MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsızlıkta İlk Adım: Başka bir Şehre Taşınmak
Kas 1

Yerden Bağımsızlıkta İlk Adım: Başka bir Şehre Taşınmak

Özlem Yetiş

antalya

Fotoğraf Şenol Demir

30 Ekim 2009 tarihi itibarı ile yeni evimize taşındık. Bambaşka bir şehre tatil dışında yaşamak için gelmek benim için çok heyecan verici. Önümüzdeki hafta ve aylarda buradaki yaşam hakkında daha detaylı yazıyor olacağım. Bu yazımda başka bir yere taşınmadan önce ve taşınma esnasında neler yaptığımızdan bahsetmek istiyorum.

Eğer yürütmen gereken bir işin vasa, ne olursa olsun bakman gereken e-mailler, mesajlar ve araman gereken müşteriler olacaktır. Aşağıdaki maddeler benim dikkat ettiğim konuları içeriyor.

1 – Taşınmadan önceki hazırlıklar

Bu aşamayı ikiye ayırıyorum.

Fiziksel hazırlık:

Gideceğin yeri tanımak, nerede oturacağın konusunda emin olmasan da en azından fikir sahibi olmak, ev aramak, emlakçılarla önceden görüşmek ve belki bakılacak bir kaç yer ayarlamak gibi konuları bu başlık altında topladım.

Ayrıca hangi eşyaları yanına alacağın, nakliye masrafları, toplam taşınma masraflarını da iyice detaylı düşünüp bir liste yaparsan, gerçekten o an geldiğinde elin ayağına dolaşmaz. Özellikle de bizim gibi son ana kadar yuvaya devam eden ve giysilerinin yıkanması ve son anda bavula konması gereken bir çocuğun varsa.

Sosyal hazırlık:

Gittiğin yere daha kolay alışmak için önceden bir kaç kişiyle tanışmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Üye olduğun sosyal ağlarda planlarını herkesle paylaşabilir ve insanların sana şehir hakkında bir kaç ipucu vermelerini isteyebilirsin.

Taşınma işin bittiğinde önceden tanıdığın kişilerle yüz yüze görüşmek eminim yabancı bir şehirde çok iyi gelecektir.

Biz bu konuda şanslıydık, çünkü XING adlı iş ağının Türkiye ofisinde çalışanları yakından tanıyordum ve onlar da Antalya için bir Elçi arıyorlardı. XING Elçisi (Ambassador) olarak çeşitli zamanlarda o şehre ait grubun üyelerinin davetli olduğu iş odaklı etkinlikler düzenleyeceğim. Bizim için Antalyalılarla bundan iyi tanışma fırsatı olamazdı herhalde. Böylece XING Antalya grubundakilerle daha buraya gelmeden iletişim kurmuş oldum.

2 – Oraya ulaşınca

Taşınacağın yer bulunduğun ülke sınırları içindeyse, işler biraz daha kolay. Ancak yurtdışında bir yere taşınıyorsan, önceden şehri görüp ev bulmak ve sonra geri dönüp taşınma işlerini ayarlamak tabii ki hem bütçe olarak hem de zamanlama açısından zor. O yüzden yurtdışına gidiyorsan, her detayla daha gitmeden ilgilenip bir seferde hem evini hem de işini taşımış olman gerekli.

Bizim ilk adımımız ülke içinde başka bir şehre taşınmak olduğu için, bir hafta önce buraya gelip rahat rahat ev arama fırsatımız oldu. Aklımızdan geçen ve işimizi yürütmek için uygun bir yer bulunca İstanbul’a geri dönüp eşyalarımızı hazırladık ve en son taşınma işlemini yaptık.

Burada dikkat edilecek nokta, evi görmeden önce herhangi bir kontrat imzalamamak. Gelmeden önce görülecek bir iki yer ayarlayıp, gelince bakabilisin. Ancak web sitelerinde gördüğün veya emlakçıların gönderdiği fotoğraflar genelde gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda yurtdışına yerleşenlerden oldukça fazla uyarı aldım. En iyisi oturacağın ve çalışacağın yeri kendi gözlerinle görüp, son kararını orada vermek.

Bu arada hem eşimin hem de benim annelerimiz Antalya’da olduğundan kızımızı bir süre annelerimize bırakabildik. Tabii ki yurtdışında bir yer gideceğimiz zaman böyle bir şansımızın olmayacağını biliyoruz.

3 – Taşınırken İşini Devam Ettirme

Antalya’ya ev bakmak için gelirken mobil ofisim olan MacBookPro’mu da yanımda getirdim. İyi ki de “nasıl olsa iki gün kalacağız, gerek yok” dememişim, çünkü bu iki günde bir müşterim için iki adet yabancı firma satışı yaptım, bir başka müşterim için de acil bir metin yazdım. İkinci müşterimin Antalya’da olduğumdan haberi bile yoktu.

Ev aramaya başlamadan önce bir tane 3G modem aldım ve günde bir kaç sefer e-maillerime baktım. Müşterilerimden gelen maillere anında yanıt verdim. Hatta ev bulup İstanbul’a eşyalarımızı getirmeye gittiğimiz de bile çalıştığım kişilerle sürekli iletişim halindeydim.

Bu tip telaşlı durumlarda bile işinizi aksatmadan sürdürmen, şüphesiz müşterilerinin sana olan güvenini pekiştirecek ve seni daha fazla desteklemelerini sağlayacaktır.

Şu anda tam olarak yerleşmiş sayılmayız. Hem kendimiz, hem de işimizle ilgili resmi işlemleri halletmemiz gerekiyor. Ayrıca kızımız için de bir yuva bulacağız.

Bu yazının son cümlesi: Büyük şehrin o hiç bitmeyen koşuşturmasından uzaklaşmak ve hayallerimizi gerçekleştirecek bu ilk adımı atmış olmaktan dolayı keyfimiz çok yerinde.

Yorumlar