı ‘bin görüntülenme başına’ demektir, yani bir reklamın web sitende bin defa görüntülenmesini anlatır. Bir kişinin siteni her ziyaret edişinde gördüğü CPM reklamı bir görüntülenme sayılır. Yani günde 10.000 sayfa görüntülemesi alan bir web sitesi CPM’i 1 dolar olsa, günde 10 dolar para kazanır.

CPM ücretleri, reklamın sitedeki yeri ve kullanılan networkün kalitesi gibi bir kaç faktöre göre değişir. CPM yöntemi ya çok fazla sayfa görüntülenmesi olan sitelerde veya ziyaretçi başına çok sayfa görüntülenmesi olan sitelerde, ideal olarak da her ikisine birden sahip sitelerde daha çok işe yarar.

Şu siteleri inceleyebilirsin:

3. Link Satışı

Diğer web sitelerine kelime linkleri veya imaj reklamları satmak da sitenin para kazanmaya başlaması için çok iyi yöntemlerdir. Ya diğer site sahiplerine (veya daha iyisi onların yerine çalışan SEO firmalarına) doğrudan satış yapabilir, ya da bu işi senin için yapacak bir aracı bulabilirsin.

Eğer siten için reklamveren bulacak aracı bir firmayı tercih edersen, kazancının %50’ye varan kısmını işi yapan, sana reklamveren bulan ve ödeme sürecini de otomatik hale getiren bu firmaya vermeye razı olmalısın. Linkleri kendin satmaya karar verirsen, üçüncü şahısları aradan çıkartıp tüm parayı kendin alabilirsin, ama reklamveren bulma işini de kendin yapman ve ayrıca tüm ödeme ve yenileme işlerini de kendin takip etmen gerekir.

Site sahiplerinin diğer ilgili sitelerde link satın almalarının sebebi, PR (Page Rank – Google’ın sitene verdiği değeri gösteren 1 ile 10 arasındaki sayı) transferi yapmak ve arama motoru sonuç sayfalarında sitesini daha yukarı çıkartmak istemeleridir. Bu nedenle PR’ı en az 2 olan bir sitenin bu yolla kazanç sağlaması iyidir ama çoğu durumda daha yüksek bir PR tercih edilir. Dikkat etmen gereken bir şey: Google’ın yaptığı açıklamaya göre link satan siteler, PR’larında ve muhtemelen arama motoru sonuç sayfalarında düşüşle cezalandırılabilirler. Bu da aklında bulunsun.

Şu siteleri inceleyebilirsin:

4. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Bu da siteden para kazanmak için en popüler yollardan biri. Temel fikir şu: ürün ve hizmet satan firmalar, komisyon karşılığı web sitesi sahipleri için çeşitli satış programları yaratıyorlar.

Bu tür satış ortaklığı programları için doğrudan satıcıyla da görüşebilirsin ama bir satış networküne katılmak daha verimli ve daha sık kullanılan bir yöntemdir. Satış ortaklığı sunan networkler (affiliate networks), içlerinde bir çok satış programı barındırır, böylece tüm interneti taramaya çalışacağına, tüm olasılıklara tek bir yerden göz atabilirsin.

Satış ortaklığı programlarının gelir potansiyeli çok yüksektir. Eğer senin yaptığın siteye tam olarak uygun bir ürün veya hizmet bulabilirsen, çok para kazanma potansiyelin olur. Sadece kendi ülkendekilere bakma, bir çok network diğer ülkelerle de çalışır.

Şu siteleri inceleyebilirsin:

5. Ürün Satışı

Bir çok kişi için web sitesinin anlamı, sadece kafalarındaki ürün için hedefledikleri pazara ulaşmaktır. Bu, e-Kitap, basılı kitap, bir yazılım, WordPress template, logolar gibi ürünlerin yanı sıra danışmanlık, web tasarımı veya grafik tasarımı gibi bir çok hizmet dalı da olabilir.

Bu ürün ve hizmetlerin herhangi birini tanıtmak için web sitesi müthiş bir satış aracıdır. Eğer ürünlerin satışını otomatik hale getirebilirsen (online ödeme & indirilebilen ürünler için e-teslim vs.) daha da iyi olur. Logo ve web sitesi tasarımı gibi çok talep edilen bir becerin varsa da bu strateji çok işe yarar.

Web sitenden para kazanmanın 6 yolunu daha öğrenmek istersen, bu yazının ikinci bölümünü bekle…

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Bu yazıyı beğendiysen, aşağıdakilere de göz atabilirsin:

  1. Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Siteni Arama Motorları İçin Optimize Etmek (SEO) Fotoğraf marciookabe Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak…
  2. İşini Online Olarak Pazarlamak ve Zorluklarla Başa Çıkmak… Fotoğraf Fenchurch! Bu blogu okuyan veya okumayan bir çok…
  3. Bu Tarz Bir Yaşam Hakkında Sorduğunuz 6 Soru Fotoğraf Karen Eliot Bu yazı Lea Woodward tarafından …
  4. Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar Fotoğraf flattop341 Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak…

Yorumlar