MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yaşam Danışmanı Yanıtlıyor: İlk Harekete Nereden ve Nasıl Başlayacağımı Bilmiyorum…
Ara 1

Yaşam Danışmanı Yanıtlıyor: İlk Harekete Nereden ve Nasıl Başlayacağımı Bilmiyorum…

Özlem Yetiş

tothelight

Fotoğraf Mr. Nello Photography

Bu ayki “Yaşam Danışmanına Sor” zamanı geldi. Geçtiğimiz ay boyunca sağ taraftaki linki kullanarak gönderilen sorulardan bir tanesini yaşam danışmanımız Alex Fayle yanıtladı (Kendisiyle ilgili bilgi yazının sonunda). Alex’e göndermek için herkese faydalı olabilecek bir soruyu seçtim. Umarım hayatını şekillendirmende yardımcı olur. Sen de aklındaki soruları bize gönderebilirsin.

Sorumuz Kayseri’de yaşayan Ali Ö.’den:

Şu an üniversite son sınıfta oluşum beni her şeyden engelliyor ve pranga vuruyor. Sanki okul bitmeden hayat başlamayacakmış gibi geliyor. İçim acıyor ve her saniyemi boş geçiriyor gibi hissediyorum. Bir şeyler yapmaya başladığımda bayır aşağı hızlanırcasına durmadan ilerleyeceğimi biliyorum ancak ilk harekete nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum galiba.

Ve ailemin ödeyemediği borç bana çok cefa veriyor sanki benim ödemem gerekiyor duygusuna kapılıyor ve bunu halletmeden de özgürlüğümü elde edemeyecekmişim gibime geliyor. Onun dışında aç kalmaya ve her saniyemi her hangi bir yerde mutlu olarak geçirmeye hazırım.

Yaşadığım gezegenin belli bir şehrinin belli bir yerinde sürekli git gel yapıp aynılaşmış bir hayat yaşamak istemiyorum. Yarın ne olacağını bilmeden ama her şeye rağmen dik duracağımı ve iyi hissedeceğimi bilerek bir şeyler yapmak istiyorum. Bu çoğunlukla rahat tatil havasında bir hayat yaşama ihtimalini ve aç kalacak kadar sefil olabilmeyi de içerecek şekilde olabilir.

Mühim olan her anımın hazzını alabilmem. Ve tabii bunları yaparken çocuklarım için biraz para kazanırsam hiçte fena olmaz.Hepsi bu kadar sanki…

Yaşam Danışmanımızın Yanıtı:

Ali’nin bulunduğu durumda olduğum zamanı hatırlıyorum. Bu tür acıları her zaman görüyorum.

Hayatının bir bölümü bitmek üzere, diğer bir bölümü de başlamak üzere ama yeni bölümde odaklanacağı hiç bir şey yok.

Bir de ellerine gelecekten zevk almasını engelleyecek borçtan bir kelepçe takılı. Ali üniversite hayatının sonuna yaklaşırken, sabrını da kaybetmiş durumda. Bu kadar yılı okulda geçirdikten sonra artık ilerlemeye hazır, ama bitirmesi gereken son bir yıl var.

Okulun da ötesinde Ali iniş ve çıkışları olan heyecanlı bir hayat istiyor ve geleneksel bir işte çalışacağı geleneksel bir hayat onu korkutuyor.

Düzenli bir hayatın tuzağında yaşamaktansa aç uyumayı tercih ediyor. Ali’nin geleneksel yolların dışında istikrarsız bir hayatı kabul ediyor olması beni sevindirdi. Evet, bu hayatın getirdiği bir çok ödül olacak ama büyük riskleri de var ve genelde geleceği görmek zor. Ali rahatlığın değil mutluluğun peşinden gitmek istiyor.

Birbirleriyle ilişkili olsalar da bu iki kelimenin anlamları farklıdır. Mutluluk, rahatsız ve olumsuz durumlarda bile memnuniyet duyma hissidir. Mutluluk, yapılan hareketlerin seçiminden ve bunların sonuçlarını kollar açık olarak karşılamaktan gelir.

Diğer yandan rahatlık oldukça acı verici olabilir. Rahatlığı ancak aktif olarak seçim yapmadığımız veya istikrarlı bir yaşamı mutluluğa tercih ettiğimiz zamanlarda kabul ediyoruz. Benim de mutsuz ama rahat bir hayat yaşadığım zamanlar oldu. Bu zamanlarda riskli ve bilinmeyene karşı, düzenli ve bilinir olan hayatı seçmiştim, hem de riski göze almanın bana müthiş bir mutluluk getireceğini bildiğim halde. Sonunda bir gün hayatımın sıçramasını yaptığımda bir daha asla sadece rahat olmayı seçmeyeceğime karar verdim.

Ancak Ali okulu bitirir bitirmez kaçıp bütün riskleri alamaz çünkü ödemesi gereken bir borç var ve gelecekte sahip olmayı planladığı ailesi için para biriktirmek de istiyor.

Hayata dair istekleri neler?

Ali’nin hayatındaki ikilemler aşağıdaki 3 istekten kaynaklanıyor:

  1. Hayatının bir bölümünü bitirmek konusunda sabırsızlanıyor.
  2. Riskli mutluluğun olduğu bir hayat yaşamak istiyor fakat bunun neye benzediğine dair bir fikri yok.
  3. Ailesine (şimdiki ve gelecektekine) karşı maddi sorumluluğu var.

Ne yazık ki Ali’in sabırsızlık konusunda yapabileceği pek bir şey yok. Son yılını bitirmek zorunda. Ancak atacağı bir sonraki adımda ne yapmak istediğine dair güçlü bir fikir geliştirebilirse, bu fikrini kendisine sabır vermesi için kullanabilir ve yılın sonuna ulaşabilir.

Bu durumda elimizde; riskli bir hayat yaşamaya karşı maddi sorumluluklar kalıyor.

Faturaları ödeme ihtiyacı veya borç ödemeleri milyonlarca insanın hayallerini öldürmüş durumda.

Aslında bu böyle olmak zorunda değil. Bazen çok açık bir şekilde olmasa da iki durum birbiri ile birleştirilebilir ama illa ki ya biri ya öteki şeklinde iki ayrı taraflarda olmaları gerekmez.

Tavsiyeler

Tavsiyem Ali’nin maddi yükümlülüğünü düşünmeden hayatında ne istediğini bulması. Önce hayalini yarat – sonucunu ve oraya ulaşmak için gereken temel adımları – ve daha sonra tekrar değerlendirmek üzere maddi duruma geri dön.

Ali’nin birbiriyle çatışan isteklerinin hepsi açık ve net bir geleceğin etrafında dönüyor. Bu, tam olarak ne yapmak istediğiyle ilgili. İyi yaşamak ve seyahat etmek gibi belli belirsiz bir fikri var, ama bunun ötesinde özellikle istediği bir şey yok.

Mükemmel sonucun hayal edildiği vizyon çalışmalarından pek hoşlanmam çünkü bu tip çalışmalarda burası ve orası arasındaki boşlukta bakacağımız hiç bir şey olmadığı için bunlar genelde doğru çıkmaz.

Ancak bu olayda Ali’nin hayalindeki hayatı bir kaç detayla birlikte yaratması, sabırsızlığına ve hissettiği maddi baskılara iyi gelecektir.

Hayali yaratmanın sadece sonucun imgelenmesiyle olmayacağını söylemiştim. Bu, aynı zamanda oraya nasıl varılacağına dair atılacak adımların belirlenmesiyle olur.

Örneğin eğer Ali bir seyahat yazarı olmak isteseydi, çoğu zaman bedavaya yolculuk ettiği ve yazı yazarak para kazandığı bir yaşam hayal edebilirdi. Buna ek olarak seyahat yazarı nasıl olunduğunu öğrenmeyi hayalinde canlandırabilir ve yazı yazma çalışmaları yaptığını ve yazılarını – kabul edilmeme riski de olsa – editörlere gönderdiğini düşünebilirdi.

Kendisine ilham verecek bir gelecek veya bir hayal yaratırken eğer buradan oraya kadar atacağı adımları dahil etmezse, şu andaki hali de bir şeyler yapmak için zorunluluk hissetmez. Nasıl olsa gelecek bir noktada gerçek olacak, o zaman neden çalışalım ki?

Yolun üzerindeki bir kaç adımın bile imgelenmesiyle, hedefinin onu gideceği yere taşımaya başladığını görecek, hem de şu andan başlayarak.

Ali hayalini ve atılacak temel adımları belirledikten sonra okul yılının geri kalanındaki ilham kaynağını bulmuş olacak, ama onu felç eden borç ve maddi sorumluluklar hala önünde duracak.

Gerçekler hayatımıza genelde bu gibi istenmeyen şekillerde sızar. Örneğin ben her günümü kitap yazarak ve başka hiç bir şeyi umursamayarak geçirmeyi çok isterim. Ama yemek yemem lazım, kiramı ödemem lazım ve arada bir tatil yapmam lazım, o yüzden para kazanmak zorundayım.

Bunu gerçekleştirmek için iki şeyim var – biri koçluk işim ve diğeri İngilizce öğretmek. İngilizce öğrentmenliği faturaları ödüyor. Koçluk işim ise borcumu, ekstra harcamaları karşılıyor ve para biriktirmemi sağlıyor. İlk işim part time ama iyi para kazandırıyor, ikincisi ise yeni yeni büyüyor. Maddi açıdan özgürleşme bir gecede olmuyor – bu yavaş yavaş gelişen bir süreç.

Yani Ali’nin gidebileceği yollardan biri bu: Hayalini destekleyecek ve maddi sorumluluklarını karşılayacak ek bir iş yaparak asıl sevdiği işin peşinden gitmek. Ancak bir seçeneği daha var, bu da çoğu insanın yaptığı bir şey: Çok para kazanmak için kısa bir süre çok çalışmak.

Ali üniversite derecesine göre normal bir iş bulabilir ve olabildiğince hızlı bir şekilde borcunu ödemek için tutumlu bir hayat sürdükten sonra hayalini izlemeye başlayabilir.

Bu iki yoldan herhangi biri doğru veya yanlış değil. İkisinin de olumlu ve olumsuz yanları var. Yavaş bir ilerleme hiç bir zaman yeterli miktarı kazandıramayabilir, bunun yanı sıra geleneksel yoldan kısa sürede para kazanma isteği insanı rahatlığa alıştırarak, hayal ettiğin hayatı tamamen çizgi dışına atabilir.

Ev Ödevi

Yukarıdakileri temel alarak, kendi Yerden Bağımsız hayatını kurma hayaline başlaması için Ali’nin aşağıdakileri yapmasını tavsiye ediyorum:

  • Neyin peşinden gideceği hakkında bir fikir bulabilmesi için beyin fırtınası yapmak ve diğer yaratıcı düşünce tekniklerini kullanmak (bu fikir ileride değişebilir ama en azından başlamak için bir sebep olur).
  • Şimdiki zamanı hayal ettiği geleceğe bağlayacak beş adım bulmak.
  • Şu andan o ana kadar geçen süredeki yolculuğunu maddi olarak nasıl destekleyeceğine karar vermek (Ek bir işle mi yoksa hayalinden küçük bir sapma ile mi?).

Tabii ki Ali hayalindeki hayat ile ilgili düşünmeye başlayınca, hem istediği heyecanı yaratan hem de ihtiyacı olan maddi desteği sağlayan bir şeyle karşılaşabilir. Bu tamamen ne istediği ve onu elde etmek için ne yapmaya hazır olduğuyla ilgili.

Danışman Hakkında: İleride Bir Gün Sendromu ( Someday Syndrome ) blogunun sahibi olan Alex Fayle, görünmeyen kalıpları ortaya çıkarma becerisine sahip eski bir “erteleyici”. Şu anda insanlara işleri erteleme engellerini kırmaları, bu sayede özgürlüğü bulmaları ve istedikleri hayatı yaşamaları konularında yardımcı oluyor.

Eğer sizde hayatınızdaki belli bir zorluğu yenmek için yardıma ihtiyaç duyarsanız, sorunuzu “Yaşam Danışmanına Sor” bölümüne gönderebilirsiniz.

Yorumlar