MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Hedeflerini Belirle – 3. Bölüm: Hayatını Gözden Geçir
Ara 28

Hedeflerini Belirle – 3. Bölüm: Hayatını Gözden Geçir

Özlem Yetiş

hayatini-gozden-gecir

Fotoğraf peprice

Bu ilk bölümdeki çalışmayı biraz uzun tutuyorum, çünkü geri kalan her şey aslında ilk yaptığın listeyi temel alacak. O yüzden bu aşamada olabildiğince çok vakit harca, listeni tekrar tekrar gözden geçir ve kendin için yarattığın hayata ait herşeyi bir daha düşün.

Bunu Kolaylaştırmak İçin…

Bir önceki çalışmada yaptığın listeye bak. Yazdığın her maddenin üzerinde tek tek dur ve gerçekleştiğini düşün.

Her bir satır ve her bir madde için bunu yap.

Maddelerin gerçekleşmiş olduğunu düşünmek, seni sonuca ulaştırmak için değil; yani bu popüler bir “secret” çalışması değil. Tabii ki istediklerinin üzerinde yoğunlaşmak ve dikkatini toplamak güzel ama şu anda yaptığımızın bununla ilgisi yok.

Bunu başka bir nedenden dolayı yapıyoruz. Örneğin listende “Güzel bir arabam olsun” diye bir madde varsa, o güzel arabayı kullandığını düşün. Bu sana gerçekte ne hissettiriyor?

Hiç bir heyecan duymadın mı? (Başkalarının gözünden bakmayı bırak, kendi duygularına odaklan. Her mutlu insanın güzel bir arabası olması gerekmiyor.)

Yoksa kendini gerçekten mutlu mu hissettin? Belki senin belli bir aşamayı atladığının işaret bu, belki de başarılı olma hissi.

Ben mesela listemdeki “Nerede yaşamak isterdin?” sorusunun yanıtına yazdıklarımı başardığımı düşününce çok heyecanlanıyorum, neredeyse karnım ağrıyor, biraz da başım dönüyor. Yanıtım bana “başardım!” hissi veriyor. Demek ki gerçekten istediğim bir şeyi yazmışım.

Hayat kısa, eminim bunu biliyorsun. O yüzden başkalarının beklentilerine göre hedef seçmekle vakit kaybetme.

Sen ne istiyorsun? Burada önemli olan o. Eğer listede seni çok heyecanlandırmayan veya hayatında pek fazla değişiklik yaratmayacak maddeler varsa, bunları çıkart. Gereksiz maddeler üzerinde durmak, gerçekten istediğin şeylere ayıracağın zamandan çalacaktır.

Kendin için çok önemli olmadığını düşündüğün her şeyi listeden çıkart.

Yeni bir tanım: “İzinli Hedefler”

Şimdi listeye tekrar bak.

Yazdığın şeylerin kaç tanesini başarmak için paraya (veya şu ankinden daha fazla paraya) ihtiyacın yok? Bazı çok önemli maddeler için paraya veya iş değiştirmeye hiç mi hiç gerek olmadığını görürsün.

Bunları başarmak için sadece kendini kanıtlaman yeterlidir. Belki de bunlar zamansızlıktan dolayı yapamadığın şeylerdir. Mesela yeni bir hobi edinmek, müzikle uğraşmak veya resim yapmak gibi.

Bu tür hedeflere “İzinli hedefler” diyoruz. Yani istendiği takdirde kolayca hayata geçirilebilecek, dolayısı ile bu hedef çalışmasında yer almasına gerek olmayan maddeler. Sen bunların olmasına izin verdiğin takdirde, kolaylıkla olacak şeyler.

Mesela, benim listemde “arkadaşlarımda daha fazla görüşmek” diye bir madde vardı. Bu aşamaya gelince gördüm ki arkadaşlarımla daha sık görüşmek, aslında çok kolay ve ilerisi için planlamam gerekmiyor. Sadece biraz zaman ayırmam ve onları aramam yeterli.

Bu “izinli hedefler”in gerçekleşmesi için şunu yapmak gerekiyor:

Her biri için şu soruların yanıtını yaz:

Hedef ne? ……………………..
Bunu neden yapmıyorum? ……………………..

Benim yazdıklarım da şunlar:

Hedef ne? Arkadaşlarımla daha fazla görüşmek
Bunu neden yapmıyorum?

 • Zaman ayırmıyorum
 • Kendimi anlatmaya hevesim yok
 • Başkalarından yardım isteme konusunda iyi değilim

Hedef ne? Fotoğraf projelerim üzerinde daha fazla çalışmak
Bunu neden yapmıyorum?

 • Zamanın yok
 • Hangi konu üzerinde çalışacağıma karar vermedim

Hedef ne? Açık havaya çıkmak, güneşli havaları dışarıda geçirmek.
Bunu neden yapmıyorum?

 • Deniz kenarına veya parka uzak bir yerde yaşıyorum.

Hedef ne? Daha sağlıklı yaşamak
Bunu neden yapmıyorum?

 • Daha az yemeye karar vermem gerekiyor
 • Spor yapmaya başlamalıyım. En azından yürüyüşler
 • Şimdiye kadar bunun hakkında çok fazla düşünmedim

Sanırım örneklerle konu daha açıklayıcı oldu. Şu anda karar verip hemen yapabileceğin şeyleri listeden çıkart. Sağlıklı yaşamaya başlamak için çok paran olması gerekmiyor, bunu pahalı bir spor salonuna gitmeden de yapabilirsin.

Listeye bu şekilde bakınca göreceksin: aslında bir çok şey gelecekte nasıl yaşamak istediğimizle değil, “zaman ve enerji” yokluğu ile ilgili. Benim hayatımda bu listedekiler artık var, çünkü bunlar üzerinde düşündüm ve yapmam çok kolay oldu. Artık arkadaşlarımla da görüşüyorum, açık havada da dolaşıyorum, spor da yapıyorum, sağlıklı da besleniyorum.

Listeni bu şekilde temizledikten sonra, kalan maddelerin üzerinde çalışman gerekenleri olduğunu çok açık bir şekilde göreceksin.

Ekstra Not: Bu çalışmayı yaparken, çok katı bir şekilde sonraki 20 yılını buna göre geçirmen gerekeceği fikrine sakın kapılma. Öyle bir şey yok. Dediğim gibi bu senin hayatın ve istediğin zaman her şeyi yenden değiştirme özgürlüğün var. Bu çalışmanın sonucunda en azından hayatta hangi yöne doğru gitmek istediğini göreceksin. Gidip gitmemek veya yön değiştirmek tabii ki tamamen ve sadece sana bağlı.

Bu hafta yılbaşı, o yüzden 4. Bölüm Ocak ayının ilk haftasında olacak. Bu da listeni bir kez daha gözden geçirmen ve yeni yılda üzerinde çalışacağın konuları belirlemen için çok güzel bir fırsat bence.

Ben yeni yıl için özel bir yazı yazacağım. O yüzden şimdilik kutlamayı bir sonraki yazıya bırakıyorum.

Bu yazıyı beğendiysen, aşağıdakilere de göz atabilirsin:

 1. Hedeflerini Belirle – 1. Bölüm: Kendini Hazırla Fotoğraf Bogdan Suditu2009 yılının Aralık ayının ortasındayız. Geçen yıl bugünlerde…
 2. Hedeflerini Belirle – 2. Bölüm: Değişimi İstemek Fotoğraf aturkus İlk yazıda genel bir giriş ve hazırlık yapmıştık. Şimdi…
 3. İlk Harekete Nereden ve Nasıl Başlayacağımı Bilmiyorum Fotoğraf Mr. Nello Photography Bu ayki “Yaşam Danışmanına Sor” zamanı geldi…
 4. Yerden Bağımsız Hayatımız Hakkında Güncelleme Bana “Özlem bu yazıları yazıyorsun, güzel ama sen ne kadar yol…

Yorumlar