MENÜ
Elveda Ofis > Blog > Başlangıç > Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Sitende Trafik Yaratmak
Kas 18

Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Sitende Trafik Yaratmak

Özlem Yetiş

449282618_c5fa244eda

Fotoğraf victor nuno

Bu yazı Kirsty Henderson tarafından ilk olarak 14 Mayıs 2009′da yazılmıştır. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgiyi yazının sonunda bulabilirsiniz.

Para kazandıracak web siteleri yapmakla ilgili bu seride yer alan diğer yazılar:

1. Bölüm: Blog mu yoksa statik HTML web sitesi mi?
2. Bölüm: Web sitenin konusuna karar vermek
3. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 1)
4. Bölüm: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2)
5. Bölüm:Web sitende trafik yaratmak
6. Bölüm: Web siteni arama motorları için optimize etmek
7. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 1
8. Bölüm: Web siteni para kazanır duruma getirmek – 2

Evet, bir fikir bulmak, yeni websiteni hazırlamak ve kurmakla bayağı zaman geçirdin, şimdi sıra dünyanın onu ziyaret etmesinde. Sorun şu ki muhtemelen dünyanın bu sitenin varlığından haberi yok. Bu süreçte bir sonraki adım siteyi kitlelere ulaştırmak ve ziyaretçileri çekmeye başlamak.

Benden kaliteli ziyaretçileri sitene bir gecede nasıl çekebileceğin konusunda bilgi alman korkarım ki mümkün değil. Benim bu konuda bir tecrübem yok ve bunun için şu ana kadar çok da çaba harcamadım. Ben onun yerine siteme kaliteli bir trafik çekmek için daha yavaş, tutarlı bir yaklaşımı tercih ediyorum ve bazen aylarca sonuç alamadığım da oluyor.

Aşağıda kurduğun niş web sitene sürekli bir trafik yaratmak için kullanacağın temel kurallar ve taktikler var.

İçeriğini İyi Oluştur

Eğer yaratıcı biriysen ve olağandışı bir içerik üretmeyi başarabilirsen – veya neden bahsettiğini iyi biliyorsan – eninde sonunda dünya senin yazılarını fark edecektir … ama muhtemelen oldukça yavaş bir şekilde.

Devamlı olarak iyi içerik oluşturman kitleleri sitene çekmek için tek başına yeterli değildir. Ancak kendini bir otorite olarak konumlandırmak, okuyucuların için sürekli değer yaratmak, yapabildiğin ölçüde en güncel konulara odaklanmak ve seçtiğin konuda ilham verici bir ses olmak, yap-bozun gerçekten de yapısal bir parçasıdır.

Arama Motorları

Arama motorları, özellikle de Google, ücretsiz ve ilgili bir trafik yaratmada en iyi yoldur. Bu trafiğin bir kısmını sitene almak için iyi içerik üretiminin yanı sıra siteni arama motorları için optimize etmen çok daha önemlidir (içeriğini arama motorları için uygun hale getirmenin yolları bir sonraki yazıda).

Web siteni olabildiğince Google’ın bulmasına uygun hale getirmeyi herkes ister çünkü açık konuşalım Google halen arama motorları dünyasının lideri. Google sonuçlarında yüksek sıralarda çıkmak sıfır maliyetle sana büyük miktarda ziyaretçi getirebilir.

Sosyal Medya Siteleri

Eğer Digg ve Stumbleupon gibi güçlü sosyal medya sitelerini kullanarak bir büyü yaratma becerin varsa, sitene daha fazla miktarda ziyaretçi çekme işini hızlandırabilirsin.

Benim sitelerimdeki sayfalardan bazıları Stumbleupon sayesinde trafikte yüksek artışlar gördü – ve buradan trafik yaratmak için hiç bir şey yapmamıştım. Sitende müthiş bir içerik varsa ve bu topluluklara erişmek için çaba gösterirsen, sitenin trafiğinde büyük dalgalanmalar yaratabilirsin. Ancak bunun zor tarafı gelen bu ziyaretçilerin sürekliliğini sağlamak veya onlara para harcatmaktır.

Facebook, Twitter ve benzerleri de sosyal medyaya hakim insanları ve etkin networkçüleri çekmek için güçlü bir trafik yaratabilirler.

Ücretli Trafik

Eğer hemen bir trafik olsun istiyorsan ve buna harcayacak paran varsa, o zaman daha emeklemekte olan siten için ücretli trafik yaratmak iyi bir yoldur. Bir çok kaynaktan ücretli trafik yaratabilirsin:

  • Reklam Satın Almak – Diğer sitelerden satın alacağın banner veya linkler, trafik yaratmak için iyi araçlardır ve gelen linklerin artmasından dolayı da siteni Google’da en üst sıraya çıkartabilirler… Sadece bunları satın aldığından Google’ın haberi olmasın yeter (seni ağır bir biçimde cezalandırabilirler!).
  • Pay-per-click sistemleri (Tıklama başına ücret) – Google’ın Adwords programı bu kategoriye giriyor ve eğer hedeflediğin kelimeleri ve pazarını iyi biliyorsan sitene ziyaretçi çekmek için kanıtlanmış bir yol. Temel fikir şu: anahtar kelimeler için eklif veriyorsun, ilanların Adsense programı dahilinde diğer sitelerde yayınlanıyor ve ziyaretçiler senin ilanını tıkladıklarında teklifinin miktarına göre bir ödeme yapıyorsun.
  • Ücretli yazılar – Eğer sunduğun bir ürün veya hizmet varsa veya sadece siteni biraz daha göz önüne çıkartmak istiyorsan, popüler olan blog yazarlarından senin ürünün ile ilgili görüş yazmalarını istemek de insanların siten hakkında konuşmalarını sağlamak için kullanılan yollardan biri. Bu uzun dönemli bir strateji değildir, çünkü blog yazıları bir zaman sonra kaybolacaktır ve ayrıca kötü bir görüş alma şansın da var. Ama en azından seninkinden daha popüler sitelerden gelen liklerden her zaman faydalanma imkanın olacaktır.
  • Offline reklam – Bu strateji bir çok insan için uygun değil ve ben de bugüne kadar kullanmadım ama siteni yaymak için gazete, dergi, TV veya radyo gibi geleneksel medyayı kullanmak, büyük reklam bütçeleri olan bazı siteler için etkili olacaktır. Veya küçük bir bütçen varsa bile, offline olarak bilinirlik sağlaman sadece üzerinde web sitenin adresinin yazı olduğu bir kartvizit bastırman ve her fırsatta karşılaştığın herkese dağıtman kadar ucuz ve kolay olabilir.

Basın Bültenleri

Saat kaçta uyandığı ve kahvaltıda ne yediğiyle ilgili kişisel bir blogu olanlar için bu yöntemin tabii ki hiç bir anlamı olmayacaktır. Ancak siten veya blogun belli bir konuda gerçek bir değer sunuyorsa ve insanların bilmesi gerektiğini düşündüğün bir içeriğin varsa, bir basın bülteni yayınlamak denemeye değerdir. Web üzerinden ücretsiz gönderim yapabilirsin ve böylece güzel bir bülten yazabilmek için harcadığın zamandan başka kaybedecek hiç bir şeyin olmaz.

Link Değişimleri

Kendi niş konunla ilgili yazan diğer blog sahipleri ile link değişimi yapmak da sitenin yayılmasını sağlamanın ve o sitelerin okuyucularından, yani senin sitenle ilgilenecek ve bir şeyler elde edecek potansiyel kişilerden trafik almanın iyi bir yoludur. Tek sorun şu olabilir: seninle link değişimi yapmayla ilgilenecek insanları bulmak. Ayrıca siten açık bir şekilde ticari amaçlar için yapılmışsa link verecek birilerini bulmak daha da zordur. Ben ticari sitelerin link değişim tekliflerini hep reddederim ve kendilerine reklam fiyatlarımı gönderirim.

…Çalışmaya Devam Et ve Hiç Vazgeçme

Kaliteli, iyi yazılmış ve bir çok şey sunan bir site yaptığını düşünürken tek ziyaretçinin annen olduğunu görmen gerçekten cesaret kırıcı olabilir.

Müthiş bir site yapmak önemli ama bu daha ilk adım. Okuyucu kazanmak zaman ve çok fazla çaba ister ve bir çok değişik kaynaktan gelen ilk ziyaretçilerini görmek çok heyecanlı ve ümit verici olur. Eğer iyi şeyler yazmaya ve siteni yaymaya devam edesen, iyi sonuçları görürsün ama yine de hazırlıklı ol… her şey bir gecede olmaz.

Yazar hakkında: Kirsty Henderson Ocak 2008’den beri dünyayı geziyor, çeşitli web sitelerinden kazandığı parayla yaşıyor. Çalışmalarını ve seyahatlerini blogundan takip edebilirsiniz: Nerdy Nomad.

Bu yazıyı beğendiysen, aşağıdakilere de göz atabilirsin:

  1. Yerden Bağımsız Online İşini Kurmak: Web siteni online hale getirmek (Bölüm 2) Fotoğraf f-l-e-x ** Bu yazı Kirsty Henderson tarafından…
  2. İşini Online Olarak Pazarlamak ve Zorluklarla Başa Çıkmak… Fotoğraf Fenchurch! Bu blogu okuyan veya okumayan bir çok…
  3. Yerden Bağımsız İşinde İhtiyacın Olan Temel Beceriler – ve Araçlar Fotoğraf flattop341 Bu yazı Lea Woodward tarafından ilk olarak…

Yorumlar