MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Hedeflerini Belirle – 1. Bölüm: Kendini Hazırla
Ara 17

Hedeflerini Belirle – 1. Bölüm: Kendini Hazırla

Özlem Yetiş

target2

Fotoğraf Bogdan Suditu

2009 yılının Aralık ayının ortasındayız. Geçen yıl bugünlerde 3 haftalık Güney Afrika gezimizden yeni dönmüştük ve yaşadıklarımızdan dolayı şaşkın bir haldeydik. Resmen dünyamız ters yüz olmuştu. Ve geçen bir yıl içinde “gerçekten” de dünyamız oldukça değişti.

O geziye çıkmadan önceki hayatım şöyleydi:

 • 30 yaşında, evli ve çocuklu.
 • 9 – 6 normal bir işte çalışıyor.
 • Kendi bölümünün müdürü ve maaşı piyasa ortalamasının üzerinde.
 • Kiralık evinde yaşıyor ve önündeki herhangi bir zamanda ev alabileceğine dair bir umudu yok.
 • Kızı gündüzleri yuvaya gidiyor.
 • Araba olmadan evden çıkamıyorlar.
 • Eşi kendilerine ait tasarım şirketini yürütüyor, ancak işlerde gözle görülür bir gelişme olmuyor.

Güney Afrika’ya gitmeye karar verdiğimizde tabii ki bu gezinin bizim hayatımızın dönüm noktası olacağından hiç mi hiç haberimiz yoktu. Var olan paramızın büyük bölümü ile bu aile gezisini yapmaya karar verdik – ki bu oldukça cesur bir adımdı.

İşte sadece ve sadece 1 yıl sonra durumumuz şu:

 • 31 yaşında, halen evli ve çocukluyum.
 • Ofisteki 9 – 6 işimi bıraktım.
 • Yurtdışına – tercihan Güney Afrika’ya – yerleşmeye karar verdik.
 • Şirketimizin yapısını değiştirerek tamamen kendi işimizi yapmaya başladık ve işler her gün daha iyiye gidiyor.
 • Antalya’ya taşındık.
 • Artık arabamız yok, çoğu yere yürüyerek gidiyoruz.
 • Düzenli olarak spor yapmaya başadık.

Yukarıdaki iki listeyi arka arkaya okumak, hayatımızla ilgili ne kadar keskin bir dönüş yaptığımızla ilgili bilgi verecektir.

Peki tam olarak ne yapacağımıza nasıl karar verdik?

Şöyle bir söz hatırlıyorum:

Bir hedefe doğru yürürsen, tüm dünya açılıp sana yol verir.

Yaptığımız tam olarak buydu: Kendimize bir hedef belirlemek.

Önceki hayatımızda eksik olan buydu. Yaşamımızda yapmak istediğimiz şeyler vardı, ama o şeyler hep ‘bir gün yapılacaklar’ listesinde bekliyordu. Kesin olarak önümüzü görmüyorduk, daha doğrusu görmek için herhangi bir çaba göstermemiştik. Sadece yaşıyorduk… Tıpkı çevremizdekilerin, ailemizin ve arkadaşlarımızın yaptığı gibi…

O hedef nasıl belirleniyor?

İlk olarak: Ben bir kişisel danışman, kariyer koçu veya buna benzer bir mesleğe sahip biri değilim. Sadece kendi hayatımla ilgili uyanışımı ve bu konuda kendi yaptığım uygulamayı adım adım paylaşmak istiyorum. Ben de bunları kendi araştırmalarım sonucunda buldum ve kaynaklarımı da söylemekten hiç bir zaman çekinmeyeceğim.

Ama konuya ısınman için bu hedef belirleme konusunu biraz açıklayacağım.

 1. Kendin için bir hedef belirlemek istiyorsan, öncelikle şu an içinde bulunduğun andan çıkman gerekiyor. Bunu başarınca geri kalan adımlar nispeten daha kolay, çünkü şu andaki koşullar değil, bundan sonra yaratacağın koşullara odaklanman gerekiyor.
 2. Daha sonra kendine bu konuyla uğraşmak için biraz zaman yaratmalısın. Örneğin her akşam bir saatini kendi geleceğini düşünmeye ayır. Kalemin ve defterin yanında olsun. Bilgisayarın herhangi bir konuda arama yapman için açık olabilir. Bu şekilde konsantre olamıyorsan bilgisayarı kapatıp tamamen kendinle baş başa da kalabilirsin.
 3. Önerim bu çalışmayı eşinle veya sevgilinle değil, tek başına yapman. Her iki kişi de ayrı ayrı yapıp, sonradan sonuçları birleştirerek ortak bir yol bulmaya çalışabilirsiniz. Ama bu sonraki bir aşama. Önceliği kendi hayatına vermelisin.
 4. Başlamadan önce söylemek istediğim bir şey de şu: Lütfen üşenme! “Amaan, sonra yaparım, şimdi hiç canım istemiyor” gibi bahaneler bulma. Bu senin hayatın. Eğer halinden, işinden çok memnunsan zaten bu yazıyı okuyor olman çok düşük bir ihtimal. Çok değil, sadece bir hafta ve günde bir saat ayırarak kendini mutlu edebilirsin.
 5. Üşeniyorsan şunu düşün: Hedef belirlemek, hayatını mucizevi bir şekilde değiştiriyor. Önünde hiç aklına gelmeyecek kapılar açılıyor ve sen bu kapıları tüm açıklığıyla görüyorsun. Henüz hedefine yaklaşamamış bile olsan yaşadığın mutluluk hissi başını döndürüyor. Sürekli hedefine ulaşmak konusunda çalışmak istiyorsun.

  Mesela ben bu yazıyı Pazartesi akşamı saat 22:42’de yazıyorum ve halimden çok memnunum. Mesai yapıyorum veya tatilde bile çalışıyorum diye düşünmüyorum. Tam tersine benim hayatımla ilgili konuları merak edenlerle bir şeyler paylaşmaktan dolayı çok sevinçliyim.

 6. İlk başta ayrıntılı bir plan yapmayı düşünme ve bekleme. Ayrıntılarına girmek insanı boğar, sıkar ve yapmamak için bahaneler üretmesini sağlar. En azından önceden ben böyle hissediyordum. Başlangıç noktan ayrıntıları düşünmek değil, daha genel bir hedef yaratmak. Örneğin, ne iş yapacağını değil, genel olarak nasıl bir hayat yaşamak istediğini düşünmek seni rahatlatır ve konuya daha hevesli olarak yaklaşmanı sağlar.
 7. Hayatını genel olarak bir gözden geçir. Yazıya dökmen gerekmiyor, sadece dur ve düşün. Bugüne kadar neler yaptın, neleri başarılı buluyorsun, nerede başaramadığını düşündün. Sadece bunları hissetmen bile yeterli.

Tavsiyem önce yukarıdaki maddeler konusunda kendi kendini hazırlaman. İki seçeneğin var – evet mavi ve kırmızı haplardan söz ediyorum:

 • Üşengeçliğin yüzünden şimdiki hayatına devem edeceksin ve sonradan bir şeyler yapmadığın için içinde hep bir burukluk olacak.
 • Sadece bir kaç saatini ayırarak hayattaki hedefini belirlemeye çalışacaksın ve kısa bir süre sonra mutlu olacağın işi yapıp, mutlu olacağın yerde yaşayacaksın.

Bu serinin bir sonraki yazısında eline kağıt ve kalemi alman gerekecek, şimdiden söyleyeyim de hazırlıklı ol.

Yorumlar