MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Siteni Arama Motorları için Optimize Etmek (SEO)
Ara 10

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Siteni Arama Motorları için Optimize Etmek (SEO)

Özlem Yetiş

seo-kitaplari

Fotoğraf marciookabe

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 20 Mayıs 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimisation – SEO) webde en fazla ilgi çeken alanlardan biri ve böyle olmasının iyi bir nedeni var.

Web siteni arama motorları, özellikle Google, için optimize etmek sitene ziyaretçi getirmek için çok önemli. Google nelerden mutlu oluyor kimse halen tam olarak bilmiyor ama bir sürü kişi konuyla ilgili bir sürü şey söylüyor ve SEO uzmanı olduğunu söyleyen bir çok şirket siteni Google’ın en tepesine çıkartabileceğini iddia ediyor.

Bir siteyi Google arama sonuçlarında en üste çıkartmanın yüzde yüz garantili bir yolunu bilmediğimi itiraf etmeliyim. Ancak bazı önsezilerim sayesinde hedeflediğim arama kelimelerinde sitelerimi bir numaraya çıkartma başarısını gösterdim.

Link-oluşturma (başka sitelerden kendi sitene linkler verme) SEO’nun en büyük kısmıdır ama diğer büyük bir kısmı sitenin kendisinde yapacağın bazı oynamalarla Google’da en üst sıraya çıkartma şansını artırmaktır… işte onlardan birkaçı:

İçerik

Web sitesi yapma ve niş alanlarda çalışma konularında işin içine girdikçe tekrar tekrar duyacağın bir söz vardır: “içerik kraldır”. Müthiş bir içerik oluşturmak insanların devamlı okumasını sağlayacaktır, ancak arama motorları için optimize edilmiş bir içerik oluşturmak, en başta ziyaretçilerinin seni bulmasını sağlayacaktır.

Web sitenin her sayfasına büyük bir yap-bozun parçalarıymış gibi yaklaş. Her sayfanın hedeflediği temel anahtar kelimeler olmalı – bunları önceden belirleyip içeriğini ona göre yazmalısın.

Bu sayfayı spam gibi gösteren, anahtar kelimelerle doldurulmuş cümleler yaratman gerektiği anlamına gelmiyor; sadece anahtar kelimelerini aklında tutarak, okuyucu için içeriğin bütünlüğünü de koruyarak gerektiği yerlerde kullanmalısın.

Anahtar Kelimeler Hakkında Daha Fazlası

Anahtar kelimeler, insanların arama yaptığında kullandığı kelimelerdir ve bunu yaparlarken, arama motorlarının senin sitende bulacağı kelimelerdir. Çılgınca bir şekilde içeriğini bu kelimelerle doldurarak bunu başarabilirsin ama sitenin bir anlam ifade etmesini ve spam gibi görünmemesini istiyorsan, bu strateji ile devam edemezsin.

Neyse ki içeriğin yanı sıra anahtar kelimelerini koyacağın başka yerler de var. Ben her bir sayfanın içeriğine göre, o sayfa için hedeflediğim anahtar kelimeleri değiştiriyorum. Daha sonra bu sayfaların isimlerinin seçtiğim anahtar kelimeleri yansıtıp yansıtmadığına bakıyorum.
Aşağıda temel içeriğin dışında anahtar kelimelerini koyacağın bir kaç yeri sıraladım:

  • Başlık – Arama motorunda sayfanın başlığı görüntülenir ve bu başlık sitene link olarak verilir. Doğru başlık tanımını seçmek önemlidir. Ben, tüm web sitemde her sayfaya içeriği yansıtan ayrı bir başlık koyarım. Sitenin tam adını sadece ana sayfaya koyarım ve diğer sayfalarda kullanmam. Bunun yerine her bir alt sayfanın kendi içeriğiyle paralel bir başlığı olmasını ve bu başlığın da hedeflediğim anahtar kelimeleri içermesini sağlarım.
  • Tanım –Bu da arama sonuçlarında başlığın hemen altında çıkan kısımdır. Bir tanım cümlen yoksa, sayfanın genel içeriğiyle ilgili bir yazı çıkar. O nedenle sayfanın ne hakkında olduğuyla ilgili anahtar kelimeleri de içeren kısa bir tanım yazmak, insanların siteni ziyaret etmesini kolaylaştırır ve sıralamada üstte yer almana yardımcı olur.
  • Meta tag –Bunların bir işe yarayıp yaramadıkları tartışılabilir ama meta tagları her sayfa için hedeflediğim anahtar kelimelerle doldurmak, her şeyi takip etmeyi kolaylaştırıyor.
  • Sayfa Linki (URL) – Her bir sayfayı hedeflediğim anahtar kelimeleri olabildiğince kullanarak adlandırıyorum. Yani, Whistler’da kayak tatili ile ilgili bir sayfa yapıyorsam, o sayfanın adına sadece ‘whistler.htm’ demek yerine ‘whistlerda-kayak-tatili.htm’ diyorum.
  • Fotoğraflar/görseller – Anahtar kelimlerinin sitenin koduna girmesinin bir kaç yolu var. Görsellerini anahtar kelimelere göre adlandırabilirsin, ‘whistlerda-kayak-tatili.jpg’, ‘whistlerda-kayak-tatili2.jpg’ gibi. Ayrıca fotoğraflara ALT ve TITLE taglarını da ekleme imkanın var. Bunların da her zaman ya anahtar kelimelerinle ya da o kelimeleri içeren bir cümleyle dolu olmaları gerek.
  • Linkler – Site içinde bir sayfadan diğer sayfalara link veriyorsan, metin olarak sadece ‘buraya tıklayın’ demek yerine anahtar kelimlerini kullanmaya çalış.

Kodlama

Web sitenin kodlarını olabildiğince basit tutmaya çalışmak, arama motorlarının içeriğe daha fazla yoğunlaşmasını sağlar. Daha fazla kod oldukça, gerçekten iyi bir şeylere ulaşabilmek için önce diğer bir sürü şeyi elemek durumunda kalırlar.

Eğer HTML bir site yapıyorsan, hem sitenin genel görünümünde hem de font ve görseller için olabildiğince fazla CSS kullanmaya çalış.

CSS öğrenmeden önce her bir başlık ve paragraf için ayrı FONT tagları kullanıyordum, bu da dosyama bir sürü yazı ekliyordu. Bunun yanında sitemi TABLE tagları ile düzenliyordum ve bu da dosyayı şişirerek kafa karışıklığı yaratıyordu. Şimdi, konu hakkında biraz okuduktan ve bir kaç deneme-yanılmadan sonra CSS kullanmadan önceki tüm yaptıklarımı yapabiliyorum. Bu da her sayfadaki kod miktarını büyük ölçüde azalttı. Böylece Google ve tayfasına okuyacak daha fazla içerik ve bu içeriği birlikte tutan – ve SEO’ya hiç bir katkısı olmayan – daha az kod vermiş oldum.

Site Yapısı

Navigasyon ve sitemi nasıl organize edebilirim gibi perde arkası şeylere odaklanarak bayağı zaman harcadım.

Bu sadece benim sahip olduğum bir sezgi, ama bence ana dosyaya yakın olan sayfalar arama motorlarında daha iyi sonuç veriyor. Yani içeriği http://www.ornek.com/konu/altbaslik/altaltbaslik/baslik.htm gibi bir kaç dosyaya gömmeden şu şekilde kullanmanı öneririm: http://www.ornek.com/altaltbaslik/baslik.htm.

Eğer sitede çok fazla sayıda sayfa varsa bu strateji uygulanamaz hale gelebilir ama yine de kendi sitelerimdeki dosya seviyelerini olabildiğince az tutmaya çalışıyorum.

Özet

SEO dünyası çok büyük ve karmaşık. Her ne kadar bir çok insan bu konuda uzman olduğunu iddia ediyorsa da Google veya diğer arama motorlarının ne istediğini kimse tam olarak bilemiyor. SEO dünyasında bir çok şey kontrolün dışındayken, kontrol edebileceklerin üzerinde çalışman ve bunları yapabildiğince iyi yapman daha yararlıdır.

Diğer bütün şartlar eşit olduğunda, rekabetten sıyrılmak için kendi siteni arama motorlarına uygun hale getirmek büyük bir adımdır. Eğer kendi sitende doğru SEO teknikleri kullanmıyorsan, sitenin dışındaki yerlerde çok zaman ve enerji harcaman mantıksız olur.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Bu yazıyı beğendiysen, aşağıdakilere de göz atabilirsin:

  1. Online İşinde Satışları Artırmanın Yolları Fotoğraf Aphrodite İşini tamamen internet üzerinden…
  2. İşini Online Olarak Pazarlamak ve Zorluklarla Başa Çıkmak… Fotoğraf Fenchurch! Bu blogu okuyan veya okumayan bir çok…
  3. Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Sitende Trafik Yaratmak Fotoğraf victor nuno Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk…
  4. Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar Fotoğraf flattop341 Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak…

Yorumlar