MENÜ
Elveda Ofis > Blog > İş Konuları > Merak Edilenler: Hangi İşleri Yapıyoruz ve Nasıl Müşteri Buluyoruz
Oca 18

Merak Edilenler: Hangi İşleri Yapıyoruz ve Nasıl Müşteri Buluyoruz

Özlem Yetiş

Fotoğraf jbrownell

Geçtiğimiz haftanın tamamını İstanbul’da geçirdiğim için buraya güzel ve doyurucu bir yazı yazmaya fırsat bulamadığımı itiraf ediyorum. Ancak İstanbul’daki zamanımı nasıl değerlendirdiğimi anlatacağım kısmın faydalı olacağına eminim.

Öncelikle bana sürekli sorulan bir soruyu yanıtlamak istiyorum:

Nasıl bir iş yapıyoruz ve nerelerden para kazanıyoruz?

Elveda Ofis’i okuyan bir çok kişinin aklında hemen bu sorunun oluştuğunu tahmin edebiliyorum. Sonuçta sadece blog yazarak bir ailenin geçinmesi oldukça zor. Üstelik Elveda Ofis’te herhangi bir reklam, adsense vs. de yok. O zaman biz nasıl geçiniyoruz?

Aslında bu sorunun yanıtı, bu blogu açmamın asıl sebebini oluşturuyor. İlk yazılarda bu hayat tarzını oluşturmak için 3 beceri gereklidir diye yazmıştım. Bunlar:

 1. Girişimcilik becerisi
 2. Teknoloji / internet kullanım becerisi
 3. Nerede yaşayabileceğini seçme becerisi

İlk aşamada üçüncü maddeyi şimdilik bir kenara bırakıp, girişimcilik ve teknoloji kullanımı becerilerine odaklanman gerekiyor. Şu anda bize en fazla gereken bu iki madde.

Bu blogun amacı

Elveda Ofis’in anlatmaya çalıştığı “Yerden Bağımsızlık”, tek bir tanımı olmayan ve herkese göre, daha doğrusu herkesin hayatına ve isteklerine göre değişen bir kavram.

Ben neler yaptıklarımı birazdan yazacağım, ancak burada tek bir meslek, tek bir konu üzerinde durmak yerine, herkesin kendi istediği ve yeteneği olan işi bulmasını amaçlıyorum.

Dolayısı ile bazı okuyucuların düşündüğü gibi Elveda Ofis, seni sadece belli bir işi yapmaya yönlendiren bir blog değil. Yapılabilecek bazı işlerden bahsediyorum, ancak benim için önemli olan herkesin “kendine uygun” işi bulmasına ve bunu “istediği yerde” yapmasına yardımcı olmak.

Nasıl İşler Yapıyoruz?

Geldik bizim ne gibi işler yaptığımıza. Daha önce de bir kaç kez yazdığım ve karşılaştığım okuyuculara söylediğim gibi ben yazılımcı, programcı vb. değilim. Grafik tasarımdan anlarım ancak şu anda onu bile aktif olarak yapmıyorum. Sadece kendi işlerim için tasarım yapmayı tercih ediyorum.

Ben yıllar boyunca şirketlerin pazarlama ve halkla ilişkiler bölümlerinde çalıştım, organizasyonlar ve fuarlar yaptım. Şimdi de kendi becerilerim, bilgim ve tecrübelerim sonucunda bu konularla ilgili işler yapıyorum.

Mevcut işlerim:

 • Satış: Bir fuar şirketi için dışarıdan çalışıyorum ve yurtdışı satış – pazarlama –medya faaliyetlerini yürütüyorum. Daha İstanbul’da iken şirkete sadece dışarıdan çalışabileceğimi, ofiste oturmak gibi bir niyetimin olmadığını söylemiştim. Onlar da kabul etti, hatta Antalya’ya taşınmamı bile sorun etmediler.
 • İçerik Yönetimi: Büyük ve internet ortamında çok iyi tanınan bir şirketin web sitesindeki metinleri kontrol ediyorum, sitenin daha verimli çalışmasını sağlamaya çalışıyorum.
 • Metin Yazımı: Reklam ajansları için metin yazıyorum. Daha çok web sitesi yapan ajanslarla çalışmayı tercih ediyorum. Web siteleri için özel metinler yazıyorum. Bu işlerin devamı ve tamamlayıcısı olarak müşterilerinin basılı işleri için de metinler yazabiliyorum.
 • Pazarlama/Tanıtım: Bir blog yazarının ve tek başına çalışan bir tasarımcının internet üzerinden tanıtımlarını yapıyorum. Bu iki kişiyle satış anlaşması yaptım. Siteler gelir getirdikçe ve satış yapıldıkça para kazanıyorum.

Gelişmekte olan işlerim:

Bunlar henüz bana bir gelir getirmeyen, ya diğer işlerimi destekleyen, ya da ileride – mesela 1 yıl içinde – gelir getirmesini beklediğim işler:

 • Bloglar: Elveda Ofis asıl blogum. Bunun yanında yeni başladığım bir blogum daha var. Onu da biraz daha büyüttükten sonra açıklayacağım.
 • İnternet projeleri: Kafamda internet üzerinden yürütülebilecek bir iki proje var. Bunlarla ilgili hem pazar araştırması yapıyorum, hem de daha önce benzer şeyler yapmış olanlarla görüşüyorum. Amacım bunlardan en azından birini hayata geçirip kendime sürekli bir gelir yaratmak.
 • Pazarlama: Daha fazla sayıda küçük işletmeye ve tek başına çalışan girişimciye pazarlama ve satış desteği vermek.
 • Fotoğraf: Yapabilirsem fotoğrafçılıktan para kazanmaya başlamak. İstanbul’da oluşturduğum bir çevrem vardı ve fotoğraf çekerek ara sıra da olsa iyi paralar kazandım . En azından Antalya’da olduğum dönemde bu alandaki tecrübemi artırıp, fotoğraftan kazandıklarımı biriktirmeyi düşünüyorum.

Gördüğün gibi becerebileceğime inandığım işleri yapıyorum ve aslında yapacağım işleri en baştan kendim tanımlıyorum ve seçiyorum.

Nasıl iş buluyorum?

Ne iş yaptığımdan çok aslında nasıl yeni müşteri bulduğum konusunun merak uyandırdığını tahmin ediyorum. Bunun yanıtı aslında kolay, ancak yapması bir çok kişiyi zorlayabilir.

En kısa yanıtım şu: Çevremi genişletiyorum.

Ayda bir kere İstanbul’a gidiyorum. Arkadaşlarımla buluşuyorum, önceden ayarladığım etkinliklere katılıyorum, görmek istediğim kişileri görüyorum. Hatta bir iki etkinliğin doğrudan organizasyonunda yer alıyorum. Böylece hem sürekli kendimi hatırlatıyorum, hemde yeni insanlarla tanışıyorum. Unutma internet üzerinden çalışırken en fazla diğer kişilerden alınan referanslar etkili oluyor.

Burada önemli bir nokta var. İnsanlarla karşılaştığımda anlatacağım iki şeyin olması:

Birincisi bu blog. Herkesin anında ilgisini çekiyor, bir çok kişi zaten önceden duymuş oluyor, dolayısı ile bu kişilerle uzun uzun sohbet edebiliyorum.

İkincisi ne iş yaptığımın çerçevesini kesin olarak çizmiş olmam. Konuşurken ne iş yaptığımı soranlara hiç abartmadan şöyle diyorum: “Ben küçük işletmeler ve tek başına çalışanlar için internet üzerinden pazarlama hizmeti veriyorum. Ayrıca ajanslar için web metin yazımı ve içerik yönetimi işleri yapıyorum”. Sadece bunları söylüyorum ve yaptığım işlerden bir iki örnek veriyorum.

Yazmaya başladığım Hedef Belirleme serisi aslında senin de bu cümleleri kurmana çok yardımcı olacak.

Bir sonraki yazımda bana gelen e-mailler, FriendFeed ve Twitter mesajlarından toparladığım 10 soruyu yanıtlayacağım. Bu sorulardan çoğu da – doğal olarak – ne iş yapılabilir konusuna odaklanıyor.

Yorumlar